Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Львівська область

Львівська область утворена 4 грудня 1939 р. Адміністративний центр - м. Львів.

Розташована у західній частині України. Рельєф області сформований з трьох географічних окраїн: Розточчя, Побужжя та Львівської височини. Розточчя - високий вал, що з'єднує Поділля з Люблінською височиною. В околицях Львова Розточчя має вигляд узгір'їв, порослих лісом, сильно порізаних глибокими долинами і ярами, які підіймаються до 400 м і тягнуться в напрямі з південного заходу на південний схід. Побужжя тягнеться на схід від Розточчя і має в околиці Львова назву Грядового Побужжя. Характеризується різнобіжними грядами, що пальцеподібно виступають з Розточчя на схід. Львівська височина утворює вище розташовану плоску рівнину, що простягається між південною частиною Побужжя, Опіллям, Львівсько-Люблінською депресією і південним кінцем Розточчя. На території області знаходиться Верхньодністровська улоговина.

Клімат помірно континентальний, з м'якою зимою з відлигами (середня температура січня -5оС) і теплим літом (середня температура липня - +18оС). Річна кількість опадів коливається від 600 мм на рівнині до 1000 мм в горах.

Станом на 01.01.2012 р. до Львівської області входило 20 районів, 44 міста, 34 селища і 1850 сіл. Населення області налічувало 2540,9 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 1544,8 тис. осіб, сільське - 996,1 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 36 міст Львівської області: Львів, Белз, Бібрка, Борислав, Броди, Буськ, Великі Мости, Винники, Глиняни, Городок, Добромиль, Дрогобич, Жидачів, Жовква, Золочів, Кам'янка-Бузька, Комарне, Миколаїв, Моршин, Мостиська, Перемишляни, Пустомити, Рава-Руська, Рудки, Самбір, Сколе, Сокаль, Старий Самбір, Стрий, Судова Вишня, Турка, Угнів, Хирів, Ходорів, Червоноград, Яворів.

У Львівській області на державному обліку перебуває 822 пам'ятки архітектури та містобудування національного значення, 7 пам'яток історії, 14 пам'яток археології, 7 історико-культурних заповідників.


Місто Яворів Львівської області

Місто Яворів Львівської області - районний центр, розташований на берегах р. Шкло за 49 км від обласного центру м. Львова та за 562 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 13285 осіб.




Назву місто отримало від яворових лісів, які характерні для цієї місцевості. За іншою версією назву виводять від прізвища або прізвиська Явір.
Перша письмова згадка про місто належить до 1376 р. (у гродських і земельних актах, де зафіксоване надання Владиславом Опольським братам Рейнгольду і Нитку сіл Нових Селисьок і Порудного, що на південному заході межували з Яворовом).
Після захоплення Галичини польськими феодалами в XIV ст. містучко стало королівською власністю.
У XV ст. в містечку засновано католицьку парафію. Будуються два костели й монастир домініканців.
У 1569 р. Яворів отримав магдебурзьке право.
На початку XVII ст. містечко стало значним ремісничим центром і було знане як важливий торговельний центр Галичини. До Яворова було перенесено з Добромиля друкарню Шеліги, в якій друкували церковні книжки.
У 1621 р. було створено василіанський монастир, при якому діяла школа для дівчат.
У 1636 р. внаслідок великої пожежі згоріли більшість будинків і дерев"яна ратуша.
У другій половині ХVIІ століття Яворів укріплено бастіоном і водним ровом. У замку певний час розташовувався королівський монетний двір.
Після першого поділу Польщі (1772) Яворів - у складі Австрії (від 1867 р. - Австро-Угорщина). Місту за викуп надано статус вільного королівського міста.
У 1789 р. було відкрито школу з німецькою мовою викладання.
На початку ХІХ ст. у Яворові німецькими колоністами засновано фабрики крохмалю, грабарню та ін. Розвивається шкіряне виробництво. У 1811 р. побудовано майстерні для дубіння шкіри, з виготовлення сідел, канатів, гончарню. Тут діють дрібні підприємства з виробництва пива, горілки, мила.
У цей час Яворів - місто з типовим для тих часів прасуванням: чотирикутник з рівними вузькими вуличками й дерев"яними будинками. Головне місце посідав королівський замок. На центральній площі розташовувалися ратуша і ринок. Прилеглі до ринку вулиці заселяло єврейське населення. Впорядковані центральні квартали заселяли німецькі колоністи й польська шляхта. На більш віддалених вулицях мешкали українці.
У ХІХ ст. і до 1939 р. Яворів - повітове місто. Від середини ХІХ - на початку ХХ ст. в Яворові відбувається українське культурно-патріотичне піднесення.
Наприкінці ХІХ ст. в місті діяли дві початкові, дві шестикласні коли, восьмикласна школа при монастирі.
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали заводи «Металопластмас», «Явір», хлібний завод, цех Львівської фабрики художніх меблі, філія Комарнівського деревообробного комбінату.
На околицях міста виявлені залишки поселення доби бронзи (ІІ тисячоліття до н.е.).








Список використаної літератури:
1. Гошко Ю.Г. Яворів / Ю. Г. Гошко, М. Р. Федоришин // Історія міст і сіл УРСР. В 26 т. / АН УРСР, Голов. ред. укр. рад. енцикл. - К. : УРЕ, 1968. - Львівська обл. - С. 892-904 : фот.
2. Коваль А.П. Знайомі незнайомці: походження назв поселень України / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с : іл.
3. Памятники истории и культуры Львовской области : науч.-вспом. библиогр. указ. / ред. Е. М. Грайданс. - Л., 1986. - 241 с. - Алф. указ.: с. 229-230 . - Им. указ.: с. 230-231 . - Геогр. указ.: с. 232-241.
3. Яворів // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / Укр. енцикл. ім. М. П. Бажана. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1993. - Т. 3. - С. 457.
4. Яворів // Міста України : інформ.-стат. довід. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 117.
5. Яворов, город // Памятники градостроительства и архитектуры УССР: (ил. справ.-каталог). В 4 т. / Госстрой УССР, Укрпроектреставрация, КиевНИИТИ. - К. : Будівельник, 1985. - Т. 3. - С. 228-229 : фот., план.


Прочитано: 1480 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Мостиська Львівської області
Місто Жовква Львівської області
Місто Белз Львівської області
Місто Судова Вишня Львівської області
Місто Броди Львівської області
Місто Борислав Львівської області
Місто Бібрка Львівської області
Місто Буськ Львівської області
Місто Глиняни Львівської області
Місто Добромиль Львівської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //