Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Харківська область

Харківська область утворена 27 лютого 1932 р. Адміністративний центр - м. Харків.

Розташована на сході України в межах Придніпровської низовини та Середньоруської височини. Рельєф у більшій частині області рівнинний. Харківська область знаходиться в зонах лісостепу та степу. Луки та кущі займають 11% території області, знаходяться вони переважно у річищах річок. Степові райони характеризуються рівнинним ландшафтом, іноді зустрічаються глибокі ярі. Тут збудовано 57 водосховищ і 2 538 ставків. Місцевість у межиріччях хвиляста, з пологими підйомами та спусками.

Клімат помірно континентальний. Середня температура січня -7,0оС, середня температура липня +21,0оС. Річна кількість опадів складає 500 мм на рік.

Станом на 01.01.2012 р. до Харківської області входило 27 районів, 17 міст, 61 селище і 1680 сіл. Населення області налічувало 2742,2 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 2197,2 тис. осіб, сільське - 545,0 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 12 міст Харківської області: Харків, Балаклія, Богодухів, Валки, Вовчанськ, Зміїв, Ізюм, Красноград, Куп'янськ, Люботин, Мерефа, Чугуїв.

У Харківській області на державному обліку перебуває 73 пам'ятки архітектури та містобудування національного значення, 10 пам'яток історії, 14 пам'яток археології, 2 історико-культурні заповідники.


Місто Чугуїв Харківської області

Місто Чугуїв Харківської області - місто обласного значення, районний центр, розташований на обох берегах р. Сіверський Донець біля впадіння в нього р. Чугуївки за 37 км від обласного центру м. Харкова та 486 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 36438 осіб.



Одні дослідники назву міста виводять віт татарського слова «чуга» - «вузький каптан з короткими рукавами». Територію сучасного Чугуєва тоді називали Чуга (тобто «місцевість, де живуть люди, які носять чугу»). За іншою версією назва міста походить від прізвища Чугай, можливо, від імені половецького хана Чуга.
Місцевість, де нині розташоване м. Чугуїв, до ХІІ ст. належала Переяславському й Чернігівському князівствам. У першій третині ХІІІ ст. Чугуївська земля під час навали татаро-монгольських орд була спустошена й стала частиною «дикого поля» - краю, що перетворився в пасовиська для табунів кочівників. Місцевість відзначалася м"яким кліматом, повноводними, багатими на рибу річками, чудовими пасовищами, великою кількістю степових звірів і дичини.
У московських документах XVI ст. згадується Чугуївське городище, як «пам"ятка міста, що існувало ще до монгольського спустошення Росії».
Вперше згадується в 1627 р. як Чугуєве городище. Після поразки козацько-селянського війська Гуні й Остряниці в 1638 р. під Жовнином 835 (за іншими відомостями 865) повстанців на чолі з гетьманом Я. Остряницею перейшли разом з родинами московський кордом і за дозволом бєлгородського воєводи отримали для поселення землю на Дикому полі, на давньому Чугуївському городищі. Їм дозволили зберегти свій устрій і козацькі порядки. У 1638-1639 рр. тут було збудовано фортецю, а поселення навколо неї назвали Чугуїв. Зводив місто воєвода князь П. І. Щетинін. Остаточно мешканці осіли в місті в 1651 р.
У 1662 р. в Чугуєві закладено «Государів виноградний сад». Сад був одним із найбільших в Україні й займав понад п"ять тисяч десятин.
До 1765 р. Чугуїв був сотенним містечком Харківського полку.
З 1817 р. до 1857 р Чугуїв був центром округу військових поселень, які створювалися військовим міністром Російської імперії Аракчеєвим.
У 1857 р. Чугуїв став заштатним містом Зміївського повіту, згодом - повітовим містом.
У 1860-х рр. промисловість Чугуєва почала зростати внаслідок з"єднання селища залізницею з містами Харковом і Куп"янськом.
У 1904 р. почала працювати паркетна фабрика Компанійця та лісопильня. Діяли водяний і кілька парових млинів.
У 1915 р. акціонерне товариство Борковських організувало колісномеханічний завод.
У 1918 р. в Чугуєві встановлено радянську владу. Протягом 1918-1920 рр. за місто боролися денікінські війська й війська Української Центральної Ради.
У 1920 р. створено Чугуївський повіт.
З 1923 р. Чугуїв стає центром однойменного району.
У 1927 р. запущено першу турбіну Чугуївської ДРЕС. На той час станція була однією з найбільших в Україні.
У серпні 1928 р. до Чугуєва приєднано села Преображенське, Зачугівка, Осинівка.
У 1933 р. в Чугуєві утворено моторно-тракторну станцію.
У 1938 р. Чугуєву присвоєно статус міста.
Під час Другої світової війни місто двічі було окуповане німецько-фашистськими загарбниками: в період з 29 жовтня 1941 р. до 10 лютого 1943 р. і з кінця березня до 11 серпня 1943 р. У часи окупації на території міста й району діяли партизанські загони. Внаслідок воєнних дій більшість промислових підприємств, житлових будинків і інфраструктура міста була зруйнована.
У 1944 р. відновили рух залізничного транспорту на ділянці Куп"янськ - Харків. У грудні 1944 р. відбудовано основну частину Чугуївської ДРЕС.
У 1960-х рр. до послуг населення Чугуєва з"явився автотранспорт. Працювала лікарня, поліклініка; будинок відпочинку, здравниці, спортивні табори. Діяв державний лісовий заповідник з мисливським господарством.
На початку 1990-х рр. у Чугуєві діяли заводи паливної апаратури, дослідний прецизійного устаткування, «Гідрозалізобетон», будівельних матеріалів, хлібний, молочний; м"ясний і меблевий комбінати.
На території міста виявлено три поселення періоду бронзи (ІІ-І тис. до н.е.), скіфське поселення та городище (V-IV ст. до н.е.), поселення ранньослов"янського часу (ІІ-VI ст. н.е.) та городище періоду Київської Русі.

Список використаної літератури:
1. Зинченко А.Я. Чугуев : путеводитель / А. Я. Зинченко. ­ Х. : Прапор, 1979. ­ 87 с.
2. Мочалін І.М. Чугуїв / І. М. Мочалін, М. Д. Лихенко // Історія міст і сіл Української РСР. В 26 т. / редкол.: М. А. Сіроштан (голова), В. М. Селіванов, К. К. Шиян [та ін.]. ­ К., 1967. ­ Харківська область. ­ С. 882­901 : іл.
3. Чугуїв // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / відп. ред. О. М. Маринич. ­ К., 1993. ­ Т. 3. ­ С. 437.
4. Чугуїв = Chuhuyiv : місто, район. центр Харків. обл. // Герби міст України, (XIV ­ I пол. XX ст.) = The emblems of Ukrainian towns, (14­th ­ first half of 20­th century) : наук.­попул. вид. / А. Б. Гречило, Ю. К. Савчук, І. І. Сварник. ­ К., 2001. ­ С. 375 : герби.
5. Чугуев // Вся Украина : путеводитель / А. С. Ивченко. ­ К., 2005. ­ С. 473­474 : ил.


Прочитано: 1632 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Лозова Харківської області
Місто Зміїв Харківської області
Місто Богодухів Харківської області
Місто Барвінкове Харківської області
Місто Валки Харківської області
Місто Вовчанськ Харківської області
Місто Балаклія Харківської області
Місто Дергачі Харківської області
Місто Первомайський Харківської області
Місто Красноград Харківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //