Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Надвірна Івано-Франківської області

Місто Надвірна Івано-Франківської області - районний центр, розташоване на р. Бистриці-Надвірнянській (притока р. Бистриці, басейн Дністра) за 35 км від обласного центру м. Івано-Франківська та 548 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 20620 осіб.


 За народним переказом, дворові люди (обслуга панського двору) не могли жити в замку поруч з панами. Для них спорудили будинки поза панським двором. Вони несли службу й називалися надвірниками. Звідси, ймовірно, й походить назва міста.
Перша згадка про Надвірну датується 1589 р. у протестації, яку подав до суду тодішній власник міста М. Куропатва. В документі йдеться про напад татар на Галичину, внаслідок якого було знищено право власності автора протестації на села Пнів, Битків, містечко Надвірна.
У XVII-XVIII ст. Надвірна була важливим господарсько-торговельним центром на Покутті. Мешканці міста займалися переважно рубкою лісу, виварювали сіль, вирощували тютюн.
Протягом XVII ст. населення Надвірної неодноразово відбивало наскоки турецьких і татарських нападників. У 1676 р. під час польсько-турецької війни Пнівський замок витримав тривалу облогу турецько-татарських загонів.
У роки Національно-визвольної війни 1645-1654 рр. мешканці міста активно підтримували повстанців. Зокрема, було здобуто Пнівський замок.
У 1772 р. Надвірна увійшла до складу Австрійської імперії. У містечку виникає низка промислових підприємств. У середині ХІХ ст. тут збудовані сірникова фабрика і пивзавод.
У 1907 р. у Надвірній збудовано нафтопереробний завод.
У роки Першої світової війни Надвірною володіли російські та австро-угорські війська. Проте влітку 1919 р. містечко було захоплене польськими військами.
У 1920-1930-х рр. у місті працювали лісозавод, нафтові родовища та інші промислові підприємства.
У вересні 1939 р. Надвірна відійшла до складу УРСР.
У передвоєнні роки в містечку було відкрито районний Будинок культури, Будинок культури на нафтопромислі, кінотеатр, бібліотеки.
У роки Другої світової війни місто двічі було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 1 липня 1941 р. до 30 березня 1944 р. і з 18 квітня до 26 липня 1944 р.
У лютому 1945 р. було відбудовано нафтові підприємства, лісозавод і ліспромгосп, райпромкомбінат, сироварний завод, пекарню, кінотеатр, лікарню.
У 1953 р. на базі цеху буріння Битківського нафтопромислу і Надвірнянської нафто розвідки створено Битківську контору буріння, а після відкриття нових родовищ у 1957 р. - нафтогазодобувне управління.
У 1964 р. в містечку утворено Надвірнянське газопромислове управління.
У 1970-х рр. у Надвірній працював нафтопереробний завод, ТЕЦ, газобензиновий завод, високовольтна лінія електропередач, кар"єроуправління, харчокомбінат, сироварний завод, нафтогазодобувне управління «Надвірнанафтагаз», лісокомбінат, підприємства будівельних матеріалів, цегельний завод. Діяли клуби, районний будинок культури тощо.
Наприкінці ХХ ст. у Надвірній працювали нафтогазовидобувне управління «Надвірнанафтогаз», нафтопереробний завод, лісокомбінат, молочний завод, хлібокомбінат, підприємство з виробництва будівельних матеріалів.
Поблизу Надвірної збереглися залишки давньоруського городища з руїнами укріплень та кургани.

Список використаної літератури:
1. Грабовецький В.В. Надвірна : путівник / В. В. Грабовецький, Г. В. Бурнашов, М. Н. Рехтман. - Ужгород : Карпати, 1982. - 78, 16 с. : іл.
2. Кругляк Ю.М. Ім"я вашого міста : походження назв міст і селищ міськ. типу Укр. РСР / Ю. М. Кругляк. - К. : Наук. думка, 1978. - 151 с. - Бібліогр.: с. 148-151.
3. Надвірна // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / редкол.: О. М. Маринич [та ін.]. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1990. - Т. 2. - С. 397.
4. Надвірна // Міста України : інформ.-стат. довід. / впорядкув. О. Панасенко. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 70.
5. Рехтман М.Н. Надвірна / М. Н. Рехтман, П. С. Федорчак // Історія міст і сіл Української РСР. В 26 т./ голов. редкол.: П. Т. Тронько [та ін.] ; редкол. тому: О. О. Чернов [та ін.]. - К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1971. - Івано-Франківська область. - С. 400-409 : іл.


Прочитано: 2120 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7