Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Косів Івано-Франківської області

Місто Косів Івано-Франківської області - районний центр, розташований на р. Рибниці (притока р. Пруту, басейн Дунаю) за 88 км від обласного центру м. Івано-Франківська та 536 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 8278 осіб.




За переказами, назва міста походить від слова «кос» - «чорний дрізд» (цей птах у давнину нібито був дуже поширеним у цих краях). За іншою версією, до сучасного міста прибув боярин Косич, який отримав наказ Данила Галицького зміцнити кордони князівства.
Вперше згадується в 1424 р. як село у грамоті князя Свидригайла. Цим документом він дарував село з монастирем на р. Рибниці Снятинської волості Владу Драгосиновичу. До середини ХІІІ ст. територія сучасного Косівського району входила до складу Галицького, а згодом - Галицько-Волинського князівства.
У середині XVI ст. (1565 р.) поблизу села виникає місто, засновником якого був снятинський староста Панчинський, назване Риків. Згодом воно перебирає назву Косів, а за селом закріплюється назва Старий Косів.
Основним заняттям населення було землеробство, скотарство, полювання, домашні промисли, з яких згодом розвинулися такі ремесла, як обробка дерева, вишивка, килимарство, кушнірство, мосяжництво, різьба по кості й дереву, гончарство.
У 1472 р. у Косові була копальня солі та найбільша в цій місцевості солеварня. У XVII ст. копальня завалилася і на її місці утворилося озеро.
У липні 1698 р. галицькі й закарпатські опришківсько-селянські загони захопили Косів. У 1704 р. на місто напав загін Пинти й Пискливого. У 1740 р. У Косові побував Олекса Довбуш, а в травні 1749 р. - загін В. Баюрака.
Польська шляхта перетворила містечко на опорний пункт для боротьби з опришками.
У 1850 р. у містечку було засноване ткацьке товариство.
У 1772 р. Косів відійшов до Австрії.
Наприкінці ХІХ ст. у Косові виникло нафтове товариство, яке, щоправда, незабаром припинило існування внаслідок вичерпання запасів нафти.
Після революції в Австрії (1848-1849 рр.) у містечку почали інтенсивно розвиватися ремесла, зокрема ткацтво, легка і деревообробна промисловість.
Від 1863 р. Косів стає повітовим містом, значним торговельним центром.
У роки Першої світової війни місто було окуповане частинами російської армії, австро-угорськими військами. З 1919 р. Косів був окупований польськими військами.
У 1920-1930-х рр. Косів став центром гуцульського прикладного мистецтва.
У вересні 1939 р. Косів відійшов до складу УРСР.
На початку 1940 р. було створено артіль художніх виробів «Гуцульщина». Також було відкрито Будинок культури, кінотеатр, бібліотеку, училище гуцульського прикладного мистецтва.
У роки Другої світової війни містечко було окуповане угорськими фашистами, а згодом німецько-фашистськими загарбниками в період з 1 липня 1941 р. до 31 березня 1944 р. Під час окупації на території Косова діяли підпільні групи.
До кінця 1944 р. у Косові відновлено роботу міської електростанції, лісгоспу, ліспромгоспу, промкомбінату, харчокомбінату, маслозаводу.
У 1970-х рр. у Косові працювали сироварний завод, виробничо-художнє об"єднання «Гуцульщина» тощо. Діяли районний Будинок культури, бібліотека, кінотеатр, будинок піонерів.
Наприкінці ХХ ст. Косів був відомий як центр народних художніх промислів (фабрика «Гуцульщина» - кераміка, різьблення на дереві, ткацтво, килимарство). У місті працювали сироробний завод і завод продовольчих товарів. Діяв технікум народних художніх промислів, музей народного мистецтва Гуцульщини та літературний музей українського письменника і публіциста М. І. Павлика.
На території сучасного міста виявлено археологічні знахідки (кам"яні сокири і бронзові вироби) часів неоліту й міді.

Список використаної літератури:
1. Духнич В.О. Косів / В. О. Духнич, Т. А. Хоха, А. Л. Ясінський // Історія міст і сіл Української РСР. В 26 т. / голов. редкол.: П. Т. Тронько [та ін.] ; редкол. тому: О. О. Чернов [та ін.]. - К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1971. Івано-Франківська область. - С. 345-358 : іл. - Бібліогр. в підрядк. прим.
2. Коваль А.П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с : іл. - Бібліогр.: с. 282.
3. Косів // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / редкол.: О. М. Маринич [та ін.]. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1990. - Т. 2 - С. 202-203. - Бібліогр. в кінці ст.
4. Косів // Міста України : інформ.-стат. довід. / впорядкув. О. Панасенко. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 56.
5. Пелипейко И.А. Косов : путеводитель / И. А. Пелипейко, Я. Ю. Дацюк. - Ужгород : Карпати, 1983. - 144 с. : ил.


Прочитано: 2190 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //