Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Городенка Івано-Франківської області

Місто Городенка Івано-Франківської області - районний центр, розташований на р. Ямгорові за 68 км від обласного центру м. Івано-Франківська та 480 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців складала 9508 осіб.
Назва вказує на засоби оборони перед нападами ворогів і походить від слова «город», що значить «укріплення з частоколів або зрубів».
Перша письмова згадка про місто датується 1195 р. Тоді це було поселення хліборобів і ремісників у межах кордонів Галицько-Волинської держави.
У 1349 р. Городенка у складі Галицького князівства потрапила під владу Польщі.
На початку XV ст. у місті споруджено замок.
У XV-XVI ст. основним заняттям населення було землеробство і тваринництва, а з кінця XVI ст. почали розвиватися і ремесла (бондарство, столярство, стельмаство, теслярство, колісництво), утворювалися цехові організації.
У роки Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. Городенка зазнала значних руйнувань внаслідок воєнних дій.
У 1668 р. місту надане магдебурзьке право, яке стало поштовхом для розвитку міста як торговельного й культурного центру.
На початку XVIII ст. у Городенці засновано греко-католицький монастир, у 1706 р. зведено вірменський костел, а в 1743 р. утворено римсько-католицьку парафію.
У 1760 р. коштом графа Потоцького було зведено римо-католицький костел Непорочного Зачаття (нині - пам"ятка архітектури) і монастир місіонерів при ньому (архітектори Б. Меретин та Й. Пінзель). У 1763 р. в місті збудовано церкву Успіння Пресвятої Богородиці, яку в 1766 р. освятив єпископ Л. Шептицький.
Після першого поділу Польщі в 1772 р. Городенка у складі Галичини відійшла до Австрії (від 1867 р. - Австро-Угорщина).
Наприкінці XVIII ст. у містечку було 774 будинки, кількість мешканців становила 5010 осіб. Основним заняттям населення було хліборобство.
У другій половині ХІХ ст. в місті розвивалася промисловість. У 1870 р. розпочалося будівництво спиртового і пивоварного заводів, пущено дві печі для випалювання вапна. У 1890-х рр. у Городенці відкрито каменоломню, цукроварню, гуральню. У 1907 р. введено в експлуатацію цементний і черепичний заводи.
У роки Першої світової війни Городенка зазнала значних руйнувань. У 1919 р. місто перейшло під владу Польщі.
У 1923 р. в містечку відновили роботу спиртовий завод, цегельня, ремісничі майстерні.
У 1939 р. Городенка увійшла до складу УРСР. Місто стало районним центром.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 3 липня 1941 р. до 25 березня 1944 р. Під час окупації на території Городенки діяли підпільні організації. Внаслідок воєнних дій у місті було зруйновано близько 50% житлового фонду, усі школи, Будинок культури, лікарню, міську електростанцію тощо.
Протягом 1946-1955 р. реконструйовано цукровий комбінат.
У 1960-х рр. у Городенці діяли районний Будинок культури два кінотеатри, вісім бібліотек, два клуби, два палаци культури.
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали цукровий, консервний і сироробний заводи.
На початку ХХІ ст. у місті працювали цукровий завод, сир завод, хлібоприймальне підприємство, підприємство з виготовлення будівельних конструкції з металопластику. Діяли районний Будинок культури, два Народні доми «Просвіта», Будинок дитячої та юнацької творчості, Будинок вчителя, дві бібліотеки, кінотеатр, музей «Борцям за волю України» тощо.
На околицях Городенки було виявлено кам"яні знаряддя праці доби міді та бронзи, поховання доби бронзи, а також бронзову застібку перших століть нашої ери та візантійські монети.

Список використаної літератури:
1. Городенка // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / редкол.: О. М. Маринич [та ін.]. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1989. - Т. 1. - С. 287.
2. Городенка // Міста України : інформ.-стат. довід. / впорядкув. О. Панасенко. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 29.
3. Городенка, город // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР : (ил. справ.-кат.). В 4 т. / Госстрой УССР, Укрпроектреставрация, КиевНИИТИ. - К. : Будівельник, 1985. - Т. 2. - С. 227 : ил.
3. Коваль А.П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А.П.Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с : іл. - Бібліогр.: с. 282.
4. Патика Г.І. Городенка / Г. І. Патика, І. У. Перекопський // Історія міст і сіл Української РСР / голов. редкол.: П. Т. Тронько [та ін.] ; редкол. тому: О. О. Чернов [та ін.]. - К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1971. - В 26 т. : Івано-Франківська область. - С. 173-183 : іл. - Бібліогр. в підрядк. прим.
5. Хамець М.В. Городенка / М. В. Хамець // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Г. Шевченка, Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України. - К. : Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України, 2006. - Т. 6 : Го-Гю. - С. 284-285 : іл.


Прочитано: 2094 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7