Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Рівненська область

Рівненська область утворена 22 вересня 1937 р. Адміністративний центр - м. Рівне.

Розташована на північному заході України. За висотою своєї поверхні область поділяється на північну частину, що розташована в межах Поліської низовини, у тому числі Клесівської рівнини (переважні висоти 140-180 м, мінімальна висота 134 м у долині р. Горинь), та південну частину, яка розташована на Волинській височині (переважні висоти 200-300 м). Найвищими її ділянками, що піднімаються понад 300 м, є Повчанська височина (до 361 м), Мізоцький кряж (до 342 м), а також Рівненське плато і Гощанське плато. На крайному півдні в межах області заходять схили Подільської височини, зокрема Вороняки, де розташована найвища точка Рівненщини - 372 м.

Клімат помірно континентальний з вологим теплим літом і м'якою зимою з частими відлигами. Середня температура січня -4,8, -5,6оС, середня температура липня +18,1, +18,6оС). Річна кількість опадів складає 600-650 мм на рік.

Станом на 01.01.2012 р. до Рівненської області входило 16 районів, 11 міст, 16 селищ і 1000 сіл. Населення області налічувало 1154,3 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 551,3 тис. осіб, сільське - 602,0 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 6 міст Рівненської області: Рівне, Дубно, Дубровиця, Корець, Острог, Радивилів.

У Рівненській області на державному обліку перебуває 106 пам'яток архітектури та містобудування національного значення, 20 пам'яток археології, 3 історико-культурні заповідники.


Місто Дубровиця Рівненської області

Місто Дубровиця Рівненської області - районний центр, розташований на р. Горині (притока Прип"яті, басейн Дніпра) за 118 км від обласного центру м. Рівного та за 331 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (05.12.2001) кількість його мешканців становила 9644 особи.Назва відображає природні умови території й походить від слова діброва (дуброва) - «дубовий ліс».
За деякими даними вперше згадується в 1005 р. як давньоруське місто, що мало належати до єпископії у Турові (нині селище Гомельської області, Республіка Білорусь).
До середини ХІІ ст. Дубровиця входила до складу Турово-Пінського князівства, згодом стала центром удільного князівства, котре потрапило в залежність від галицько-волинських князів на початку ХІІІ ст.
У 1223 р. дубровицькі дружинники спільно з дружинами інших князівств билися з монголо-татарськими загонами на р. Калці. Під час монголо-татарської навали в ХІІІ ст. Дубровиця була зруйнована.
У другій половині XIV ст. містечко у складі Волинських земель входить до складу Литви. Дубровиця стала центром вотчини князів Ольшанських. Після Люблінської унії містечко переходить під владу Польщі у складі Брестсько-Литовського воєводства.
У 1571 р. російський князь А. М. Курбаський одружився з дубровицькою княгинею й одержав містечко як посаг.
У 1556-1561 рр. стараннями і коштом дубровицької княгині А. Гольшанської було видано Пересопницьке Євангеліє, на якому складають присягу на вірність народу Президенти незалежної України.
Наприкінці ХVI ст. місто називалося Добровиця. Тут збудовано костел, у 1695 р. - колегіум ордена піярів.
Після приєднання Правобережної України до Російської імперії в 1795 р. Дубровицю віднесено до категорії містечок. Вона стала центром Домбровицького (Дубровицького) округу Волинського намісництва.
З 1797 р. Дубровиця входила до Ровенського повіту Волинської губернії.
У XVIII-ХІХ ст. містечко належало графам Плятерам.
У 1809 р. у містечку відкрито графську суконну мануфактуру.
На початку ХІХ ст. у Дубровиці розвивалися промисли: шевство, кравецтво, кушнірство. Почали розробляти поклади бурштину.
На початку ХХ ст. містечко залишалося міським центром. У Дубровиці було засновано волосне управління, міщанська управа тощо. Працювали лісорозробка, смолокурні, деревообробні, спиртові заводи.
Протягом 1917-1920 рр. влада в місті неодноразово змінювалась. Від 1920 р. Дубровиця була у складі Сарнівського повіту Подільського воєводства (від 1931 - Волинського) Польщі.
У 1939 р. містечко увійшло до складу Української РСР.
У 1940 р. Дубровиця стала центром Дубровицького району Ровенської (нині Рівненської) області.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 9 липня 1941 р. до 10 січня 1944 р. Під час окупації на території міста діяли партизанські загони й підпільні організації. До середини 1950-х рр. діяло підпілля ОУН-УПА.
У 1960 р. в місті збудовано Палац культури.
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали бавовнопрядильна фабрика, льонообробний завод, завод продовольчих товарів, промисловий комбінат, лісгоспзаг. Діяли будинок природи, музей історії.
На початку ХХІ ст. у Дубровиці працювали завод зварювальних матеріалів, лісопильне виробництво, завод металоконструкцій, держлісгосп та ін. Діяли районний Будинок культури, дві бібліотеки, історико-етнографічний музей.

Список використаної літератури:
1. Годунко В.С. Дубровиця / В. С. Годунко // Енциклопедія Сучасної України / Ін-т енциклопед. дослідж. НАНУ. - К. : Ін-т енциклопед. дослідж. НАНУ, 2008. - Т. 8. - С. 489-490 : іл.
2. Дубровица, город // Памятники градостроительства и архитектуры УССР: (ил. справ.-кат.). В 4 т. / Госстрой УССР, Укрпроектреставрация, КиевНИИТИ. - К. : Будівельник, 1985. - Т. 3. - С. 308-309 : фот.
3. Дубровиця // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / відп. ред. О. М. Маринич. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1989. - Т. 1. - С. 373. - Бібліогр. в кінці ст.
4. Коваль А.П. Знайомі незнайомці: походження назв поселень України / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с : іл.
5. Сербін Г.П. Ровенщина : іст.-краєзн. нарис / Г. П. Сербін. - Львів : Каменяр, 1970. - 247 с. : іл. - (Вивчай рідний край).
6. Степанов Л.С. Дубровиця / Л. С. Степанов // Історія міст і сіл Української РСР. [В 26 т.] / Ін-т історії АН УРСР. - К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1973. - Ровенська область. - С. 259-269 : іл., портр.


Прочитано: 1858 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Корець Рівненської області
Місто Костопіль Рівненської області
Місто Сарни Рівненської області
Місто Березне Рівненської області
Місто Дубно Рівненської області
Місто Здолбунів Рівненської області
Місто Вараш Рівненської області
Місто Острог Рівненської області
Місто Радивилів Рівненської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7