Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Одеська область

Одеська область утворена 27 лютого 1932 р. Адміністративний центр - м. Одеса.

Розташована на півдні України. Поверхня області, розташованої переважно у межах Причорноморської низовини, пологохвиляста і плоска лесова рівнина. Вона поступово знижується в південно-західному напрямку від 160 до 20 м і сильно розчленована глибоко врізаними (40-70 м) річковими долинами, балками і ярами. Велика рівнина Північного Причорномор'я дуже часто різко обривається до моря, утворюючи високий (до 40 м), ускладнений численними зсувами берег.

Клімат помірно континентальний з м'якою малосніжною нестійкою зимою (середня температура січня -3оС) і спекотним сухим літом (середня температура липня +22оС). Кількість опадів, більша частина яких припадає на літній період року (часто у вигляді злив), становить 380-500 мм на рік.

Станом на 01.01.2012 р. до Одеської області входило 26 районів, 19 міст, у т.ч. 15 малих міст, 33 селища і 1125 сіл. Населення області налічувало 2388,3 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 1595,0 тис. осіб, сільське - 793,3 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 10 міст Одеської області: Одеса, Ананьїв, Балта, Білгород-Дністровський, Болград, Вилкове, Ізмаїл, Кілія, Кодима, Рені.

На території Одеської області збереглася значна кількість православних, мусульманських, католицьких, іудейських та інших культових споруд ХІІІ-ХХ ст. Тут можна помилуватися унікальними одиничними оборонними (ХІІІ-XV ст.) і палацовими (ХІХ ст.) комплексами архітектурних споруд. До наших днів збереглися архітектурні пам'ятки громадського призначення (особняки, адміністративні будинки і будівлі навчальних і лікувальних закладів), часто зустрічаються військові й цивільні монументи XVIII-ХІХ ст. В області розташований Дунайський біосферний заповідник і різноманітні природні об'єкти з нижчим охоронним статусом.


Місто Балта Одеської області

Місто Балта Одеської області - районний центр, розташований на р. Кодимі (притока Південного Бугу) за 198 км від обласного центру м. Одеси та 324 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (05.12.2001) кількість його мешканців становила 19772 особи.


 



Спочатку населений пункт називався Юзефградом - від імені засновника Юзефа Любомирського. Частину міста, що лежить на протилежному березі р. Кодими, називали Балтою. Пізніше так почали називати все місто. Слов"янське слово «балта» - це «водойма зі стоячою водою, рідке болото». Ще одна версія виводить назву від турецького «балта» - «сокира».
У ІХ-ХІ ст. територія сучасного міста входила до складу Київської Русі. Тут мешкало плем"я уличів. У другій половині XIV ст. сюди прийшли литовські, а згодом - польські й турецькі загарбники. По р. Кодимі проходив кордон між володіннями Польщі й Туреччини.
Поселення виникло в XVI ст. як фортеця, заснована турками, на кордоні з Річчю Посполитою. Поблизу фортеці виникла слобода, що почала розвиватися як торговельний і ремісничий центр.
У 1690-1695 рр. на лівому березі р. Кодими князь Юзеф Любомирський збудував фортецю, що мала захищати його володіння від нападів турецько-татарських орд. Навколо цієї фортеці виникло поселення Юзефгрод.
До 1791 р. воно належало Османській імперії, після укладання Ясського миру відійшло до Російської імперії. Балта увійшла до складу Катеринославського намісництва.
Після приєднання в 1793 р. Правобережної України до Російської імперії уряд викупив у князів Любомирських Юзефгрод й перейменував його на Єленськ, підпорядкувавши Вознесенському намісництву.
З 1797 р. після приєднання до Балти Юзефгрода, збудованого в 1690 р. Ю. Любомирським на протилежному березі Кодими, стало повітовим містом Подільської губернії, котре славилося хлібними ярмарками, що й відобразилося в його символіці.
На початку ХІХ ст. Балта була одним з найбільших торговельних і ремісничих центрів України. 
У 1860 р. у Балті працювало 23 кустарні промислові підприємства, серед яких 6 свічково-сальних, 8 салотопних, 2 миловарні, 6 цегельних і пивоварний заводи.
У 1865 р. звідси розпочалося будівництво першої в Україні залізниці Балта - Одеса.
Наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. подальшого розвитку у місті набули промислові підприємства, серед яких тютюнова фабрика, винокурний, пивоварний, 2 миловарні, свічково-сальний, 2 свічкововоскових, 5 шкіряних, чавуноливарний, 8 цегельно-черепичних та вапняний заводи. У цей час у місті мешкало понад 24000 осіб.
У роки Першої світової (1914-1918 рр.) і Громадянської (1918-1920 рр.) воєн у місті неодноразово змінювалася влада. У результаті воєнних дій у лютому 1920 р. Балта перейшла під владу рад.
У березні 1923 р. було створено Балтський округ і район. У листопаді того ж року Балтський район передано до новоутвореної Молдавської АРСР. З 1923 до 1929 рр. місто було її столицею.
У 1926 р. кравецький цех Молдавського комбінату (створений у 1925 р.) реорганізовано в швейну фабрику. Розширено шкіряний завод, споруджено цегельний завод.
У 1930-х рр. на базі артілі з виробництва терезів створено завод. Розширено швейну фабрику. Введено в експлуатацію хлібопекарний і миловарний заводи. У 1933 р. реконструйовано шкірзавод. Почали працювати килимарна майстерня, 2 цегельні заводи, 3 нові млини. У 1934 р. споруджено маслосирзавод.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 5 серпня 1941 р. до 29 березня 1944 р. Під час окупації на території Балти діяла підпільна група.
У повоєнні роки налагоджено виробництво на швейній і меблевій фабриках. На базі заводу терезів створено обозний завод. Організовано виробництво цегли та черепиці. 
Протягом 1959-1962 рр. було реорганізовано швейну фабрику, яку перетворено на спеціалізоване підприємство з випуску дитячого одягу. Також реорганізовано меблевий, цегельний і маслоробний заводи, харчокомбінат.
У 1970-х рр. у місті діяли народні університети культури, районний Будинок культури, 14 бібліотек, 2 кінотеатри тощо.
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали підприємства машинобудівельної та металообробної (ливарно-механічний завод, експериментально-виробнича база Одеського об"єднання «Агроприлад»), харчової (молочноконсервний комбінат, хлібний завод, завод продтоварів, база розливу мінеральної води Одеського виробничого пивооб"єднання), легкої (швейна і хутрова фабрики) промисловості, меблевий комбінат і комбікормовий завод. Діяв краєзнавчий музей.









Список використаної літератури:
1. Балта // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / редкол.: О. М. Маринич [та ін.]. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1989. - Т. 1. - С. 68. - Бібліогр. в кінці ст.
2. Балта // Український радянський енциклопедичний словник. У 3 т. / голов. редкол.: М. П. Бажан (голов. ред.) [та ін.]. - К. : Голов. ред. Укр. радян. енцикл. АН УРСР, 1966. - Т. 1. - С. 141.
3. Балта // Універсальний словник-енциклопедія: УСЕ / ред. рада: М. Попович [та ін.]. - 4-те вид., переробл. і доповн. - Львів : Тека, 2006. - С. 106.
4. Крисько Т.В. Балта / Т. В. Крисько // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т.Г. Шевченка, Координац. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. - К. : Координац. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України, 2003. - Т. 2. - С. 172-173 : іл. - Бібліогр. в кінці ст.
5. Стряпкін П.В. Балта : нарис / П. В. Стряпкін. - Одеса : Маяк, 1968. - 110 с. : іл.


Прочитано: 2115 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Роздільна Одеської області
Місто Кодима Одеської області
Місто Рені Одеської області
Місто Татарбунари Одеської області
Місто Ананьїв Одеської області
Місто Арциз Одеської області
Місто Березівка Одеської області
Місто Подільськ Одеської області
Місто Болград Одеської області
Місто Теплодар Одеської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //