Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Тернопільська область

Тернопільська область утворена 4 грудня 1939 р. (до 1944 р. - Тарнопільська область). Після приєднання території до складу УРСР. Адміністративний центр - м. Тернопіль.

Розташована у Західній Україні. Значна частина території області розташована у межах Подільської височини (250-400 м над рівне моря), і тільки крайня північно-західна частина - на рівнині Малого Полісся. В області розташовано чимало природних пам'яток, серед яких Товтрове пасмо (Медобори), Кременецькі гори, долини Дністра та його притоки, Дністровський каньйон, численні печери (найдовша в Європі карстова печера Оптимістична), водоспади, скелі та парки.

Клімат помірно континентальний з м'якою зимою (середня температура січня -5оС) і теплим, вологим літом (середня температура липня +19оС). Середньорічна кількість опадів, більша частина яких припадає на теплу пору року, становить 650-700 мм.

Станом на 01.01.2012 р. до Тернопільської області входило 17 районів, 18 міст, у т.ч. 17 малих міст, 17 селищ і 1023 сіл. Населення області налічувало 1080,4 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 474,9 тис. осіб, сільське - 605,5 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 17 міст Тернопільської області: Тернопіль, Бережани, Борщів, Бучач, Заліщики, Збараж, Зборів, Копичинці, Кременець, Монастириська, Підгайці, Почаїв, Скалат, Теребовля, Хворостків, Чортків, Шумськ.

На території області знаходиться 426 пам'яток археології, з них 6 - національного значення; 1273 пам'ятки історії, з них 1 - національного значення; 1315 пам'яток архітектури та містобудування, з них 180 - національного значення; 164 пам'ятки монументального мистецтва.

На території Тернопільської області збереглася значна кількість об'єктів архітектурної спадщини середньовіччя, що складається з великої кількості фортечних і замкових оборонних споруд, котрі руйнуються і перебудовуються впродовж століть. Оборонний характер властивий також значній кількості культових споруд різних конфесій - костелам, церквам і синагогам, хоча з XVIII-ХІХ ст. ці споруди не виконували оборонних функцій. Із зразків цивільного будівництва минулого в області збереглися ратуші, палаци, маєтки та історичні пам'ятки.


Місто Бучач Тернопільської області

Місто Бучач Тернопільської області - районний центр, розташований на обох берегах р. Стрипи за 65 км від обласного центру м. Тернополя та 455 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (05.12.2001) кількість його мешканців складала 12511 осіб.



Назва міста походить від старослов"янського слова «буча» - у значенні «вода напровесні, бистрина і глибінь», що досить точно відображає навколишній ландшафт. За переказами, назву місту дали його власники - українські феодали Бучацькі. Можливо, що й вони самі від назви міста отримали прізвище.
Уперше містечко згадується в документах 1397 р. На території сучасного Бучача було розташоване давнє слов"янське поселення, що входило до складу Галицько-Волинського князівства.
З 1434 р. Бучач входив до складу Руського воєводства.
Наприкінці XIV ст. (деякі джерела називають 1515 р.) Бучачу надано магдебурзьке право.
У 1610 р. в містечку збудовано Миколаївську церкву.
З другої половини XVI ст. містечком володіли магнати Потоцькі. Вони спорудили в Бучачі замок. Переважна більшість населення займалася сільським господарством. Розвивалися також гончарство, килимарство й кравецтво.
У роки Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. місцеве населення підтримувало повстанців.
У 1672 р. місто захопили турецькі війська. У жовтні цього ж року між Османською імперією і Річчю Посполитою підписано Бучацький мирний договір, згідно з яким східна частина міста перейшла під турецьку владу, а західна - під польську. У 1683 р. все місто відійшло до складу Польщі.
У 1712 р. власники міста магнати Потоцькі заснували монастир василіан. У 1754 р. при цьому монастирі почала діяти латинська загальна школа.
На початку XVIII ст. у Бучачі працювали шевський, кушнірський, кравецький цехи і цех, що об"єднував мечників, ковалів, бондарів. У 1772 р. місто відійшло до складу Австрійської імперії.
На початку 1770-х рр. архітектор Б. Меретин збудував у місті ратушу в бароковому стилі. Оздоблена ратуша скульптурними роботами І. Пінзеля. У XVIII ст. також зведено костел і Покровську церкву.
У 1809 р. за Шенборнським мирним договором місто відійшло до складу Російської імперії. Але відповідно до рішення Віденського конгресу землі Тернопілля, зокрема й Бучач, знову опинилися під владою Австрійської імперії.
У 1850-1860-х рр. у місті почали працювати килимарська й шовкоткацька фабрики, завод з виготовлення черепиці, плит і бетонних труб.
У 1884 р. через місто пролягла залізнична лінія Станіслав-Ярмолинці. У Бучачі відкрито майстерню парових котлів, уведено в експлуатацію паровий млин, горілчано-лікерний завод, 3 олійниці, 2 фабрики оцту, вазелінову фабрику, декілька каменоломень. На початку ХХ ст. в місті було 2 механізовані майстерні з виробництва деталей сільськогосподарських машин, обладнання для спиртових заводів і млинів.
У 1910 р. у Бучачі працювали 5 промислових артілей, що об"єднували 440 кустарів.
У листопаді 1918 р., після розпаду Австро-Угорської імперії, у Бучачі встановлено владу уряду ЗУНР. У 1920 р. місто знову відійшло до складу Польщі.
У 1939 р. Бучач у складі Західної України відійшов під владу УРСР. У 1940 р. місто стало районним центром.
У роки Другої світової війни місто двічі було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період із 7 липня 1941 р. до 25 березня 1944 р. і з 11 квітня до 21 липня 1944 р. Під час окупації на території району діяли партизанські загони.
У 1940-1950-х рр. Бучацький район був одним з тих районів, де активно діяли загони ОУН.
У повоєнний період відбувалося відновлення промисловості міста, зокрема видобутку каменю, піску, виробництва цегли, вапна та інших будівельних матеріалів.
У 1944 р. почали роботу спиртозавод, маслозавод, електростанція, промисловий і харчовий комбінати. Діяли Будинок культури, кінотеатр, 2 бібліотеки.
У 1958 р. почав працювати цукровий завод, у 1966 р. - консервний завод і лісозавод, у 1971 р. - комбікормовий завод.
Протягом 1969-1970 рр. реконструйовано спиртозавод і перетворено його на спиртово-дріжджовий комбінат.
Наприкінці ХХ ст. в місті працювали виробниче об"єднання металовиробів, цех з переробки деревини лісгоспзагу, комбінат хлібопродуктів, виробничо-консервний комбінат, цукровий, сироробний і комбікормовий заводи. Діяли Будинок природи й краєзнавчий музей.
На початку ХХІ ст. у Бучачі діяли цукровий, сироробний і хлібний заводи, комбінат хлібопродуктів, виробничо-консервний комбінат, завод з ливарного виробництва та чавунних виробів, верстатобудівний завод та ін. Діяли Інститут менеджменту й аудиту, аграрний коледж, Будинок культури, бібліотека, міський краєзнавчий музей, Меморіал-музей ім. В. Стуса тощо.
На околицях міста виявлено залишки двох поселень трипільської культури та поховання доби бронзи.














Список використаної літератури:
1. Бучач // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / редкол.: О. М. Маринич [та ін.]. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1989. - Т. 1 : А-Ж. - С. 141. - Бібліогр. в кінці ст.
2. Бучач // Мистецтво України : енциклопедія. В 5 т. / редкол.: А. В. Кудрицький [та ін.]. - К. : Вид-во «Укр. енцикл.» ім. М. П. Бажана, 1995. - Т. 1 : А-В. - С. 274.
3. Бучач // Міста України : інформ.-стат. довід. / впорядкув. О. Панасенко. - К. : АВК-Росток, 2007. - С. 19.
4. Бучач // Украина: 100 замечательных мест : фотокнига / С. Л. Удовик. - 2-е изд., с изм. - К. : Ваклер, 2007. - С. 98-99 : фотогр. цв.
5. Бучач, город // Памятники градостроительства и архитектуры УССР : (ил. справ.-кат.). В 4 т. / Гос. ком. Укр. ССР по делам стр-ва, Укр. спец. науч.-реставрац. проект. ин-т, Науч.-исслед. ин-т теории, истории и перспект. проблем Совет. архитектуры в г. Киеве. - К. : Будівельник, 1986. - Т. 4 : Сумская область. Тернопольская область. Харьковская область. Херсонская область. Хмельницкая область. Черкасская область. Черниговская область. Черновицкая область. - С. 52-56 : ил.
6. Вознюк П.К. Бучач / П. К. Вознюк, І. О. Єлагін, Б. С. Трофим"як // Історія міст і сіл Української РСР / голов. редкол.: П. Т. Тронько [та ін.] ; редкол. тому: С. П. Нечай [та ін.]. - К. : Голов. ред. УРЕ, 1973. - В 26 т. : Тернопільська область. - С. 174-185 : іл. - Бібліогр. в підрядк. прим.
7. Кобельський М.В. Бучач / М. В. Кобельський // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Г. Шевченка, Координац. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. - К. : Координац. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України, 2004. - Т. 3 : Біо-Бя. - С. 674 : іл. - Бібліогр. в кінці ст.
8. Коваль А.П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с : іл. - Бібліогр.: с. 282.
9. Фенцур В.В. Бучацький замок / В. В. Фенцур // Мистецтво України : енциклопедія. В 5 т. / редкол.: А. В. Кудрицький [та ін.]. - К. : Вид-во «Укр. енцикл.» ім. М. П. Бажана, 1995. - Т. 1 : А-В. - С. 273 : іл.


Прочитано: 1615 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Збараж Тернопільської області
Місто Підгайці Тернопільської області
Місто Шумськ Тернопільської області
Місто Бережани Тернопільської області
Місто Борщів Тернопільської області
Місто Заліщики Тернопільської області
Місто Чортків Тернопільської області
Місто Зборів Тернопільської області
Місто Копичинці Тернопільської області
Місто Кременець Тернопільської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.19 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //