Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Болехів Івано-Франківської області

Місто Болехів Івано-Франківської області - місто обласного підпорядкування, розташоване на р. Сукіль (притока Свічі, басейн Дністра) за 76 км від обласного центру м. Івано-Франківська та 566 км від м. Києва. Відповідно до статистичних даних останнього Всеукраїнського перепису населення (05.12.2001), кількість його мешканців складала 10 950 осіб.Назву міста виводять від слова «волохи» (Волохів-Болехів) і пов"язують з волоськими поселеннями, що їх зруйнували монголо-татари. Деякі дослідники висловлюють припущення, що назва міста походить від старослов"янського імені Болеслав, по-народному - Болех.
Перша письмова згадка про «болехівські землі» датується 1371 р. З XV ст. в історичних джерелах мова йде про поселення Болехів, утворене з двох сіл - Болехова Волоського й Болехова Руського.
У 1546 р. в містечку було споруджено солеварню, зведено дерев"яні укріплення. Проте усі ці споруди були знищені внаслідок нападу татар у 1562 р.
У другій половині XVI ст. болехівські села переходять до посесора М. Гедзінського. Він відбудував солеварню, спорудив замок і два костели.
Протягом XVI-XVIІ ст. містечко неодноразово зазнавало набігів кримських татар.
У 1603 р. Болехову було надано магдебурзьке право.
У XVII ст. Болехів отримав статус міста. Він стає одним з воєнно-опорних пунктів шляхти на Прикарпатті.
Мешканці міста брали участь у воєнних діях Національно-визвольної війни 1648-1654 рр.
У другій половині XVII ст. у місті швидко розвивається торгівля.
З 1772 р. Болехів входив до складу Австрійської імперії. Австрійський уряд монополізував у місті солеваріння. У 1783-1784 рр. сюди було направлено значну групу німецьких поселенців.
На початку ХІХ ст. у Болехові розвивалась кустарна промисловість, були утворені майстерні з виготовлення цвяхів і гаків, полотна, дубління шкіри. У місті збудували цегельню, пивоварню, вуглярню, млин і миловарню.
У 1868 р. у Болехові мешкало 3 796 осіб і було 346 будинків.
У 1873 р. через Болехів було прокладено залізничну колію.
У 1870-х рр. у місті розташовувалася дирекція державних лісів та майна. Тоді ж тут закладено парк-дендрарій з рідкісних порід дерева.
Протягом 1884-1920 рр. Болехів був центром гендерного руху на Галичині.
Наприкінці ХІХ ст. у місті працювали нафтопереробний завод, сірникова фабрика, фабрика оцту, паровий млин, олійниці, деревообробний і цегельний заводи тощо.
У роки Першої світової війни у Болехові неодноразово змінювалася влада. У 1918 р. місто було окуповане польськими військами.
У 1939 р. місто відійшло до складу УРСР. У цей час тут утворено шкірзавод та промартілі «Перемога» і «22-річчя Червоної Армії», завершено часткову реконструкцію соляного, цегельного та нафтопереробного заводів.
У роки Другої світової війни місто було окуповане в період з липня 1941 р. до 6 серпня 1944 р. Під час окупації на території міста діяли підпільні організації. Внаслідок воєнних дій у місті було майже повністю зруйновано лісозавод, ліспромгосп, нафтопереробне підприємство.
У 1944 р. Болехів став районним центром однойменного району.
У повоєнному Болехові було відновлено роботу деревообробного комбінату, лісотарного заводу, ліспромкомбінату, цегельного заводу тощо.
У 1952 р. введено в експлуатацію меблеву фабрику (з 1967 р. - комбінат).
У 1960-х рр. у місті також працював шкірзавод, заводоуправління будівельних матеріалів. Діяли бібліотека, Будинок культури тощо.
Наприкінці ХХ ст. у Болехові працювали лісокомбінат, заводоуправління будівельних матеріалів, шкіряний, хлібний, солеварний, Долинський сокоекстрактний і керамзитовий заводи, філія Долинського швейного об"єднання. Діяв краєзнавчий музей.
У 1993 р. Болехову надано статус міста обласного підпорядкування.
На початку ХХІ ст. у місті працювали підприємство з випуску виробів зі шкіри (хром, напівфабрикат «ветблю»), підприємства з переробки шкіри, держлісгосп, лісокомбінат, солезавод, об"єднання промислових підприємств та ін. Діяли Народний дім, краєзнавчий музей, 2 бібліотеки.
На території сучасного міста виявлені знаряддя праці доби бронзи.Список використаної літератури:
1. Болехів // Географічна енциклопедія України. В 3 т. / редкол.: О. М. Маринич [та ін.]. - К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1989. - Т. 1 : А-Ж. - С. 114.
2. Болехів / Г. Ф. Кучер [та ін.] // Історія міст і сіл Української РСР / голов. редкол.: П. Т. Тронько [та ін.] ; редкол. тому: О. О. Чернов [та ін.]. - К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1971. - В 26 т. : Івано-Франківська область. - С. 206-215 : іл. - Бібліогр. в підрядк. прим.
3. Івченко А.С. Україна. Фортеці, замки, палаци... : путівник / А. С. Івченко, О. Пархоменко. - К. : Картографія, 2010. - 598 с. : іл., мапи. - Бібліогр.: с. 596-598.
4. Кобецький Р.З. Болехів / Р. З. Кобецький // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Г. Шевченка, Координац. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. - К. : Координац. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України, 2004. - Т. 3 : Біо-Бя. - С. 231-232 : іл. - Бібліогр. в кінці ст.
5. Коваль А.П. Знайомі незнайомці : походження назв поселень України / А. П. Коваль. - К. : Либідь, 2001. - 302 с : іл. - Бібліогр.: с. 282.Прочитано: 1922 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7