Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Тернопільська область

Тернопільська область утворена 4 грудня 1939 р. (до 1944 р. - Тарнопільська область). Після приєднання території до складу УРСР. Адміністративний центр - м. Тернопіль.

Розташована у Західній Україні. Значна частина території області розташована у межах Подільської височини (250-400 м над рівне моря), і тільки крайня північно-західна частина - на рівнині Малого Полісся. В області розташовано чимало природних пам'яток, серед яких Товтрове пасмо (Медобори), Кременецькі гори, долини Дністра та його притоки, Дністровський каньйон, численні печери (найдовша в Європі карстова печера Оптимістична), водоспади, скелі та парки.

Клімат помірно континентальний з м'якою зимою (середня температура січня -5оС) і теплим, вологим літом (середня температура липня +19оС). Середньорічна кількість опадів, більша частина яких припадає на теплу пору року, становить 650-700 мм.

Станом на 01.01.2012 р. до Тернопільської області входило 17 районів, 18 міст, у т.ч. 17 малих міст, 17 селищ і 1023 сіл. Населення області налічувало 1080,4 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 474,9 тис. осіб, сільське - 605,5 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 17 міст Тернопільської області: Тернопіль, Бережани, Борщів, Бучач, Заліщики, Збараж, Зборів, Копичинці, Кременець, Монастириська, Підгайці, Почаїв, Скалат, Теребовля, Хворостків, Чортків, Шумськ.

На території області знаходиться 426 пам'яток археології, з них 6 - національного значення; 1273 пам'ятки історії, з них 1 - національного значення; 1315 пам'яток архітектури та містобудування, з них 180 - національного значення; 164 пам'ятки монументального мистецтва.

На території Тернопільської області збереглася значна кількість об'єктів архітектурної спадщини середньовіччя, що складається з великої кількості фортечних і замкових оборонних споруд, котрі руйнуються і перебудовуються впродовж століть. Оборонний характер властивий також значній кількості культових споруд різних конфесій - костелам, церквам і синагогам, хоча з XVIII-ХІХ ст. ці споруди не виконували оборонних функцій. Із зразків цивільного будівництва минулого в області збереглися ратуші, палаци, маєтки та історичні пам'ятки.


Місто Шумськ Тернопільської області

Місто Шумськ Тернопільської області - районний центр, розташований на р. Вілії (притока Горині, басейн Дніпра) за 89 км від обласного центру м. Тернополя та 346 км від м. Києва. Відповідно до останнього Всеукраїнського перепису населення (2001), кількість його мешканців становила 5 010 осіб.

 

 

 За одним переказом, назва походить від прізвища боярина Шум, який першим заселив цю місцевість. За другим - місто так назване через шум дрімучих лісів, що колись оточували його. За третім, назва виникла через бурхливий водоспад на р. Вілії, який знаходиться неподалік і його шум чути на віддалі кілометра.
Перша письмова згадка про Шумськ датується 1149 р. У 1150 р. внаслідок міжусобної боротьби в Київській Русі князь Володимирко захопив містечко. З 1157 р. воно стало одним з невеликих удільних князівств Володимиро-Волинського князівства. У 1170 р. перейшло під владу дорогобузького князя, а з 1208 р. - луцького князя.
У ХІІ-ХІІІ ст. Шумськ - одне з великих волинських міст. Місто обнесене валами. Населення займалося орним землеробством, а також скотарством, полюванням, рибальством, бортництвом, ремеслами. У ХІІІ ст. споруджено замок.
У 1241 р. монголо-татарські орди спалили місто. У найближчі роки напади повторювалися.
У середині XIV ст. місто захопили литовські князі. На початку XV ст. місто втратило значення адміністративного й економічного центру і перейшло під владу окремих феодалів.
У 1513 р. литовський князь віддав Шумськ у володіння боярину Івану Богушу. Після його смерті у 1527 р. сини та онуки поділили місто на дві частини: власне, Шумськ із замком і Пігаси, що розташовані на лівому березі р. Вілії. У 1580 р. Пігаси виділилися в самостійний населений пункт - Рохманів.
Після укладання Люблінської унії 1569 р. Шумськ відійшов під владу Польщі. У XVII ст. його власником став волинський воєвода М. Малинський.
У роки Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. місцеві мешканці підтримували повстанців.
У другій половині XVII ст. місто залишалося під владою Польщі та зазнавало неодноразових нападів турецько-татарських орд.
У 1637 р. тут засновано василіанський уніатський монастир, якому передали колишню православну церкву, що існувала із XIV ст. У 1676 р. монастир переходить до францисканців.
У 1793 р. Шумськ входить до складу Кременецького повіту Волинського намісництва (від 1797 р. - губернії) Російської імперії. У 1861 р. тут мешкало 1 642 особи. Переважна більшість населення займалася сільським господарством. У 1848 р. в місті засновано спиртовий завод.
У 1868 р. у Шумську працювали винокурний, цегельний, пивоварний, 3 шкіряні заводи, 2 ткацькі фабрики.
У роки Першої світової (1914-1918) і Громадянської (1918-1920) воєн у селищі неодноразово змінювалася влада. Внаслідок воєнних дій у другій половині вересня 1920 р. Шумськом заволоділи польські війська.
У вересні 1939 р. селище увійшло до складу УРСР. У січні 1940 р. Шумськ став центром району.
У 1940 р. тут працювали підприємства для розробки торфу, лісу, добування вапняку, 2 млини.
У роки Другої світової війни селище було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 3 липня 1941 р. до 5 березня 1944 р. Під час окупації на території міста діяли партизанські загони.
У другій половині 1944 р. почали працювали цегельня, хлібопекарня, млин, маслозавод, промкомбінат, кілька майстерень, електростанція, МТС. Діяли бібліотека, клуб тощо.
У 1965 р. на базі промкомбінату створено фабрику культурно-побутових товарів. У 1966 р. введено в експлуатацію торфопідприємство.
У 1970-х рр. у Шумську діяли районний Будинок культури, кінотеатр тощо.
Наприкінці ХХ ст. у місті працювали комбікормовий, торфобрикетний, цегельний, маслоробний, хлібний заводи, фабрика «Вілія». Діяв історико-краєзнавчий музей.
Поблизу Шумська виявлено поселення черняхівської культури, на його околицях - давньоруське городище.

Прочитано: 3238 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Збараж Тернопільської області
Місто Підгайці Тернопільської області
Місто Бережани Тернопільської області
Місто Бучач Тернопільської області
Місто Борщів Тернопільської області
Місто Заліщики Тернопільської області
Місто Чортків Тернопільської області
Місто Зборів Тернопільської області
Місто Копичинці Тернопільської області
Місто Кременець Тернопільської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7