Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Снятин Івано-Франківської області

У 2013 р. виповнилося 855 років від першої згадки про місто Снятин на Івано-Франківщині. Нині це районний центр, розташований на р. Пруті (притока Дунаю) за 94 км від обласного центру м. Івано-Франківська та 502 км від м. Києва. Відповідно до останнього Всеукраїнського перепису населення (2001) у місті мешкало 10 210 осіб.

 

 



Деякі дослідники виводять назву міста від слова «сніт» («снітарство») - «ремесло каретника чи різьбяра». На думку більшості вчених, назва виникла від імені власника - воєводи Костянтина Сірославича, відомого воєначальника й боярина при дворі галицького князя Ярослава Осмомисла (в літописі цей Костянтин іменується Кснятин). Вірогідно, що від форми «Коснята» й суфікса присвійності -ин виникла назва Коснятин, а пізніше - Снятин (пор. інший фонетичний варіант Снітин - назва села на Полтавщині).
На гербі міста на синьому полі зображена срібна міська стіна з трьома вежами, увінчаними червоними дахами і срібним прапорцем, на стіні червона літера «S». На печатках міста з XVI ст. фігурує зображення орла, що можна пояснити тогочасним прикордонним розташуванням Снятина.
Вперше про поселення на території сучасного міста згадується в 1158 р.
У 1387 р. Снятин разом з усім Покуттям захопили польські магнати. Вони створили в містечку староство, воєводство та біскупство (резиденцію католицьких єпископів).
У 1448 р. Снятину було надане магдебурзьке право. Снятинське староство було передано у власність Потоцьким. Згодом польський король Владислав ІІ Ягайло віддав у заставу Покуття з містами Снятином і Коломиєю молдавському господареві Олександру.
У 1531 р. Снятин був пограбований господарем Молдавії Петрилом.
У другій половині XV ст. Снятин став великим прикордонним містом і стратегічним центром, звідки польські війська вирушали в походи на Молдавію. У цей час у місті були розвинуті бондарство, кравецтво, шевство, кушнірство.
Снятин зазнавав частих нападів татарських та турецьких орд. У 1524 р. містечко було пограбоване турецькими військами, а в 1532 р. - спалене військами господаря Молдавії.
У 1620 р. польський уряд дав розпорядження укріпити Снятин як прикордонне місто.
У XVI-XVII ст. Снятин стає важливим економічним центром, де йшла жвава торгівля і розташовувалася головна митниця на Молдавському торговому шляху. У 1597 р. польський король Сигізмунд ІІІ зобов"язав купців Туреччини, Волощини й Молдавії переходити кордон лише в Снятині.
Наприкінці XVI ст. у місті були муляри, ткачі, кравці, кушніри, мельники, гуральники, пивовари, воскобійники та ін. З 1628 р. у Снятин почали заселятися вірмени. Вони вели активну посередницьку торговельну діяльність з іншими країнами: привозили турецькі й перські килими, сап"янову шкіру, хустки, ковдри, турецьку зброю, мило, сідла, мечі, вина, сукна та інші предмети розкошу.
У вересні 1621 р. частина татарського війська, що брала участь у битві під Хотином, зруйнувала низку міст, серед яких було й м. Снятин.
Мешканці містечка брали активну участь у воєнних діях під час Національно-визвольної війни 1648-1654 рр.
Протягом 1777-1787 рр. до Снятина переселено чимало німців з Баварії, Бадена, Вюртемберга, Нассау.
У 1841 р. відкрито першу трикласну школу в місті (через 7 років перетворена на шестикласну).
У липні 1875 р. до Снятина у складі західноукраїнського театру «Руська бесіда» на місяць приїхав М. Л. Кропивницький.
У березні 1881 р. заснована Снятинська українська міська читальня. У жовтні 1898 р. її реорганізовано у філію товариства «Просвіти».
З 1902 р. діяла українська бурса, з 1905 р. - польська.
У 1903 р. місто відвідав український композитор Микола Лисенко.
У роки Першої світової війни місто неодноразово переходило з-під влади одних власників до інших. З липня 1919 р. Снятин був окупований польськими військами.
У вересні 1939 р. містечко відійшло до складу УРСР.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 1 липня 1941 р. до 20 березня 1944 р. Внаслідок воєнних дій у місті були зруйновані пам"ятки культури, житлові будинки, бібліотеки.
У післявоєнні роки в місті почали діяти лікарня, поліклініка, кінотеатр, Будинок культури, бібліотеки, школи, дитячий будинок, дитячий садок, ясла. Почали роботу електростанція, водопровід, пошта, радіовузол, районна друкарня.
У 1970-х рр. у Снятині працювали комбінат комунальних підприємств, комбінат побутового обслуговування, харчокомбінат, промкомбінат, сироварний завод, меблевий комбінат, гідроелектростанція. Діяли сільськогосподарський технікум, Будинок культури, широкоформатний і літній кінотеатри, бібліотека для дорослих, літературно-меморіальний музей Марка Черемшини, розміщений у будинку, в якому в 1922-1927 рр. мешкав письменник.
Наприкінці ХХ ст. у Снятині працювали меблевий комбінат, сироробний і цегельний заводи, завод залізобетонних виробів і конструкцій, швейна і харчосмакова фабрики, птахофабрика, премптахорадгосп-репродуктор. Серед народних художніх промислів популярними були вишивання й ткацтво.
На території міста виявлено скарб та велику кількість окремих срібних римських монет ІІ-IV ст. н. е.












Прочитано: 3421 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //