Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

М.М. Жербін: будівельник і композитор

21 лютого 2008 р. о 15 год. 00 хв. в приміщенні бібліотеки відбулося засідання бібліотечного клубу «Національні святині», присвячене Жербіну Михайлу Михайловичу – будівельнику і композитору.

У програмі презентація книги М.М. Жербіна.21 лютого 2008 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В.Г.Заболотного відбулося засідання бібліотечного клубу "Національні святині", присвячене творчості Михайла Михайловича Жербіна (1911-2004), Видатний український вчений, інженер-будівельник, всесвітньо відомого фахівця у галузі сталевих конструкцій, доктора технічних наук, професора, Заслуженого діяча науки УРСР, лауреата Державної премії СРСР першого ступеня, лауреат премії ім. академіка М.С. Буднікова Академії будівництва України, дійсного члена Академії будівництва України, почесного члена Української академії архітектури й Міжнародної інженерної академії, педагога, конструктора, композитора.
Інформаційним приводом для проведення засідання, а також значною подією для громадськості став вихід збірника "Профессор Михаил Жербин", виданий РВА "Дніпро-VAL" (Дніпропетровськ, 2008) завдяки фінансовій підтримці колеги і друга Михайла Михайловича, ректора Придніпровської академії будівництва та архітектури, доктора технічних наук, професора В.І. Большакова.
Збірник складається з трьох частин. У першій частині опубліковано незавершені спогади М.М. Жербіна "Техника и музыка – основа моей жизни", які він збирався закінчити і видати у 2004 р. М.М. Жербіним була розроблена структура видання, але автор встиг написати лише шість розділів. Він розповів про своїх пращурів та близьких родичів, шкільні роки та дитяче захоплення музикою, вивчення будівельної техніки та написання музичних творів, тяжкі воєнні роки, участь у відновленні шахт Донбасу, переїзд до Києва та створення інституту "Укрдіпрошахт". Спогади закінчуються початком 1960-х років. Розділи 7 і 8, де передбачалося розповісти про викладацьку та науково-дослідницьку роботу в Київському інженерно-будівельному інституті (нині КНУБА), а також громадську роботу в Академії будівництва України, автором написані не були.
У другій частині збірника вміщено статті його колег, учнів та родичів про М.М. Жербіна. Творчий доробок М.М. Жербіна, що характеризується важливими науковими дослідженнями, створенням масштабних інженерних споруд та відомих музичних творів, став основою бібліографічного покажчика наукових праць, третьої частини збірника.
Упорядкували збірник Г.А. Войцехівська, директор ДНАББ ім. В.Г.Заболотного, та Л.А. Пашун, науковий співробітник КНУБА, колега М.М. Жербіна.
У заході взяли участь друзі, колеги, бібліотекарі, журналісти. Присутні багато говорили про М.М. Жербіна, його внесок в будівельну науку.
Відкриваючи засідання, Г.А. Войцехівська, директор ДНАББ ім. В.Г. Заболотного, розповіла про видатного вченого, інженера-будівельника, всесвітньо відомого фахівця в області сталевих конструкцій, доктора технічних наук, професора, Заслуженого діяча науки УРСР, лауреата Державної премії СРСР, дійсного члена Академії будівництва України, композитора М.М. Жербіна.
М.М. Жербін народився 24.12.1911 р. в м. Санкт-Петербурзі. У 1929 р. закінчив навчання у Ленінградському музичному технікумі. Трудову діяльність розпочав у 1930 р. в інституті «Діпрошахт». У 1935 р. закінчив Ленінградський інженерно-будівельний інститут за спеціальністю інженер-будівельник-конструктор. Тоді ж був призначений керівником групи металевих конструкцій, пізніше – керівником будівельного відділу інституту «Діпрошахт».
У 1940 р. закінчив музичне училище при Ленінградській консерваторії. Пізніше навчався на композиторському факультеті Ленінградській консерваторії, одночасно працював в інституті «Діпрошахт».
Під час Великої Вітчизняної війни проектував завод важких авіаційних бомб та брав безпосередню участь у його будівництві. За цю роботу бул нагороджений першим орденом «Трудового Красного Знамени».
Після звільнення Донбасу на початку 1944 р. його відрядили до м. Донецьк, де йому було доручено організувати Центральне бюро копрів і шахтного обладнання (ЦБКО). Водночас він активно працював як композитор, і в 1945 р. його прийняли до Спілки композиторів СРСР. У 1947 р. ЦБКО переведено до м. Київ, пізніше на його базі створено інститут «УкрНДІпроект». Директором цього інституту М.М. Жербін працював до 1963 р.
З 1963 р. діяльність М.М. Жербіна тісно пов’язана з Київським інженерно-будівельним інститутом (нині Київський національний університет будівництва і архітектури).
Творчий шлях ученого відзначений багатьма нагородами й почесними званнями. Він нагороджений 14 урядовими нагородами (орденами, медалями).
В.І. Большаков був присутній на засіданні бібліотечного клубу і розповів про те, як познайомився з М.М. Жербіним на захисті своєї дисертації. Згадав, як Михайло Михайлович вразив його знанням на той час складного питання розвитку нанотехнологій, про які зараз вже багато говорять. Михайло Михайлович вже тоді розумів, що розробка нових марок сталей – стратегічна задача металургійного комплексу. Він передбачив, що самою перспективною структурою застосування українського металу є будівельна галузь. Володимир Іванович розповів також про спільне бачення реанімації старих житлових будинків або «хрущовок», як їх називають в побуті. Суть цього питання полягає у виробництві конструкцій зі сталей високих марок та їх застосування в багатоповерхових будівлях. М.М. Жербін був впевнений, що конструкції з високоміцних сталей – це майбутнє в перебудові «хрущовок» на комфортабельне житло. Володимир Іванович сказав: «Хочу відзначити, що ще в 1970-х рр. з"явилися розробки вчених, де була закладена теоретична основа для вирішення актуальних житлових проблем. У 1973 р. в Києві вийшла книга Михайла Михайловича «Высокопрочные строительные стали». Її можна вважати першою ластівкою в розробці концепції з реанімації житлових будинків перших масових серій».
У роботі клубу взяв участь М.М. Дьомін, доктор архітектури, завідувач кафедри КНУБА, віце-президент Української академії архітектури, який, зокрема, сказав: «Презентация книги, которая состоялась благодаря друзьям, ученикам и колегам М.М. Жербина, выходит за рамки чисто профессиональной деятельности ученого. Действительно, Михаил Михайлович был неординарным, интереснейшим и многогранным человеком. Для подрастающего поколения жизнь М.М. Жербина может служить эталоном выполнения долга ученого».
Серед учасників – С.І. Білик, завідувач кафедрою металевих і дерев"яних конструкцій Київського університету будівництва та архітектури (КНУБА), кандидат технічних наук. У своєму виступі Сергій Іванович розповів про роки праці, проведені поруч з Михайлом Михайловичем. М.М. Жербін з 1963 р. до 1996 р. працював на кафедрі металевих і дерев"яних конструкцій Київського інженерно-будівельного інституту. При цьому протягом 20 років (1967-1988) був завідувачем кафедри металевих і дерев"яних конструкцій.
«Михайло Михайлович володів умінням побачити ідею, розвинути її і впровадити в життя – це головна риса вченого. Він завжди був цілеспрямований на експеримент і цього вимагав від своїх учнів. Він був впевнений, що експериментальні і натурно-експериментальні дослідження – важливий елемент у розвитку не тільки теорії, а й практики. Михайло Михайлович характеризувався не тільки високими професійними якостями, а також й організаторським талантом: завдяки його авторитету були створені важливі для навчального процесу лабораторії.
Необхідно сказати, що Михайло Михайлович активно працював як композитор, виступав з авторськими концертами в Україні та за її межами, мав творчі контакти з українським радіо, філармоніями і театрами. У його творчому доробку більше 250 музичних творів».
Спогадами про спільну співпрацю поділилася Л.А. Пашун, провідний інженер кафедри металевих і дерев"яних конструкцій КНУБА. «До Михайла Михайловича я прийшла працювати у 1974 р. як спеціаліст з технології деревини. Необхідно зазначити, що Михайло Михайлович був відомим вченим в галузі металевих конструкцій, багато уваги приділяв історичним аспектам розвитку будівельної науки і техніки. Підтвердженням цього може бути тритомна монографія «Развитие строительной науки и техники в Украинской ССР» (1989-1990), головним редактором якої був М.М. Жербін. Саме завдяки його енергії і цілеспрямованості це видання було підготовлене до друку. І сьогодні ця книга широко використовується в навчальному процесі.
У 1993 р. М.М. Жербін стояв біля витоків створення громадської організації – Академії будівництва України. За ініціативи М.М. Жербіна у 1997 р. галузеве відділення «Розвиток будівельної науки і техніки» (пізніше – «Розвиток будівельної науки і техніки та дослідження науково-технічного потенціалу будівництва в Україні»), керівником якого він був, почало видавати Серію історичних нарисів «Видатні українські вчені і інженери-будівельники». За його життя вийшло шість випусків, сьомий випуск вийшов після того, як Михайла Михайловича не стало».
Михайло Михайлович Жербін пішов з життя 8 червня 2004 р. Сучасна будівельна наука багатьма своїми досягненнями значною мірою зобов’язана праці талановитого й самовідданого своїй справі ученого М.М. Жербіна. Назва його спогадів «Техника и музыка – основа моей жизни» відображає сутність ученого і людини, тому що робота інженера-будівельника і композиторська діяльність – дві складові неординарної особистості М.М. Жербіна, що взаємно доповнювали його все життя.

Засідання бібліотечного клубу на тему: «М.М. Жербін: будівельник і композитор»Засідання бібліотечного клубу на тему: «М.М. Жербін: будівельник і композитор»

Прочитано: 7555 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області
Історія малих міст України: місто Корсунь-Шевченківський Черкаської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7