Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Миколаївська область

Миколаївська область утворена 22 вересня 1937 р. Адміністративний центр - м. Миколаїв.

Розташована у південній частині України. Поверхня області являє собою рівнину, нахилену в південному напрямі. Більша частина області лежить у межах Причорноморської низовини. На півночі простягаються Подільська височина (правобережжя Південного Бугу) та Придніпровська височина (лівобережжя Південного Бугу). До території області належать острів Березань і Кінбурнська коса.

Клімат помірно континентальний, з малосніжною порівняно теплою зимою (середня температура січня -4,5оС) і спекотним літом (середня температура липня - +27оС). Річна кількість опадів коливається від 330 мм на півдні до 450 мм на півночі області.

Станом на 01.01.2012 р. до Миколаївської області входило 19 районів, 9 міст, 17 селищ і 894 села. Населення області налічувало 1178,2 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 798,1 тис. осіб, сільське - 380,1 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 4 міста Миколаївської області: Миколаїв, Вознесенськ, Очаків, Первомайськ.

У Миколаївській області на державному обліку перебуває 14 пам'яток архітектури та містобудування національного значення, 3 пам'ятки історії, 25 пам'яток археології, 1 історико-культурний заповідник.


Місто Очаків Миколаївської області

Місто Очаків Миколаївської області - районний центр, розташований на північному березі Дніпрово-Бузького лиману за 59 км від обласного центру м. Миколаєва. Кількість населення міста станом на 01.01.2012 р. становила близько 14 800 осіб.


 



Назва міста походить від турецької назви міста Ачі-Кале (Фортеця Очі; джерела перекладають її як «фортеця біля моря» або «фортеця на проході»). В українській транскрипції воно звучить як «Очаков» чи «Очаків», звідси і походить сучасна назва міста.
У І-ІІІ ст. на території сучасного Очакова було розташоване сарматське місто Алектор. У роки Київської Русі тут був розташований південний форпост держави. Навколишні поселення були зруйновані кочівними ордами. У ХІІІ ст. ці землі були захоплені монголо-татарськими загарбниками. Проте досі офіційною датою заснування Очакова вважається 1492 р. На місці литовської фортеці Дашів його заснував кримський хан Менглі-Гірей. Спочатку фортеця названа Кара-Кермен (Чорна фортеця), або за назвою річки, Узу-Кале. На початку XVI ст. вона отримала назву Ачі-Кале.
У 1493 р. черкаські козаки на чолі з князем Б. Глинським (староста м. Черкас) захопили фортецю, а в 1502 р. нею заволоділи турки.
У 1523 р. Очаків був спалений козаками під проводом О. Дашкевича.
У 1526 р. фортецею заволоділи османи. Протягом 1538-1541 рр. козаки двічі руйнували Очаків, знищили частину замку і порту. У 1545 р. запорізькі козаки розгромили під Очаковом великий загін турків і татар, ледь не захопивши в полон кримського хана. У 1558 р. Очаків спустошений військом воєводи Данила Адашева. У 1568 р. війська під командуванням серадзського воєводи Альбрехта Ласького здобули Очаків. Протягом 1587-1589 рр. відбувалися козацькі набіги на фортецю. У 1594 р. кошовий отаман Микошинський очолив морський похід на Очаків за участю 1300 козаків на 50 човнах. У 1616 р. відбувся похід запорізьких козаків на Очаків, очолюваний Петром Сагайдачним, флотилія козаків захопила і знищила турецький гарнізон чисельністю 14 тис., спалила флот і звільнила велику кількість невільників.
У 1626 р., за часів правління султана Мурада IV, фортецю значно розширено: зведено кам"яну стіну, що з"єднала стару цитадель з двома фортами Пияле-паші і Хасан-паші. Проте в 1669 р. запорізькі козаки на чолі з Іваном Сірком зруйнували фортецю та звільнили 7 тисяч полонених.
1737 р. російські війська фельдмаршала Б. Х. Мініха взяли Очаків у облогу, проте за умовами Белградського договору (1739) місто залишилося за Османською імперією.
6 грудня 1788 р. козацька флотилія з 200 чайок під командуванням кошового отамана Сидора Білого та військового судді Антона Головатого, а також російські війська під командуванням князя Г. Потьомкіна остаточно визволили Очаків від турецької влади.
У 1792 р. на місці зруйнованої фортеці закладено місто Очаків. Згодом воно стало портовим містом, губернським центром Новоросії. У 1802 р. його приписано до Миколаївської губернії.
У 1859 р. в містечку мешкало 4 823 особи. Діяли церква, єврейська синагога, молитовна школа, приходське училище, лікарня, поштова станція, купецька гавань, 32 млини.
Під час революційних подій 1905-1907 рр. в Очакові відбувся суд і страта керівників Севастопольського повстання, в якому брав участь крейсер «Очаків», на якому було піднято сигнал «Командую флотом, Шмідт».
У роки Першої світової війни на укріплення Очакова й Кінбурна покладалося прикриття Дніпро-Бузького лиману з моря.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з червня 1941 р. до 30 березня 1944 р.
Нині в місті функціонують Воєнно-історичний музей ім. О. Суворова, відкритий у будинку колишньої турецької мечеті - єдиної, що збереглася тут з давніх часів; Музей мариністичного живопису ім. Р. Г. Судковського, відкритий на батьківщині художника.



Прочитано: 2434 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Баштанка Миколаївської області
Місто Вознесенськ Миколаївської області
Місто Нова Одеса Миколаївської області
Місто Снігурівка Миколаївської області
Місто Новий Буг Миколаївської області
Місто Южноукраїнськ Миколаївської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //