Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Тисмениця Івано-Франківської області

У 2013 р. минає 870 років від першої згадки в Іпатіївському літописі про мале місто Тисменицю. Колишнє мисливське угіддя галицького князя Володимирка Володаровича нині є районним центром однойменного району Івано-Франківської області. Місто розташоване на р. Вороні (притока р. Бистриці-Надвірнянської) за 11 км від обласного центру та за 509 км від столиці - м. Києва. Статистичні дані останнього Всеукраїнського перепису населення (2001) свідчать про те, що кількість населення його складала 9 720 осіб.Тисмениця розташована на плоских нижніх терасах річки Ворони. Деякі вчені виводять назву від латинського «teus» – «тихий». За найпоширенішою версією, топонім походить від найменування дерева тиса. Дехто з дослідників вважає, що назва походить від гідроніма Тиса.
Як уже зазначалося, перші згадки про Тисменицю вміщені в Іпатіївському літописі під 1143 р. Тоді через місто проходив шлях з Львова на Коломию, Буковину й Молдавію.
Надання в 1449 р. місту магдебурзького права сприяло його економічному піднесенню. У XV–XVII ст. Тисмениця стала одним із значних ремісничих і торговельних центрів Прикарпаття.
Першими власниками містечка були магнати Потоцькі. Згодом ним володіли Вільгеровські, Черновські та знову Потоцькі.
Внаслідок частих нападів татарських і турецьких орд, реквізиції королівських військ, тяжких умов феодальних повинностей місто поступово занепадало.
З метою окатоличення населення в Тисмениці було засновано домініканський монастир, який управляв тисменицькою парафією. У 1678 р. тут збудовано новий кам’яний костел. Загалом, у XVII ст. у місті було споруджено ще 3 католицькі костели.
У XVII ст. у Тисмениці також споруджено замок, вірменську православну церкву.
Сучасна пам’ятка архітектури – Богородицька дерев"яна церква – була збудована в 1736 р.
В 1789 р. в Тисмениці відкрито німецько-єврейську школу, з 1799 р. діяла двокласна й однокласна школи.
Наприкінці XVIII ст. після першого поділу Речі Посполитої, місто зараховане до складу Станіславської округи.
У 1891 р. засновано шкіряну фабрику, товариство хутровиків. Виробниче приміщення фабрики збудоване в 1910 р.
У роки Першої світової війни у Тисмениці неодноразово змінювалася влада. Внаслідок воєнних дій у 1919 р. місто було окуповане польськими військами.
На початку 1930-х рр. у місті почали працювати кушнірська й хутрова фабрики, кустарні підприємства.
У 1939 р. Тисмениця ввійшла до складу УРСР. У цей час у місті діяла хутрова фабрика, у 1940 р. створена промислова артіль (виготовляла кожухи).
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 2 липня 1941 р. до 26 липня 1944 р.
У 1970-х рр. у місті працювали підприємства хутрової промисловості, деревообробна фабрика, відділення «Сільгосптехніки». Діяли Будинок культури, кінотеатр.
Наприкінці ХХ ст. у Тисмениці працювали виробниче хутрове об"єднання «Тисмениця», меблева фабрика, харчовий комбінат, лісгоспзаг. Серед народних промислів найбільшого розповсюдження набуло вишивання.
На території сучасного міста виявлені поселення трипільської культури, римські монети І–ІІІ ст. та рештки городища давньоруських часів.


Прочитано: 2948 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7