Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Тлумач Івано-Франківської області

У 2013 р. виповнилося 800 років від дня заснування м. Тлумача Івано-Франківської обл. Нині це районний центр, розташований на березі р. Тлумачик (притока Дністра) за 25 км від обласного центру м. Івано-Франківська та 504 км від м. Києва. Відповідно до даних останнього Всеукраїнського перепису населення (05 грудня 2001 р.) кількість мешканців складала 8 632 особи.

 

 



За народними переказами, під час князювання Ярослава Осмомисла поблизу торговельного шляху було засновано поселення товмачів (так іменували князівських людей, які несли митну службу, були перекладачами під час переговорів з діячами інших держав). Цим пояснюється назва поселення Товмач (польський варіант - Тлумач).
Виникнення міста відноситься до ХІІ ст. Поселення згадується в Іпатіївському літописі під 1213 р. У XII-XIV ст. основними заняттями населення було землеробство, ремесло, розвивалася торгівля.
У 1386 р. Тлумач переходить у власність Польщі. Тут було створено католицьку парафію. В 1370 р. містечком володіли рідні феодала Миколи Коритка, а від 1396 р. всі землі його околиць передані шляхтичу Владиславу Опольському.
Наприкінці XIV-XV ст. у Тлумачі розвивалися ремесла (ковалі, сідлярі, цирульники, муляри). Мешканці також займалися землеробством.
У 1448 р. Тлумачу надано магдебурзьке право, а в 1511 р. - право щорічного й щотижневого ярмарку. Це спряло економічному розвитку Тлумача. Так, у місті розвивалися ремесла, найбільш поширеними з яких були ковальське, сідлярське, пекарське. Працювали також м"ясники, цирульники й гончарі.
У 1594 р., 1617-1618 рр. місто було спалене татарами. Після цих нападів у Тлумачі почали споруджувати оборонні споруди (земельні насипи з частоколом, вхідна брама будувалася з каменю).
Мешканці міста підтримали українські війська під час Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. У ці роки місто кілька разів переходило з рук у руки й було зруйноване. Протягом другої половини XVII ст. Тлумач відбудовувався.
З першої половини XVIII ст. власниками міста стали магнати Потоцькі.
У 1838 р. граф Дзедушицький будує тут цукровий завод. У 1843 р. у місті була парова машина, столярно-теслярські майстерні, цегельні тощо.
У другій половині ХІХ ст. у місті працювали гуральня, два млини, три приватні цегельні, деревообробна майстерня, кілька дрібних кустарних підприємств.
У 1886 р. через місто прокладено залізницю Тлумач-Палагичі.
Наприкінці ХІХ ст. на головній вулиці містечка прокладено каналізацію й водопровід.
У роки Першої світової війни у Тлумачі неодноразово змінювався власник. Внаслідок воєнних дій місто перейшло під владу Польщі.
У вересні 1939 р. Тлумач увійшов до складу УРСР. Цього ж року його віднесено до категорії міст. Від 1940 р. місто стає районним центром.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 2 липня 1941 р. до 25 липня 1944 р. За роки окупації в Тлумачі знищено залізничну колію Тлумач - Станіслав (нині Івано-Франківськ), станцію, пошту, школу, млин, лікарню, поліклініку, районний Будинок культури, цегельний завод тощо.
У серпні 1944 р. в Тлумачі було відновлено роботу млина й пекарні, підготовлено до пуску спиртозавод, відкрито шевську й кравецьку майстерні, діяв райпобуткомбінат з механічною майстернею й ковальським цехом, відбудовано лікарню, поліклініку й санстанцію тощо.
У 1970-х рр. найбільш розвиненими галузями промисловості в Тлумачі були харчова промисловість і промисловість будівельних матеріалів. Зокрема, тут діяли харчокомбінат, міжколгоспний комбінат будівельних матеріалів. У місті працювало 9 бібліотек.
Наприкінці ХХ ст. у Тлумачі працювали сокоекстрактний, комбікормовий, насіннєвий і цегельний заводи, хлібокомбінат. Серед народних художніх промислів найбільшого розповсюдження здобуло ткацтво.
Сучасне місто є прикладом провінційного містечка ХХ ст. Нині у місті діють Кімната-музей Марійки Підгірянки при районній бібліотеці (Марії Лемберт-Домбровської - української дитячої письменниці, поетеси, культурно-освітньої діячки початку ХХ ст.) і Музей етнографії та побуту району.




Прочитано: 2200 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Рогатин Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //