Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Волинська область

Волинська область утворена в 1939 р. після приєднання цієї території до складу колишньої Української РСР. Адміністративний центр - м. Луцьк.

Розташована в Західній Україні. На півночі знаходиться в межах Поліської низовини, що становить собою морено-зандрову і терасову рівнину; на півдні - Волинська височина, поверхня якої (240-270 м) розчленована неглибоко врізаними балками і долинами річок.

Клімат області помірно континентальний, з м'якою зимою (середня температура січня -5оС) і теплим, вологим літом (середня температура липня +19оС). Кількість опадів, 70% яких припадає на теплий період, становить 600-650 мм на рік. Поверхня області рівнинна із загальним нахилом на південь (максимальна висота 292 м).

Відповідно до статистичних даних станом на 01.01.2012 р. до Волинської області входило 16 районів, 11 міст, у т.ч. 8 малих міст, 22 селища і 1054 села. Населення області налічувало 1038,6 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 539,1 тис. осіб, сільське - 499,5 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 9 міст Волинської області: Луцьк, Берестечко, Володимир-Волинський, Горохів, Камінь-Каширський, Ковель, Любомль, Рожище, Устилуг.

На території Волинської області знаходиться 149 пам'яток археології, з них 16 - національного значення; 1282 пам'ятки історії, з них 7 - національного значення; 495 пам'яток архітектури та містобудування, з них 200 - національного значення; 35 пам'яток монументального мистецтва, з них 1 - національного значення.


Місто Любомль Волинської області

Любомль - районний центр Волинської області. Місто розташоване за 123 км від обласного центру м. Луцька та за 486 км від м. Києва. Відповідно до даних останнього Всеукраїнського перепису населення (05 грудня 2001 р.) кількість мешканців складала 10 270 осіб.

 

 

 



Перша згадка про населений пункт відноситься до 1287 р. Це було улюблене місце відпочинку та полювання волинського князя Володимира Васильковича. Князь побудував тут кам"яну церкву св. Юрія та прикрасив її іконами, срібним посудом, дорогоцінними тканинами, дзвонами «чудного голосу» та подарував церковно-службові книги.

В основі назви міста лежить корінь «люб». За переказами, назва походить від того, що тут було миле, «любе» місце полювання галицько-волинських князів. Назву ще пов"язують з волинським князем Володимиром Васильковичем, який помер у цьому місці. За свідченням літопису, це було улюблене місто князя.

Заснування Любомля мало соціально-економічні причини. У другій половині ХІІ і протягом ХІІІ ст. у Київській Русі зросла роль старих міст - центрів економічного і культурного життя. Причиною цьому став процес відокремлення ремесел від землеробства, що становило основу розвитку продуктивних сил і культури. Одним із таких нових міст був Любомль, який у той час входив до складу Галицько-Волинського князівства.

Наприкінці ХІІІ - на початку XIV ст. Галицько-Волинське князівство занепало. Воно стало предметом боротьби між Польщею та Литвою. У 1349 р. Галичину захопили польські феодали, а Волинь, у тому числі й Любомль, у 1340 р. - литовські феодали. Після укладання Люблінської унії 1569 р. місто відійшло до складу Польщі.

У XV-XVI ст. у місті пожвавилося господарське життя. Поряд із землеробством, населення займалося ремеслом і торгівлею. У Любомлі було 27 пекарів.

У 1541 р. Любомлю надане магдебурзьке право, яке мало обмежений характер.

Під час Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. населення активно підтримувало повстанців. Після завершення війни місто залишилося під владою Польщі. Протягом 1659-1664 рр. Любомль належав гетьману України Івану Виговському (подарований йому дипломом польського короля Яна Казимира у вічне володіння і відібраний польськими властями).

У 1671 р. Любомльське староство, серед інших територій, було передано у володіння Я. Вишневецькому.

У 1768 р. місто стає власністю графа Браницького.

Після третього поділу Польщі (1795 р.) Любомль у складі Західної Волині відійшов у володіння Російської імперії. Місто стає волосним центром Володимир-Волинського повіту Волинської губернії. Проте від 1819 р. місто залишалося вотчиною графа Браницького та його спадкоємців.

У роки російсько-французької війни 1812 р. через Любомль проходила північна лінія дислокації військ 3-ї російської армії під командуванням генерала О. П. Тормасова.

У ХІХ ст. у Любомлі працювали пивоварний, цегельний і шкіряний заводи.

У 1849 р. російський уряд конфіскував володіння К. Браницького у Володимир-Волинському повіті, внаслідок чого Любомль перейшов у володіння імперських чиновників.

У 1874 р. через місто прокладено залізничну колію (Ковель - Мацеїв - Любомль) і збудовано станцію.

Наприкінці ХІХ ст. у місті працювали пивоварний завод, 4 шкіряні підприємства, 4 млини, лісопильний і винокурний заводи.

У роки Першої світової війни місто було окуповане німецькими, австро-угорськими і польськими військами протягом осені 1915 р. - серпня 1920 р. Згодом у Любомлі встановлено радянську владу. У 1921 р. укладений Ризький мирний договір, згідно з яким місто відійшло у володіння Польщі. У вересні 1939 р. Любомль увійшов до складу УРСР.

У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 25 червня 1941 р. до 20 липня 1944 р. Під час окупації на території міста діяли підпільні організації й партизанські загони.

У 1960-х рр. у місті працювали 2 середні й вечірня школи, медичне училище, музична школа, професійно-технічне училище, 6 бібліотек, Будинок культури, кінотеатр тощо.

У 1990-х рр. у Любомлі працювали завод «Світязь», 2 лісгоспзаги, міжгосподарчий лісгоспзаг, хлібокомбінат, цех Володимир-Волинського комбінату молочних продуктів, цехи Шацької фабрики «Чайка». Діяв краєзнавчий музей.

У місті розташовані такі пам"ятки архітектури: Георгіївська церква (XVI ст.), палац (кінець XVIII ст.), Троїцький костел (1412 р.) і дзвіниця (1640 р.). Також частково збереглися торгові ряди (XVIII ст.).


Фотогалерея:

Місто Любомль Волинської області


Прочитано: 2352 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Берестечко Волинської області
Місто Володимир-Волинський Волинської області
Місто Горохів Волинської області
Місто Камінь-Каширський Волинської області
Місто Ківерці Волинської області
Місто Рожище Волинської області
Місто Устилуг Волинської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //