Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

 Меню
Loading Flash Menu

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (044) 456 01 72


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Любомль Волинської області

Іде до завершення бібліотечний проект Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г Заболотного «Історія малих міст України» у рамках бібліотечного клубу «Національні святині», що був розпочатий у 2008 р. Передостаннє двадцять четверте засідання бібліотечного клубу, присвячене м. Любомлю Волинської області, відбулося в бібліотеці 23 квітня 2013 р.У засіданні бібліотечного клубу взяли участь представник Мінрегіону України, делегація істориків і краєзнавців м. Любомля, представники Міжнародного громадського об»єднання «Волинське братство», фахівці архітектурно-будівельної спрямованості, мистецтвознавці, реставратори, бібліотекарі, студенти.

Кожне місто має власну історію, легенди, перекази. Про історію м. Любомля розповів директор Любомльського краєзнавчого музею Олександр Остапюк. Він звернув увагу присутніх на те, що землі Любомльщини були заселені людиною досить давно. Із часом тут оселилися слов"янські племена, а в 980 р. Волинь була приєднана князем Володимиром до Київської Русі. Любомль згадується в Галицько-Волинському літописі під 1287 р. За князя Володимира місто набуло певного розвитку, була збудована церква Святого Георгія. У 1412 р. король Польщі Владислав Ягайло побудував костел Святої Трійці, а в 1510 р. в місті побудовано синагогу - одну з найдавніших єврейських споруд в Україні. У 1659 р. землі Любомльського староства отримав у довічне володіння гетьман України Іван Виговський, а 1671 р., за рішенням польського сейму, Любомльщину передано коронному гетьманові Дмитру Вишневецькому. А з 1768 р. власником Любомльського староства став граф Ксаверій Браницький. Під час Другої світової війни німецькою окупаційною владою розстріляно мирне населення м. Любомля. У повоєнний час місто відбудовано, але в 1947 р. зруйновано унікальну пам"ятку архітектури - синагогу міста.

Про всі історичні віхи міста та його можновладців можна ознайомитися детально в Любомльському краєзнавчому музеї, який нараховує понад 15 000 експонатів основного фонду.

Про пам"ятки архітектури Любомля на поштових листівках і старовинних світлинах розповів краєзнавець Микола Дзей. Він наголосив, що перша фотографія Любомля зроблена 1886 р., коли на Волинь прибула дослідницька експедиція російського історика, археолога, професора Санкт-Петербургського університету Адріана Прахова. Тоді ж був виготовлений фотоальбом, в якому надруковані перші фотографії любомльської синагоги. У 1911 р. у Варшаві, після досліджень польськими вченими волинського озера Світязь, опубліковано дорожні нариси вченого Б. Дибовського «Два Світязя» в краєзнавчому тижневику «Земля», де серед ілюстрованого матеріалу польського фотографа Б. Данейка є фотографії замкової гірки і костелу Святої Трійці в Любомлі. У період Першої світової війни в 1916 р. вийшли друком декілька серій поштових карток, виданих коштом комісаріату Українських Січових Стрільців, з краєвидами Любомля. У 1920-1930-х рр. на Волині листівки використовувались і як агітаційний матеріал під час виборів до польського сейму і сенату (на художні листівки з українськими типами і краєвидами ставили агітаційні печатки). Щодо сьогодення, то в 1997-2002 рр. у США відбулися виставки під назвою «Пам"ятаючи Любомль». В їх експозиції були представлені рідкісні фотографії Любомля і його мешканців. Під час підготовки проекту зібрано понад 2 тис. фотографій і документів з архівів і приватних колекцій. Фотовиставка експонувалась у 40 містах США, а також Канаді, Ізраїлі, Лондоні й Варшаві.

Для учасників бібліотечного проекту студенти Сергій Лончук та Іван Грига продемонстрували короткометражний історико-краєзнавчий фільм про відому пам"ятку архітектури у місті Любомлі - костел Святої Трійці, 600-літній ювілей якого відзначали в 2012 р. Із стрічки присутні довідалися про історію спорудження костелу та хроніку його занепадів і відбудов, про архітектурний стиль, у якому зведено храм, а також про головні святині костелу.

Журналіст, автор путівників по Україні Дмитро Антонюк присвятив свій виступ архітектурній пам"ятці Любомля XVIII століття - палацу Браницьких. Він розповів, що палац збудований у 1782 р. графом Францішеком Ксаверієм Браницьким, який отримав Любомльщину в нагороду за службу від польського короля. Це був великий палацовий комплекс. Наприкінці XVIII століття, після повстання Тадеуша Костюшка, Браницький з дружиною переїхали до Білої Церкви. Останньою власницею палацу була сім"я землевласників Каппіоні. За радянської влади палац знаходився у веденні військових. У цей період будівля частково була розібрана. До наших часів збереглось лише південне двохповерхове крило палацу, де розміщена дитячо-юнацька спортивна школа. Дмитро Антонюк у доповіді порушив спірну тему влади і громади міста Любомля щодо передачі залишку палацу Браницьких під краєзнавчий музей міста.

На засіданні клубу виступила Лариса Виногродська, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України. Доповідачка охарактеризувала пам"ятки археології національного значення - городище періоду Київської Русі Х-ХI століття (урочище Шопи) та городище «Замчище» ХІ-ХIV століття, що знаходяться на території Любомля. Було зазначено, що городище виникло близько 4 тис. років тому, його площа займає близько 4 га. Перші археологічні знахідки відносяться до доби палеоліту. Попри те, що в наш час городище повністю розоране, контури його валів і ровів збереглися майже повністю. Археолог наголосила, що ці пам"ятки потребують детальних досліджень спеціалістами.

Підтримала колегу щодо проведення наукових досліджень у місті та його околицях Інна Дорофієнко, головний художник-реставратор корпорації «Укрреставрація», заслужений художник України. Науковець наголосила, що переважна більшість малих міст є надзвичайно цікавими, проте їх історія не лише з точки зору археології, але й суміжних наук, недостатньо досліджена, і потребує проведення серйозних розвідок.

Не залишилась байдужою до міста Любомля Лідія Євтушенко, головний спеціаліст департаменту регіонального розвитку Мінрегіону України. У своєму виступі вона підкреслила важливість бібліотечного проекту як соціального явища, що допомагає зберегти історію та культуру українського народу для нащадків. Відзначила високу зацікавленість у проекті, який надав можливість побачити місто у світлі його минулого і сьогодення з перспективою на розвиток.

Про необхідність збереження історичної, культурної та архітектурної спадщини Любомля розповів Олександр Скіпальський, почесний голова Міжнародного громадського об"єднання «Волинське братство», український військовий, генерал-лейтенант. У своєму виступі він наголосив, що сьогодні дуже важливо і актуально піднімати питання про збереження історико-культурної спадщини Любомля. Це має бути відображено і в структурі бюджету міста, і в нормативно-правових документах, і в розумному використанні пам"яток історії і культури.

Увагу присутніх заходу привернула книжкова виставка «Історія малих міст України: місто Любомль Волинської області», яку підготував Дмитро Мироненко, завідувач відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи. Він поділився з учасниками заходу результатами бібліографічних досліджень про місто Любомль, що базуються на фонді ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.

Бібліотечний проект - це невичерпна тема для розмов, роздумів, практичних дій у плані збереження і примноження національних духовних багатств малих міст України.


Фотогалерея

Історія малих міст України: місто Любомль Волинської області


Прочитано: 1832 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //