Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

 Меню
Loading Flash Menu

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (044) 456 01 72


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Олександрівськ Луганської області

16 квітня 2013 року в читальній залі Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного в рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України» відбулося двадцять третє засідання бібліотечного клубу «Національні святині», присвячене місту Олександрівську Луганської області. Організатором заходу стали Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного, Луганська обласна державна адміністрація, Олександрівська міська рада.

На засідання клубу до бібліотеки прийшли люди, які добре знаються на питаннях архітектури, культури, етнографії, історії, розуміють значущість розвитку малих міст.

Світлана Мамонтова, заступник Олександрівського міського голови Місто Олександрівськ учасникам заходу представила Світлана Мамонтова, заступник Олександрівського міського голови. Вона зазначила, що на сьогодні в місті мешкає близько 10 тис. осіб. Заступник мера розповіла про історію та сучасний стан Олександрівська, відзначила, що в місті функціонують два дошкільні заклади, дві школи, міська бібліотека, будинок культури. Також тут працюють підприємства харчового, переробного, будівельного напрямків. У своєму виступі доповідачка підкреслила, що духовною скарбницею міста є Свято-Вознесенський собор - один з найдавніших християнських храмів на Луганщині.

 Ігумен Олексій ( Олексій Дмитренко), настоятель храму Олександра НевськогоПродовжив тему про святиню Олександрівська - Свято-Вознесенський собор - ігумен Олексій (Олексій Дмитренко), настоятель храму Олександра Невського. Він розповів, що в 1783 році Костянтин Юзбаш, тодішній власник Олександрівська, виклопотав дозвіл на будівництво дерев»яної церкви Вознесіння Господнього. Восени 1785 року протоієрей Петро Расевський освятив місце під майбутню церкву, яка прийняла перших парафіян навесні 1791 року. А в 1840 році на місці дерев»яної постала мурована п»ятикупольна Свято-Вознесенська церква. За радянської доби храм залишався діючим, а після 1937 року чи не єдиним, що приймав православних з усієї Луганської області. Незважаючи на роки війни й атеїзм, храм не зазнав змін і нині є пам»яткою архітектури, що викликає захоплення у людей.

Ігумен Олексій не оминув увагою ще одну пам»ятку Олександрівська - садибу, яка нині знаходиться у вкрай занедбаному стані. Він висловив пропозицію віддати її місцевому монастирю для відновлення.

 Світлана Тішкіна, письменниця, член Міжрегіональної спілки письменників УкраїниДо 240-річчя міста Олександрівська, ювілей якого відзначали минулого року, був підготовлений літопис «Тайны Александровска». Його автором-укладачем стала луганська письменниця Світлана Тішкіна, член Міжрегіональної спілки письменників України, яка також завітала на захід. Вона розповіла, що це перша книжка, в якій мова йде про історію Олександрівська із середини XVIII століття і до подій 30-х років XX століття. Друга книжка в перспективі. У ній будуть описані події від Другої світової війни до наших днів. Авторка зацікавила учасників заходу змістовною доповіддю про історію заселення Луганського краю.

Юрій Коломойцев, директор бібліотеки м. Олександрівська, заслужений діяч естрадного мистецтва УкраїниЮрій Коломойцев, директор комунальної загальнодоступної бібліотеки м. Олександрівська, зробив екскурс в історію побудови місцевої пам»ятки архітектури - панської садиби - та розповів про володарів будівлі від початку забудови до сьогодення. Він звернув увагу присутніх, що двохсотрічна садиба ще не знаходилася в такому занедбаному стані, який є на сьогодні. Доповідач, звертаючись до присутніх у залі, висловив надію, що все ж таки пам»ятка архітектури буде відновлена і збережена ще для багатьох прийдешніх поколінь.

Віктор Вергунов, доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України, директор Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН УкраїниНе залишився байдужим до долі Олександрівська Віктор Вергунов, доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України, директор Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН України. У своєму виступі він дав високу оцінку роботі колег з Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного, відзначив особисту зацікавленість у проекті, згадав особисті моменти життя в Олександрівську, розповів про невідомі таємниці міста.

 Олександр Принь, канд. іст. наук, пров. наук. співробітник відділу організації наук. роботи, доцент кафедри філософії права, історії та культурології ЛДУВС ім. Е. ДідоренкаПро загальний стан пам»яток культурної спадщини Луганщини розповів Олександр Принь, кандидат історичних наук, доцент кафедри філософії права, історії та культурології Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е. Дідоренка. Із його доповіді присутні почули про історією формування реєстру пам»яток культурної спадщини Луганської області, починаючи з 20-30 років ХХ століття і до наших часів. Науковцем були продемонстровані особисті світлини садиби в Олександрівську, що знаходиться в занедбаному стані. Фото, зроблені безпосередньо за декілька днів до засідання, викликали у присутніх занепокоєння станом пам»ятки.

Олександр Харлан, канд. архітектури, співробітник відділу пам”яткоохоронних досліджень На засіданні клубу виступив Олександр Харлан, кандидат архітектури, доцент, співробітник відділу пам»яткоохоронних досліджень південного регіону НДІ пам»яткоохоронних досліджень, який займається вивченням архітектурної спадщини південно-східної України. Науковець зазначив, що при ближчому знайомстві із садибою в Олександрівську стало зрозуміло, що планувальна структура садиби, декорування і членування фасадів, типи кладок і перемичок над віконними та дверними отворами, не характерні для XVIII століття, вони мають більш пізнє походження. Тому довелося ретельніше дослідити архівні матеріали, що проливали світло на дану пам»ятку і навколишнє середовище міста Олександрівська. Планувальна структура комплексу складається із садиби, церкви, будинку управляючого, парку. Прослідкувавши історичний розвиток міста в письмових джерелах, мапах середини ХIX століття, маємо найдавнішу згадку про місцеву церкву, побудовану в 1849 році. Також на підставі картографічних матеріалів середини ХIX століття можемо констатувати, що садиба, яка знаходиться на сучасному місці, збудована вже у другій половині ХIX століття. Місце первинної садиби локалізується сучасною західною частиною так званого кварталу Гагаріна.

На думку дослідника, необхідно провести фундаментальні дослідження щодо датування виникнення садиби і уточнення появи дати «1772», збереженої на фронтоні садибного будинку.

На заході Дмитро Мироненко, завідувач відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи, продемонстрував відеоматеріал із результатами дослідження міста Олександрівська, що базуються на фонді ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, та підготував книжкову виставку «Місто Олександрівськ Луганської області у виданнях фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного», що розкрила історію міста Олександрівська та його унікальні пам»ятки.

Наталія Коломойцева, заслужена артистка УкраїниНа завершення засідання присутні мали нагоду прослухати музичний подарунок від міста Олександрівська за участю заслуженої артистки України Наталії Коломойцевої та заслуженого діяча естрадного мистецтва України Юрія Коломойцева. Були виконані пісенні композиції про Олександрівськ, а також популярні пісні з музичним супроводом на слова М. Мотусовського та Т. Шевченка.

Питання, які піднімалися на засіданні, є надзвичайно важливими. Їх необхідно вирішувати виважено, враховуючи думку громадськості, істориків, професіоналів-реставраторів, оскільки на сьогодні не існує єдиної думки не лише з приводу виникнення маєткового комплексу і її будівничого, а також часу заснування населеного пункту в цілому.

Фотогалерея :

 Історія малих міст України: місто Олександрівськ Луганської області

Прочитано: 1898 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //