Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область утворена в 1939 р. після приєднання цих земель до складу Української РСР. Область є одним з найбільш густонаселених і давно освоєних регіонів України.  Адміністративний центр - м. Івано-Франківськ.

Розташована у Західній Україні на стику двох великих природно-географічних підрозділів - Східноєвропейської рівнини та Карпат. Має різноманітний рельєф і поділяється на райони, які відмінні між собою геологічною будовою, різницею висот над рівнем моря, флорою і фауною.

Поверхня області доволі різнорідна. У її західній частині розташовані гори Карпати, що підрозділяються на гірські масиви Горгани і Чорногора, уздовж північно-східного краю яких простирається 30-60-кілометрова смуга Передкарпатської височини або передгір'я, обмежена з другої сторони долиною Дністра. Південна частина області - Опілля, що є північно-західним краєм Подільської височини (абсолютні висоти до 430 м). Головні водні артерії області - Дністер і Прут зі своїми численними притоками Бистрицею, Гнилою Липою, Лімницею, Пістинькою, Черемошем та ін.

Клімат помірно континентальний. У рівнинній частині зима м'яка (середня температура січня -4оС), літо тепле (середня температура липня +19оС). У гірській частині клімат значно суворіший - середня температура січня -6оС, липня +16оС. Річна кількість опадів змінюється від 600-800 мм (Прикарпаття) до 1400 мм (Карпати) і більша їхня частина, відповідно 73% і 65%, припадає на теплий період року.

За статистичними даними станом на 01.01.2012 р. до Івано-Франківської області входило 14 районів, 15 міст, 24 селища і 765 сіл. Населення області налічувало 1380,1 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 597,7 тис. осіб, сільське - 782,4 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 14 міст Івано-Франківської області: Івано-Франківськ, Болехів, Бурштин, Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Снятин, Тисмениця, Тлумач.

На території Волинської області знаходяться 3947 об'єктів архітектурно-культурної спадщини, з них 162 - національного значення.


Місто Рогатин Івано-Франківської області

Рогатин - районний центр Івано-Франківської області. Місто розташоване на р. Гнилій Липі (притока Дністра), при впадінні в неї р. Потоку, за 58 км від обласного центру м. Івано-Франківська та 489 км від м. Києва. Відповідно до даних останнього Всеукраїнського перепису населення (5 грудня 2001 р.) у Рогатині мешкала 8 461 особа.

 

 За легендою, під час полювання на території сучасного міста заблукала дружина Ярослава Осмомисла і її з лісових хащів вивів олень-рогач. На місці, де княгиня побачила оленя, князь велів збудувати терем, навколо якого виріс Рогатин. Існують інші перекази й легенди щодо походження назви міста. На думку дослідників, назва походить від старовинного імені Рогата, в основі якого лежить слово «ріг».
На гербі міста на синьому полі зображено золотого оленячого рога та золоту літеру «R». Рогатин отримав міські права в 1415 р. від власника Волчка Преслужича, який у грамоті також визначив і знак на печатку міста - оленячий ріг та літеру «R». Це один із найдавніших міських гербів. У 1535 р. цей знак підтвердив король Сигізмунд І, а в 1796 р. - цісар Франц ІІ. Герб Рогатина фактично без змін функціонував до 1939 р.
Також існує кілька легенд щодо заснування міста. Перші ж письмові повідомлення про Рогатин належать до ХІІ ст. Польський хроніст Кромер вказує, що в 1200 р. у Рогатині був «осідок архімандрита». Пізніше місто згадане в польських документах за 1340, 1366, 1367 рр. та в папській булі за 1390 р.
У 1415 р. Рогатину надане магдебурзьке право.
До 1443 р. містом володіли шляхтичі Рогатинські. Пізніше Рогатин став власністю польських королів.
У другій половині XVI ст. тут збудовано замок, згодом - кам"яні укріплення. Над оборонними ровами підносилися звідні мости Галицьких і Львівських воріт.
У XIV-XV ст. Рогатин був відомим осередком ремесла й торгівлі. Основну частину населення становили ремісники, які об"єднувалися в цехи: кравецький, різницький, пекарський, кушнірський, бондарський, ковальський і музичний. Решта населення займалися землеробством і тваринництвом.
У 1520 р. місто зазнало значних руйнувань внаслідок нападу татарської орди. Серед захоплених у полон була дівчина Настя Лісовська (відома як Роксолана), улюблена дружина турецького султана Сулеймана Пишного.
У 1589 р. в містечку було створене Рогатинське церковне братство, яке згодом відкрило школу зі староруською мовою навчання.
Мешканці міста брали активну участь у Національно-визвольній війні 1648-1654 рр. Після завершення війни польська шляхта укріпила в Рогатині замок, оборонні вали й мури.
У роки Першої світової війни місто зазнало значних руйнувань, зокрема було зруйновано 70% будинків. Наприкінці 1920 р. місто захопили польські війська.
Восени 1939 р. Рогатин відійшов до складу УРСР. Місто стало районним центром. Тут створено промкомбінат, харчокомбінат, крохмальний цех, млин. Почали діяти Будинок культури, бібліотека, краєзнавчий музей.
У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період із червня 1941 р. до 23 липня 1944 р.
До кінця 1944 р. було відновлено роботу електростанції, млинозаводу, пошти, телеграфу, залізничної станції, торговельних організацій, пекарні, їдальні, більшості майстерень промкомбінату.
Станом на 1968 р. у Рогатині працювало 13 промислових підприємств і організацій, серед яких комбінат хлібопродуктів, млинозавод, харчокомбінат, об"єднання «Сільгосптехніки» та ін.
У 1940-х рр. у місті діяли районний Будинок культури, районна масова та дитяча бібліотеки тощо.
Від 1983 р. у Рогатині працює музей іконопису, скульптури і різьблення (XVI-ХІХ ст.).
Наприкінці ХХ ст. у Рогатині працювали комбінат хлібопродуктів, молочний завод, завод мінеральної води «Роксолана», газокомпресорна станція.
На околицях м. Рогатина виявлено крем"яні знаряддя праці та посуд доби міді і бронзи, а також кам"яні скульптури (баби) кочівників, що мешкали тут у Х-ХІІ ст.
У м. Рогатині народилися: Роксолана (Лісовська Анастасія, або Олександра, Гаврилівна; близько 1506 - 15 березня 1558, деякі дослідники називають 1561 або 1563) - улюблена дружина султана Османської імперії Сулеймана І Пишного, за однією версією - дочка священика з м. Рогатина Івано-Франківської області, за іншою - з містечка Чемерівців Хмельницької області; Володимир Баляс (1906-1980) - український художник, графік, ілюстратор, скульптор; Іван Крушельницький (1905-1934) - український поет, художник, драматург, декоратор, мистецтвознавець і літературний критик.

Фотогалерея:

Місто Рогатин Івано-Франківської області


Прочитано: 1885 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Тисмениця Івано-Франківської області
Місто Косів Івано-Франківської області
Місто Галич Івано-Франківської області
Місто Тлумач Івано-Франківської області
Місто Снятин Івано-Франківської області
Місто Болехів Івано-Франківської області
Місто Бурштин Івано-Франківської області
Місто Городенка Івано-Франківської області
Місто Долина Івано-Франківської області
Місто Яремче Івано-Франківської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7