Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Автономна Республіка Крим

Автономна Республіка Крим утворена в лютому 1991 р. Адміністративний центр - м. Сімферополь.

Розташована на півдні України на Кримському півострові, який відрізняється різноманітністю природних ландшафтів. Північну частину півострова займає степ, південні райони - покриті лісами Кримські гори. Гірська система простягнулася трьома пасмами від Севастополя до Феодосії. Найбільші висоти - у межах Головного, або Південного, пасма. Тут знаходиться найвища гірська вершина Кримського півострова - гора Роман-Кош (1545 м).

Клімат рівнинної частини помірно континентальний з відносно м'якою малосніжною зимою (середня температура січня -1оС) і помірно жарким посушливим літом (середня температура липня +23оС). Кількість опадів становить 320-470 мм на рік. Клімат Кримських гір має перехідний характер з м'якою (у передгір'ї), помірно холодною (у горах) зимою (середня температура січня 0о, -4оС), порівняно теплим (у горах) літом (середня температура липня +21о, +16оС). Кількість опадів змінюється від 500 мм (у передгір'ї) до 1100 мм (у горах) на рік. На Південному березі Криму клімат має риси середземноморського з м'якою зимою (середня температура лютого +3оС) і помірно теплим посушливим літом (середня температура серпня +24оС). Середньорічна кількість опадів становить 350-635 мм. Поверхня в північній і центральній частинах - низинна плоска лесова рівнина, на заході з пологими підвищеннями Тарханкутської височини; на сході - пагорбкуватість Керченського півострова. Південна (гірська) частина простирається у вигляді дуги шириною 60 км і довжиною 180 км.

Станом на 01.01.2012 р. до Автономної Республіки Крим входило 14 районів, 16 міст, 56 селищ і 948 сіл. Населення області налічувало 1963,0 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 1232,2 тис. осіб, сільське - 730,8 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 28 міст і селищ міського типу Автономної Республіки Крим: Сімферополь, Алупка, Алушта, Армянськ, Балаклава, Бахчисарай, Білогірськ, Гаспра, Гурзуф, Євпаторія, Інкерман, Керч, Коктебель, Кореїз, Лівадія, Масандра, Новий Світ, Ореанда, Партеніт, Саки, Сімеїз, Старий Крим, Судак, Феодосія, Форос, Чорноморськ, Щебетовка, Ялта.

На території Автономної Республіки Крим знаходиться 7 227 пам'яток археології, з них 21 - національного значення; 3861 пам'ятка історії, з них 13 - національного значення; 1004 пам'ятки архітектури та містобудування, з них 216 - національного значення; 520 пам'яток монументального мистецтва.

На території Автономної Республіки Крим збереглася значна кількість античних, середньовічних і більш «молодих» пам'яток печерного і наземного містобудування, які практично не зустрічаються в інших регіонах України. Тут збереглися численні православні, мусульманські і, рідше, іудейські культові споруди, починаючи з античних часів. У Криму також збереглися численні різностильові палацові, садибні й дачні будівлі, переважно ХІХ-ХХІ ст. Тут знаходяться 6 природних заповідників, значна кількість ландшафтних і геологічних пам'яток природи з різним природоохоронним статусом.


Місто Судак Автономної Республіки Крим

Судак - місто республіканського підпорядкування Автономної Республіки Крим. Розташоване на узбережжі Чорного моря за 90 км від республіканського центру м. Сімферополя та 818 км від м. Києва. Згідно з даними останнього Всеукраїнського перепису населення (5 грудня 2012 р.), у місті мешкало 15 050 осіб.

Засноване мілетськими греками як колонія Сугдея. Сучасна назва виникла, очевидно, з тюркського «су даг» - «гірська вода» («су» - «вода», «даг» - «гора»).

Місто засноване на початку ІІІ ст. У документальних джерелах згадується про те, що тут було збудовано фортецю Сугдея (212 р. н.е.). Фортеця згадується також у писемних джерелах у 997, 1026, 1087 рр. У VII-VIII ст. місто було залежним від хозар.

На рубежі VIII-ІХ ст. місто стало відомим приморським портом, одним із осередків гончарного виробництва. У першій половині ІХ ст. Судак завоював новгородський князь Бравлін.

У Х-ХІ ст. місто було центром Сугдейського архієпископства. У 1059 р. Сугдея, очевидно, входила до складу Херсонеської феми, а в другій половині ХІ ст. її підкорили половці. У цей період місто підтримувало торговельні зв"язки з Київською Руссю. Під час розкопок поблизу стін Сугдеї археологами виявлено кіотний хрест роботи кінця ХІІ - початку ХІІІ ст. Деякі дослідники вважають, що в Судаку існувала руська слобода. У 1288 р. купці із Судака відвідали Володимир-Волинський (нині - місто Волинської обл.), а в 1356 р. - Москву.

У 1206 р. у місті побували венеціанські купці. З 1287 р. в Судаку постійно перебував венеціанський консул. У писемних джерелах тих часів Чорне море часто називали Судацьким. У середині ХІІІ ст. населення Сугдеї становило 8 300 осіб.

У першій половині ХІІІ ст. місто було пограбоване монголо-татарськими ордами, які захопили його 27 січня 1223 р. У 1239 р. відбувся ще один напад монголо-татар.

У другій половині ХІІІ ст. у Сугдеї карбували власну срібну монету.

У 1298 р. місто захопила орда Ногая. Напади повторювалися в 1322, 1327, 1338 рр.

У 1365 р. Судак захопили генуезці. Містом керував генуезький консул.

У 1371 р. у місті почалося спорудження великої фортеці, руїни якої збереглися до наших часів. Будівельні роботи було завершено в 1469 р. Фортеця охоронялася гарнізоном.

У 1475 р. турецькі війська захопили Судак. Наприкінці XVI ст. місто було адміністративним центром сільського округу.

У XVII-XVIII ст. основним заняттям населення було садівництво й виноградарство.

Після приєднання Криму до Російської імперії у 1783 р. великі земельні маєтності в районі Судака отримав князь Потьомкін. У місті збудували 2 казарми для гарнізону, вжили заходів для його зміцнення. Місто назвали Кирилівською фортецею. Згодом назву скасовано, а казарми закрито.

На рубежі XVIII-ХІХ ст. землями міста та його околиць володіли близько 200 поміщиків.

Судак став одним із головних пунктів виробництва шампанських вин у Криму. Перші згадки про те, що Судак був місцем виробництва шампанських вин, виявлено в джерелах за 1799 р. З 1812 р. виробництвом шампанських вин у місті займалися представники французьких фірм.

У 1804 р. у Судаку відкрито казенне училище виноробства, закрите в 1830 р.

У 1880-х рр. князь Л. Голіцин заклав у с. Новому Світі, що неподалік від Судака, зразкове виноградарство, де культивувалося близько 600 сортів винограду. У 1882 р. тут було проведено перші досліди з виготовлення ігристих вин. Згодом шампанське «Новий Світ» отримало нагороду «Гран-прі» в Парижі.

У 1900 р. у Судаку діяло 24 торговельні підприємства, а також пристань.

Наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. у місті мешкало 1 500 осіб. Судак почав розвиватися як курорт. У 1911 р. у місті діяло 3 готелі, приватний лікувальний пансіонат.

У 1910-х рр. Судак забудовується двоповерховими будівлями. Станом на 1914 р. кількість мешканців міста становила 2 000 чоловік.

У роки Першої світової (1914-1918) і Громадянської (1918-1920) воєн у місті неодноразово змінювалася влада. Внаслідок воєнних дій у листопаді 1920 р. у Судаку встановлено радянську владу.

Від листопада 1923 р. Судак стає районним центром (до 1963 р.).

У 1929 р. Судак віднесено до категорії селищ міського типу.

Станом на 1939 р. у селищі мешкало 3 247 осіб.

У роки Другої світової війни селище окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 2 листопада 1941 р. до 14 квітня 1944 р. Під час окупації на території Судака діяв партизанський загін.

У 1944 р. у селищі збудовано маслозавод, механізовану хлібопекарню, почали працювати райхарчокомбінат, кілька майстерень.

У повоєнні роки зросло значення Судака як кліматичного курорту. Тут лікували хвороби органів дихання нетуберкульозного характеру, функціональні захворювання нервової системи, серцево-судинні захворювання тощо.

У 1970-х рр. значне місце в економіці міста займало ефіроолійне виробництво. У Судаку діяв завод-радгосп «Долина троянд», заснований у 1932 р. Основною продукцією заводу були лавандова та трояндова олії.

У 1970-х рр. у Судаку діяли 4 бібліотеки, 6 будинків культури і клуби, широкоформатний кінотеатр, літній широкоекранний кінотеатр тощо.

Наприкінці ХХ ст. Судак був відомим приморським кліматичним курортом Феодосійського рекреаційного району.

На околицях Судака виявлено знаряддя праці доби палеоліту, залишки кількох поселень доби бронзи (ІІ тисячоліття до н.е.), а також таврських поселень і могильників (І тисячоліття до н.е.). Поблизу Судацької фортеці знайдено залишки поселення IV ст. до н.е., скарби босфорських монет IV ст. до н. е. - початку IV ст. н. е. Біля підніжжя гори Сокола виявлено античне поселення ІІІ-IV ст. н. е.

Фотогалерея:

  «Історія малих міст України: місто Судак Автономної Республіки Крим» Прочитано: 1663 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Старий Крим Автономної Республіки Крим
Місто Алупка Автономної Республіки Крим
Місто Білогірськ Автономної Республіки Крим
Місто Джанкой Автономної Республіки Крим
Місто Алушта Автономної Республіки Крим
Місто Армянськ Автономної Республіки Крим
Місто Бахчисарай Автономної Республіки Крим
Місто Красноперекопськ (Яни Капу) Автономної Республіки Крим
Місто Саки Автономної Республіки Крим
Місто Щолкіне Автономної Республіки Крим

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7