Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Чернівецька область

Чернівецька область утворена 7 серпня 1940 р. з північної, заселеної переважно українцями, частини Буковини і частини Бессарабії. Адміністративний центр - м. Чернівці.

Розташована у межах Карпат, Передкарпаття та Покутсько-Бессарабської височини.

Поверхня області підрозділяється на північну, рівнинну (Хотинська височина - підвищена хвиляста лесова рівнина, абсолютні висоти до 500 м), центральну, передгірну (Чернівецька передгірна височина, висоти до 500 м) і південно-західну, гірську (Покутсько-Буковинські Карпати, висоти від 800 до 1580 м) частини. Серед водних артерій області - річки Прут і Черемош.

Клімат помірно континентальний, м'який, вологий; зима в горах триваліша і більш сніжна (середня температура січня на рівнині -5оС, у передгір'ї -6оС, у горах -8оС), літо вологе і прохолодне (середня температура липня на рівнині +18оС, у передгір'ї +17оС, у горах +15оС). Середньорічна кількість опадів, більша частина яких припадає на теплий період, збільшується від 500-600 мм на рівнині до 700 мм у передгір'ї і до 800-1200 мм у горах.

Відповідно до статистичних даних станом на 01.01.2012 р. до Чернівецької області входило 11 районів, 11 міст, 8 селищ і 398 сіл. Населення області налічувало 905,3 тис. осіб, у т. ч. міське населення становило 383,0 тис. осіб, сільське - 522,2 тис. осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. № 878 до Списку історичних населених місць України включено 7 міст Чернівецької області: Чернівці, Вижниця, Герца, Кіцмань, Новоселиця, Сторожинець, Хотин.

На території Чернівецької області знаходиться 836 пам'яток археології, з них 18 - національного значення; 586 пам'яток історії, з них 2 - національного значення; 779 пам'яток архітектури та містобудування, з них 112 - національного значення; 42 пам'ятки монументального мистецтва.

В населених пунктах Чернівецької області збереглися одиничні фортифікаційні споруди XV-XVIII ст., чимало культових споруд XVI-ХХ ст. різних конфесій, часів і стилів. Архітектура спадщина громадського призначення представлена рідкісними палацовими і садибними будівлями, адміністративними будинками та історичними пам'ятками XVIII-ХХ ст. На території області розташований національний природний парк і значна кількість пам'яток живої і неживої природи.


Місто Хотин Чернівецької області

Хотин - районний центр Чернівецької області. Місто розташоване на р. Дністрі за 54 км від обласного центру м. Чернівців та 428 км від м. Києва. Згідно з даними останнього Всеукраїнського перепису населення (5 грудня 2001 р.) , у Хотині мешкало 11 124 особи.

 

 

 На думку дослідників, Хотин заснований у І ст. н.е. Котизоном (Хотизоном), царем даків, і від його імені пішла назва. На думку інших дослідників, назва походить від особового імені з основою «хоть» («велике бажання»).

На гербі міста у золотому полі зображена срібна фортеця з трьома бланкованими вежами, на середній - півмісяць, на бокових - бунчуки, над фортецею - дві срібні перехрещені шаблі й хрест над ними.

Уявлення про давню символіку міста дає печатка XVII ст., на якій зображено відомий символ християнства, що означав муку за віру й воскресіння, - з двома шестикутними зірками обабіч. У роки підпорядкування Російській імперії Герольдія створила для повітового Хотина новий герб, що базувався на визначній ролі турецького міста-фортеці, здобутого російськими військами. У часи румунського панування герб Хотина символізував роль міста-фортеці в захисті держави й відомі битви під його мурами. На ньому у розтятому щиті в срібному полі зображена червона вежа з чорною брамою й бійницями, у червоному - срібна рука в латах з булавою. Щит увінчувала відповідна до статусу центру цинуту міська корона з п"ятьма вежами (затверджений у 1930 р.).

Імовірно, що сучасний Хотин виріс із слов"янських поселень. Протягом Х-ХІ ст. Хотин був у складі Київської Русі. У другій половині ХІІ ст. місто увійшло до Галицького (з 1199 р. - Галицько-Волинського) князівства. У другій половині ХІІІ ст. в Хотині зведено фортецю. У місті розвиваються ремесла (прядильне, ткацьке, ковальське, гончарне тощо).

У другій половині XIV ст. Хотин увійшов до складу Молдавського князівства. З XV ст. через місто проходив торговельний шлях з Молдавії в Польщу та Кам"янець-Подільський. Тут засновано митницю.

У XV ст. молдавський господар укріпив Хотинську фортецю. У 1538 р. вона зазнала руйнувань від нападу польських військ, проте в часи господаря Петра Рареша її відбудували й значно розширили.

На межі XV-XVI ст. Хотин переходить у власність Туреччини. Згодом об"єднане козацько-польське військо захопило фортецю. У 1621 р. між Польщею та Туреччиною укладено Хотинський мир, відповідно до умов якого Хотин переходив у власність Туреччини.

У роки Національно-визвольної війни 1648-1654 рр. Хотин двічі переходив у власність козацьких військ. У 1673 р. місто стало належати Польщі.

У 1711 р. Хотин окуповано турецькими військами, місто стало центром райю (адміністративного району). У 1718 р. Хотинську фортецю укріплено: викопано рови, вимуровано камінням вали з бастіонами.

Під час російсько-турецьких воєн XVIII-ХІХ ст. Хотин чотири рази здобували російські війська. Відповідно до умов Бєлгородського миру, укладеного в 1739 р., Хотин повернуто Туреччині.

У роки першої російсько-турецької війни (1768-1774) у 1769 р. Хотин захопили російські війська. Згодом, у 1787 р., російські війська знову окупували місто. У 1812 р. за Бухарестським мирним договором Хотин відійшов до складу Російської імперії.

У 1860 р. в Хотині виникли перші промислові підприємства. До 1899 р. тут було декілька водяних млинів.

У роки Першої світової війни (1914-1918) у місті неодноразово змінювалася влада. Внаслідок воєнних дій у листопаді 1918 р. Хотин окупували румунські війська. У 1919 р. відбулося Хотинське повстання, внаслідок якого на нетривалий період мешканцям міста вдалося захопити владу. Проте невдовзі румунські війська відвоювали Хотин.

Наприкінці червня 1940 р. Хотин увійшов до складу УРСР.

Напередодні Другої світової війни в місті працювали 2 пивоварні, спиртовий і горілчаний заводи, торговельні підприємства.

У роки Другої світової війни місто було окуповане німецько-фашистськими загарбниками в період з 6 липня 1941 р. до 4 квітня 1944 р. Під час окупації на території міста діяли підпільні організації.

У повоєнні роки збудовано електростанцію, працювали міськпромкомбінат, маслозавод, пекарня, харчокомбінат, фабрика культурно-побутових виробів. У 1962 р. збудовано нове приміщення для фабрики художніх виробів.

У 1970-х рр. у місті діяли Будинок культури, 3 кінотеатри, клуби, масові бібліотеки для дорослих і дітей, бібліотеки робітничих клубів.

Наприкінці ХХ ст. у Хотині працювали лісокомбінат, завод металевих виробів, завод продовольчих товарів, сироробний, хлібний і цегельний заводи, швейно-художня філія Герцаївської фабрики «Прут». Діяв історико-краєзнавчий музей.

На території міста, в урочищі Грабарня, виявлено рештки палеолітичної стоянки, на місці фортеці - поселення трипільської культури (ІІІ тисячоліття до н. е.) та ранньозалізного віку (І тисячоліття до н. е.). У східній частині міста проходить Троянів вал (І ст. н. е.). Також на території Хотина виявлено рештки слов"янських поселень VI-VII ст. і VIIІ-ХІІІ ст., коли ці землі входили до Теребовлянського князівства Київської Русі, потім до об"єднаного Галицького князівства й до Галицько-Волинської держави.

Фотогалерея:

Місто Хотин Чернівецької областіПрочитано: 2407 раз
Дополнительно на данную тему:
Місто Сторожинець Чернівецької області
Місто Вашківці Чернівецької області
Місто Вижниця Чернівецької області
Місто Заставна Чернівецької області
Місто Герца Чернівецької області
Місто Сокиряни Чернівецької області
Місто Кіцмань Чернівецької області
Місто Новодністровськ Чернівецької області
Місто Новоселиця Чернівецької області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7