Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Презентації, лекції

Презентація книжки «Наталія Борисівна Чмутіна: життєвий та творчий шлях архітектора» (2012)

18 грудня 2012 р. за підтримки Благодійного фонду розвитку архітектури імені Н. Б. Чмутіної в Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася презентація книжки «Наталія Борисівна Чмутіна: життєвий та творчий шлях архітектора» (К. : Адеф-Україна, 2012). Керівник проекту Дмитро Антонюк, упорядник Олена Мазніченко.

 

 



Презентація книжки приурочена до 100-річчя від дня народження видатного українського архітектора, народного архітектора України, кандидата архітектури, професора Н. Б. Чмутіної. 

Вшанувати пам"ять Н. Б. Чмутіної зібралися учні, колеги, родичі та шанувальники її творчості.

Презентацію відкрила директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного Галина Войцехівська. Вона відзначила, що вихід книжки про життя й діяльність Н. Б. Чмутіної - велика подія, тому що персональних досліджень творчості українських архітекторів опубліковано дуже мало. Великий потенціал для фахового розвитку Н. Б. Чмутіна отримала з ідейних витоків, світоглядного підґрунтя та інтелектуальної бази архітектурної школи В. Г. Заболотного, адже належить до його учнів. Це перше видання про архітектора Н. Б. Чмутіну, що розкриває погляди авторів щодо її місця в архітектурному процесі України. Директор бібліотеки висловила сподівання, що вихід книги сприятиме подальшій роботі науковців з дослідження й аналізу творчого доробку інших українських архітекторів.

Ініціатором видання книжки про життя і діяльність Н. Б. Чмутіної став Благодійний фонд розвитку архітектури її імені. Керівник фонду Дмитро Антонюк розповів про виникнення ідеї створення книжки, роботу над нею, поділився інформацією щодо дослідження архітектурних творів Н. Б. Чмутіної, кожний з яких є новим явищем в архітектурі.

Також він розповів про головні завдання та діяльність Благодійного фонду розвитку архітектури імені Н. Б. Чмутіної.

Доповідач підтримав ідею щодо необхідності створення серії видань про видатних архітекторів України і зазначив, що вихід цієї книги є добрим почином.

У своєму виступі упорядник книжки - архітектор Олена Мазніченко - розповіла про структуру видання, що містить біографічні й іконографічні матеріали, пов"язані з життєвим і творчим шляхом архітектора. Зокрема вона наголосила, що кресленики авторських робіт, які вдалося знайти, здебільшого друкуються вперше. У виданні також опубліковано аналітичний огляд основних будівель і проектів архітектора, серед яких помітне місце належить будівлі Верховної Ради України, готелям «Дніпро» та «Либідь» у Києві, «Тарасова гора» в Каневі, «Турист» у Черкасах, київському Будинку меблів, у додатках наведено переліки будівель і проектів, наукових праць і статей Н. Б. Чмутіної. Значну увагу в книзі приділено осмисленню наукової та педагогічної діяльності Н. Б. Чмутіної.

Упорядник розповіла, що архітектура для Н. Б. Чмутіної була справою всього життя. Її діяльність, заснована на працелюбності, орієнтації на нове в архітектурі, індивідуальному підході до кожного учня, прагненні досягти найліпшого результату, заслуговує на впровадження поняття «Школа Наталії Чмутіної».

У заході взяв участь Андрій Пучков, академік Української академії архітектури, доктор мистецтвознавства, старший науковий співробітник, заступник директора з наукових питань Інституту проблем сучасного мистецтва НАМУ, який зробив короткий екскурс у світ видань, у яких зібрано біографії архітекторів, що виходили в XVII-XX століттях. Зазначив, що у ХХ ст. в Україні вийшло лише п"ять книжок, присвячених життю і творчості архітекторів - П. Ф. Альошина, В. Г. Заболотного, В. М. Рикова, О. М. Вербицького та О. І. Неровецького. На початку ХХІ ст. побачило світ ще одне видання, присвячене майстру архітектури Н. Б. Чмутіній. Зазначив, що у книжці вдало підібрано матеріал, знайомство з яким спонукатиме до подальшої узагальнюючої діяльності та стане поштовхом для нових наукових досліджень.

Виступаючий відзначив, що творчість українських радянських архітекторів не можна сприймати як однорідне явище. У їхній творчості були і спрощені проекти - житлові та громадські будинки масового будівництва, а були й унікальні об"єкти. Серед споруд Н. Б. Чмутіної переважали об"єкти, в яких технічне начиння було оригінальним. Найоригінальнішим об"єктом Н. Б. Чмутіної, де відчувається дух української архітектури, на думку А. Пучкова, є готель у Каневі «Тарасова гора». А. Пучков висловив глибоку пошану ентузіастам, чиїми силами й коштом видана ця книга. Діяльність Дмитра Антонюка назвав «великим культурним вчинком».

Спогади Людмили Жоголь, колеги й найближчої подруги Н. Б. Чмутіної, кандидата мистецтвознавства, професора, Народного художника України, значно доповнили портрет Наталії Борисівни. Людмила Євгенівна поділилася спогадами про навчання в аспірантурі, роботу над спільними проектами. Особливу увагу приділила спільній роботі над «білою залою» в «Шоколадному будиночку», оформленням інтер"єрів у готелях «Дніпро» й «Тарасова гора», у кожному з яких була певна родзинка: оформлення залів унікальним декоративним керамічним посудом або гобеленами в українському національному стилі. У своєму виступі вона також розповіла про наукову та педагогічну діяльність Н. Б. Чмутіної. Висловила занепокоєння з приводу того, що нині в навчальних закладах не готують архітекторів-художників.

На заході було чимало учнів Н. Б. Чмутіної. Один з них - Володимир Шевченко, керівник творчої архітектурної майстерні, розповів про вплив учителів - А. М. Мілецького та Н. Б. Чмутіної, які значно доповнювали один одного - на формування його як людини та спеціаліста.

Валерій Сопілка, співробітник КНМЦ з охорони пам"яток, кандидат архітектури, дійсний член ІКОМОС, також навчався у Н. Б. Чмутіної. Він поділився спогадами про 1960-ті роки, коли Н. Б. Чмутіна - на той час уже зрілий майстер - керувала навчальним процесом у студентів IV-V курсів. Зокрема науковець сконцентрував свій виступ на конкурсі Хрещатика щодо концептуальних підходів вирішення вулиці, спорудженні готелю в Каневі на Тарасовій горі. Виступаючий зазначив, що «це були якісно нові образи в архітектурі, апогей пломеніючої творчості архітектора». Зазначив, що Н. Б. Чмутіна належить до плеяди кращих радянських архітекторів. Вона йшла попереду архітектурного процесу, була неперевершеним майстром розуміння інтер"єру, майстром синтезу.

Архітектурознавець, кандидат архітектури, старший науковий співробітник відділу науково-творчих досліджень, інформації та аналізу Інституту проблем сучасного мистецтва НАМУ Наталія Кондель-Пермінова розповіла про те, що належить до учнів іншого українського радянського архітектора Л. С. Вайнгорта, 100-річчя якого також відзначалося архітектурною громадськістю України. Зазначила, що і Чмутіна, і Вайнгорт належали до тієї когорти професіоналів, які у своїй творчості змогли піднятися над ідеологією. Історія культури зберігає імена тих архітекторів, у діяльності яких переважав творчий аспект. Головною метою таких учителів було збереження і передача своїх знань учневі. Такої характеристики заслуговує й Чмутіна, яка за складних умов тоталітарного режиму не втратила свого професійного обличчя і залишила нащадкам низку цікавих об"єктів, а її довга та плідна педагогічна діяльність дала нашій країні велику кількість видатних майстрів архітектури.

На заході виступила Ірина Романенко - внучата племінниця чоловіка Н. Б. Чмутіної Віктора Івановича Лазаренка - розповіла про родинні стосунки подружжя, їхні людські якості. Їхній дім був відкритим для гостей, колег, молодих студентів. Багато сил Наталія Борисівна віддавала аспірантам, шукала цікаві теми для них. Наталія Чмутіна була людиною великих почуттів, але завдяки витримці та вмінню володіти собою справляла враження стриманої, спокійної людини. Добре володіла іноземними мовами. Чоловік Чмутіної, В. І. Лазаренко, також був сильною, обдарованою особистістю, допомагав дружині: писав статті, робив креслення, досліджував містобудівні проблеми завдяки новим формам на основі архітектурної біоніки.

Насамкінець в обговоренні книжки взяли учні Н. Б. Чмутіної - архітектори Ніна Кир"янова, Олена Гнезділова, кандидат архітектури Григорій Болотов та ін. Вони також говорили про лідерські якості Наталії Чмутіної, її вміння об"єднати навколо себе однодумців і послідовників, а також про практичне впровадження її наукових досліджень й експериментальних робіт у проектну та будівельну практику України.

Презентована книжка та постать Н. Б. Чмутіної викликала багато запитань в учасників презентації, серед яких письменник-краєзнавець Михайло Кальницький, доцент Національного авіаційного університету Марія Тимошенко та ін.

Фотогалерея:

Презентація книжки «Наталія Борисівна Чмутіна: життєвий та творчий шлях архітектора» (2012)


Прочитано: 3475 раз
Дополнительно на данную тему:
Презентація книжки Дмитра Антонюка «Римо-католицькі кляштори в Україні»
Презентація монографії «Архітектура, будівництво, дизайн в освітньому просторі»
«Невідомі периферії Києва. Північне Правобережжя»
ПРЕЗЕНТАЦІЯ електронних ресурсів Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного
Презентація книги «Анисимов А. Мой Киев. Портрет в интерьере Вечности…»
Презентація книги «Віктор Вечерський: Біобібліографічний покажчик. Графіка»
Презентація книги українського архітектора Віктора Вечерського «Православні святині Сумщини»
Презентація книги Богуслава Сланського - Техніка живопису та реставрації
Презентація книги В.П. Ієвлевої «Пам’ятки індустріального розвитку Києва кінця ХІХ – першої третини ХХ століття»
Презентація видань НДІ пам"яткоохоронних досліджень

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //