Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Полонне Хмельницької області

6 листопада 2012 р. у читальному залі Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного в рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України» в форматі бібліотечного клубу «Національні святині» відбулося двадцять друге засідання, присвячене місту Полонному Хмельницької області.

 

 



Співорганізаторами заходу стали Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Хмельницька обласна державна адміністрація, Полонська районна державна адміністрація, Полонська міська рада, ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.

На засідання зібралися архітектори, історики, археологи, мистецтвознавці та краєзнавці. Також прибула численна делегація учасників та гостей з м. Полонного. Через велику чисельність бажаючих виступити прийшлося поділити засідання на дві частини.

Першу частину розпочала директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного Галина Войцехівська. Вона відкрила засідання клубу та розповіла про створення проекту «Історія малих міст України» у 2008 р., пошукову роботу, яку проводять працівники бібліотеки з дослідження наявної в бібліотеці джерельної бази з історії малих міст України та перспективи подальшого розвитку проекту на 2014-2015 рр.

Безпосередньо розпочав презентацію м. Полонного голова Полонської міської ради Станіслав Розумовський. Він ознайомив присутніх з величною й повчальною історією міста і запросив усіх бажаючих на Полонщину, де, за його словами, є що вивчати й досліджувати.

Полонне - найдревніше місто на Хмельниччині. Це підтвердив у своєму виступі аспірант Національної академії при Президентові України Анатолій Бученко. Розповідь науковця про понад тисячолітній вік міста та приналежність його до Київського князівства базувалася на Іпатіївському та Лаврентіївському літописах, у яких, зокрема, існує сім записів, що стосуються Полонного. Наприкінці своєї доповіді виступаючий констатував, що, на жаль, археологічних знахідок періоду Київської Русі, які би підтверджували писемні згадки про місто, офіційно не встановлено. Він висловив сподівання, що має бути проведена серйозна робота з археологічного дослідження культурних шарів.

Про проблеми малих міст з точки зору археології розповіла Лариса Виногродська, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України. Вона підтримала попереднього виступаючого в тому, що проведення серйозних археологічних розвідок необхідне. Переважна більшість малих міст є надзвичайно цікавими, проте їх історія з археологічної точки зору недостатньо досліджена. Зазвичай, там де є замок, його обов"язково підстеляє давньоруське городище. Завдяки проведенню археологічних розвідок змінюються хронологічні рамки існування міст. Виступаюча поділилася своїми матеріалами археологічних розвідок поблизу Полонного, розповіла про археологічні дослідження міста на початку 1990-х рр. експедицією Камянець-Подільського педагогічного університету під керівництвом академіка І. С. Вінокура, продемонструвала фотографії городищ, курганів, підземних ходів Полонного, які потребують ґрунтовного дослідження.

Продовжив розповідь про таємниці городищ і підземних ходів тисячолітнього Полонного краєзнавець Олександр Дрегало-Соколовський. Його розповідь супроводжувалася надзвичайно цікавими фотографіями та середньовічними мапами. Він докладно зупинився на археологічних розвідках І. С. Вінокура, дослідженнях чернівецької групи археологів-спелеологів 2008 р., відкритті нового підземного ходу місцевим мешканцем на приватній ділянці, своїх власних спостереженнях. Остання знахідка - підземний хід протяжністю 19 м (на захід) та 9 м (на південь) - є цінним об"єктом культурно-історичної спадщини. Він не має аналогів на території Хмельницької області й підлягає занесенню до єдиного реєстру пам"яток історії та культури України. Також у своїй доповіді краєзнавець коротко зупинився на історії та характеристиках православних святинь міста, і, насамкінець, зробив висновок про те, що в Полонному необхідно обов"язково здійснити повномасштабні археологічні дослідження.

Дмитро Антонюк, журналіст, автор путівників по Україні (видав путівники по Житомирській, Полтавській, Вінницькій областям, Буковині, польським замкам на території України) присвятив свою розповідь залишкам маєтку Тадеуша Валевського першої половини ХІХ ст. у пригороді м. Полонного та одному з найбільших на території Східної Волині чудовому парку, який оточував маєток Валевського. Виступ видавця базувався, насамперед, на роботах польського науковця Романа Афтаназі щодо польських резиденцій на території України та власних дослідженнях.

Про дослідження історії заснування фарфорового промислу на Полонщині та створення музею фарфору в м. Полонному розповів художник, Почесний громадяни міста Микола Козак. На відміну від офіційних джерел, особисті дослідження художника привели до з"ясування фактів щодо створення фарфорових фабрик у Полонному в 1848 та 1865 рр. У ХІХ ст. в місті діяло 4 фарфорові підприємства. Ці архівні знахідки передано науковцю Ользі Школьній для опублікування у двотомному науковому дослідженні про фарфор та фаянс України.

Колекція виробів Полонського фарфорового заводу, яку вдалося зберегти, становить 4 700 одиниць. Нині в підвальному приміщенні Будинку культури готується місце під майбутній музей. На відновлення інтер"єру та інші ремонтні роботи вже витрачено 42 тис. грн., зібраних небайдужими громадянами міста.

На запрошення виступаючого на захід завітав Андрій Івченко - онук Людвига Проховського, одного зі співробітників заводу, який працював на посадах головного бухгалтера та директора підприємства. У родині Проховських зберігся фарфоровий бюст О. С. Пушкіна, який вони хочуть подарувати майбутньому музею.

З перспективами розвитку малих міст України присутніх ознайомив архітектор з м. Харкова, організатор третього міжнародного фестивалю архітектури та дизайну DAS FEST 2012 Владислав Тимінський. Він наголосив, що одним з найбільш гострих питань для архітекторів є розробка концептуально-теоретичних стратегій розвитку сучасних міст, що враховують їх структурні особливості й типологічну специфіку. У своєму виступі він проаналізував проблеми розвитку малих і середніх міст колишнього СРСР і ті процеси, що виникли після його розпаду. Запропонував своє бачення архітектурної стратегії розвитку сучасного міста.

На завершення першої частини засідання присутні в залі почули пісню про м. Полонне у виконанні Євгенії Гаєвської, керівника народного аматорського вокального колективу «Гармонія», Почесної громадянки міста.

Друга частина засідання розпочалася з виступу завідувачки народного музею історії м. Полонного, Почесної громадянки міста Ганни Кондрової. Її розповідь стосувалася періоду знаходження Полонного у складі Південно-Східної Волині. Викладач кафедри історії України Житомирського державного університету ім. І. Франка Юлія Новіцька розповіла про повстання 1863 року в історії м. Полонного. Про розвиток освіти на Полонщині повідав краєзнавець, Почесний громадянин міста Віктор Коріньовський. Про своїх славних земляків, які прославили рідний край, розповів керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Полонської міської ради Віктор Кожушко. З діяльністю літературно-мистецької вітальні «Полонь» та творчими здобутками місцевих літераторів познайомила присутніх художник, поетеса, Заслужений працівник промисловості України Зінаїда Олексенко. Заключне слово про сьогодення і перспективи Полонного з питань містобудування взяла начальник відділу регіонального розвитку, містобудування, архітектури та будівництва Полонської райдержадміністрації Ірина Карнафель.

Спеціально до заходу працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи ДНАББ ім. В. Г. Заболотного організовано книжкову виставку «Місто Полонне Хмельницької області у виданнях фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного», яка викликала живий інтерес учасників та гостей.

Фотогалерея:

Історія малих міст України: місто Полонне Хмельницької області


Прочитано: 3348 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //