Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Верхньодніпровськ Дніпропетровської області

14 березня 2012 р. в читальному залі Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного в рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України» в форматі бібліотечного клубу «Національні святині» відбулося вісімнадцяте засідання, присвячене місту Верхньодніпровську Дніпропетровської області.Співорганізаторами заходу стали Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Дніпропетровська обласна державна адміністрація, Верхньодніпровська районна державна адміністрація, Верхньодніпровська міська рада та ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.

На захід зібралися архітектори, історики, мистецтвознавці, науковці, викладачі профільних вищих навчальних закладів, краєзнавці, музейні та бібліотечні працівники, інженери та студенти - усі ті, кому не байдужа історія міста Верхньодніпровська, його архітектурні пам"ятки та культура.

Учасників і гостей бібліотечного клубу привітала директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного Галина Войцехівська. Вона представила делегацію міста Верхньодніпровська і, зокрема, зазначила, що велику організаційну роботу з підготовки заходу провела керівник апарату Верхньодніпровської районної державної адміністрації Валентина Терентенко.

Верхньодніпровську районну державну адміністрацію представляв її голова Микола Цебенко. Він презентував район, який очолює, починаючи з його географічного розташування та історичних подій, що відбувалися на теренах краю, і закінчуючи сьогоденням.

Голова адміністрації повідомив, що район розташований в північно-західній частині Дніпропетровської області й межує з Кіровоградською та Полтавською областями. Територія району складає 1 286 км2. Тут проживає понад 55 тис. жителів: з них у містах - понад 36 тис., у сільській місцевості - майже 19 тис. чоловік (у районі 69 населених пунктів: 2 міста - Верхньодніпровськ і Верхівцеве та 2 селища міського типу - Дніпровське та Новомиколаївка).

У 1979 р. місто Верхньодніпровськ відзначило свій 200-літній ювілей та було нагороджено орденом «Знак Пошани». У 1983 р. за перебудову центральної частини міста його автори, серед яких головний архітектор міста Антонов Анатолій Петрович, стали лауреатами Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка в галузі архітектури.

На жаль, у революційні та воєнні роки, роки соціальних перетворень, а особливо в період будівництва Дніпродзержинського водосховища, не всі історичні й архітектурні цінності міста і району збереглися. Але те, що залишилося, підтримується в належному стані. Серед архітектурних пам"яток - будівля повітового земства, де нині знаходиться районний відділ освіти райдержадміністрації, будівля вокзалу і комплекс привокзальних будівель на станції Верхівцеве, родовий маєток О. М. Поля в с. Полівське Малоолександрівської територіальної громади, дореволюційні приміщення земської лікарні, в яких і сьогодні розташовані медичні установи, приміщення навчального комплексу Верхньодніпровського аграрного коледжу, корпуси ПАТ «Верхньодніпровський машинобудівний завод», будинок волосної управи в с. Перше Травня.

Продовжив розповідь про центр Верхньодніпровщини голова Верхньодніпровської міської ради Геннадій Лебідь. Із його доповіді присутні почули про те, що в місті значна увага приділяється не лише збереженню того архітектурного надбання, що залишилося як спадок, але й розбудові та благоустрою міста. Серед здобутків місцевої влади у складних умовах економічної кризи - закінчення зведення двох житлових будинків, у яких отримали квартири 130 сімей, будівництво нового мосту через річку Самоткань, облаштування дитячого майданчику в центральній частині міста, відродження міського парку ім. Семенова та ін.

Очільник міста також розповів про те, що місто має глибоке історичне коріння. Саме ж поселення виникло наприкінці XVII століття як запорізький зимівник. Після ліквідації Запорізької Січі на місці зимівника князь Потьомкін у 1779 р. організував слободу, назвавши її Григорівкою, тож саме цей рік узято за офіційну дату заснування міста. У 1785 р. Григорівку названо Новогригорівкою, а 5 червня 1806 р. слободу віднесено до рангу повітового міста і перейменовано на Верхньодніпровськ.

Сучасне місто Верхньодніпровськ - адміністративний центр Верхньодніпровського району. Розташоване воно в північній частині Дніпропетровської області на річці Самоткань та на березі Дніпродзержинського водосховища (річка Дніпро). Місто має площу 1001,6 га. Чисельність його населення станом на 1 січня 2011 р. становила 16 971 чоловік.

Із гордістю звучали слова мера про мережу промислових підприємств міста, аграрний сектор економіки, освітні, медичні й культурні заклади. Окремо відмічено Верхньодніпровський кардіологічний санаторій «Славутич» ім. Б. В. Пашковського, який відомий в усій Україні.

Значну роль у розвитку культури міста Верхньодніпровська відіграє районний народний історико-краєзнавчий музей. Посаду директора музею обіймає Наталія Коновал. З її слів присутні дізналися про видатних людей, яких верхньодніпровська земля дала світові. Серед них народний художник України Віктор Бабенцов; український мовознавець Дмитро Баранник; відомий діяч повітового земства Ераст Бродський; академік Сергій Лебедєв; відомий радянський історик Ісаак Мінц; один з провідних учених у галузі палеонтології та стратиграфії кайнозойської ери, засновник наукової школи з вивчення геологічної будови Південної України Михайло Носовський; кукурудзовод Марко Озерний; доктор історичних наук Дмитро Пойда; засновник промислової розробки корисних копалин на Придніпров"ї, відомий громадський діяч Олександр Поль, заслужений художник УРСР Андрій Потапенко; доктор медичних наук Петро Сягайло та ін.

Наталія Коновал завершила свій виступ розповіддю про Володимира Щербицького - Першого секретаря ЦК Компартії України, який народився і провів свої юні літа у Верхньодніпровську. Її розповідь супроводжувалася документальним фільмом про колишнього очільника України.

Керівник дитячої телестудії «Ракурс» Верхньодніпровського палацу дитячої та юнацької творчості, краєзнавець Галина Солдатенко свою розповідь про місто почала з демонстрації слайдів архітектурних пам"яток міста, про які талановита молодь знімає документальні фільми історико-краєзнавчої тематики. Її телестудія - лауреат багатьох всеукраїнських і міжнародних фестивалів «Веселка», «Кінокімерія», «Золота осінь Славутича», «Молоде кіно України», «Малий Єрусалим». А в 2011 р. юні кіноаматори «РАКУРСу» стали володарями Гран-прі Міжнародного дитячого фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела».

В основу фільмів, над якими працюють діти, покладено результати пошукових експедицій, інтерв"ю зі старожилами, вивчення літератури та першоджерел. Однією з таких робіт є фільм «Під звуки вічно молодого вальсу», що був продемонстрований присутнім у залі. У ньому мова йде про конкретний учбовий заклад, та за десять хвилин перед очима глядачів пробігла історія розвитку освіти за останні 130 років не лише Верхньодніпровщини, але й України в цілому.

Про необхідність перегляду дат заснування міст Півдня України підняв питання член правління Національної спілки краєзнавців, заступник головного редактора журналу «Краєзнавство» Олег Бажан. Це стосується і м. Верхньодніпровська. Він навів приклади, які свідчать, що поселення існувало набагато раніше офіційно визнаної дати. Також говорив про те, що назріла необхідність у випуску нового енциклопедичного видання з історії міст і сіл України, оскільки старе видання на сьогодні не є актуальним. Спілка краєзнавців нині працює над вирішенням цієї проблеми.

Головним джерелом інформації та центром спілкування й дозвілля населення міста є Верхньодніпровська центральна районна бібліотека. Завідуюча відділом обслуговування ЦРБ Алла Романюха у своєму виступі розповіла, що в 2012 р. районній бібліотеці виповнюється 137 років. Історія бібліотеки почалася від заснованої в 1875 р. учительської бібліотеки, розташованої в будинку повітової земської управи. Більшість книг для неї підібрано в Петербурзі В. К. Абазою - одним із членів повітової Ради. Книжковий фонд її складав трохи більше 300 книг.

Через 2 роки бібліотека була передана в земську управу і перейменована в Земську публічну бібліотеку Верхньодніпровського повіту. Службовцям земства було надано право користуватися безкоштовно, а з усіх інших брали плату по 6 карбованців на рік.

Сьогодні бібліотека обслуговує понад 5 тис. користувачів, а її книжковий фонд становить майже 70 тис. примірників. Нещодавно бібліотека стала переможницею у Всеукраїнському конкурсі проектів «Інтернет для читачів публічних бібліотек» та отримала Грант Посольства США в Україні для створення Інтернет-центру.

Алла Романюха також детально ознайомила присутніх із літературно-мистецьким життям краю.

Про всепоглинаючу красу та чарівну силу вишиванки розповіла народна майстриня-вишивальниця Олеся Припольцева. ЇЇ розповідь повнилася спогадами від маминих і бабусиних вишиванок, стосувалася символіки та магічної сили обрядових рушників, вишивання «Божників» і картин. Усі присутні мали можливість побачити чудові роботи майстрині. Свій виступ Олеся завершила словами, які відображають її внутрішній світ:

«Я рідний край та мову солов"їну

У вишивку свою вплела, в нитки.

Я прославляю рідну Україну,

Яскраві вишиваючи квітки».

З перспективами розвитку української сучасної архітектури малоповерхового житла малих міст України ознайомила присутніх кандидат архітектури, доцент Київського національного університету будівництва і архітектури Тетяна Ладан. Вона зазначила, що на засіданні бібліотечного клубу, присвяченого м. Бару Вінницької обл., її дуже зацікавила ця тема. Нині студенти навчального закладу активно працюють над вивченням житла для малих міст і на наступне засідання бібліотечного клубу обіцяють продемонструвати свої проекти.

До заходу була підготовлена книжкова виставка про місто Верхньодніпровськ, яку презентував Дмитро Мироненко, бібліограф І категорії, в.о. завідувача відділу ДНАББ ім. В. Г. Заболотного. У своєму виступі він розповів про походження міста, детально зупинився на історії герба, ознайомив присутніх з матеріалами картотеки негативів з фонду бібліотеки, що стосуються міста Верхньодніпровська.

Завершилося засідання клубу піснею про Верхньодніпровськ на слова Анатолія Драгомирецького та музику Володимира Ярцева у виконанні народного вокального тріо «Натхнення» Верхньодніпровського районного будинку культури у складі Ганни Мілої (керівник), Олени Коваленко та Валентини Янкової.

Фотогалерея:
«Історія малих міст України: місто Верхньодніпровськ Дніпропетровської області»


Прочитано: 3303 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7