Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Віртуальні виставки

Віртуальні виставки бібліотеки ім. В.Г. Заболотного


Книжкова виставка «Український мистецтвознавець Стефан Андрійович Таранушенко (1889–1976)»

   27 січня 2012 р. в Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася презентація книжки одного із найшановніших українських мистецтвознавців ХХ ст. С. А. Таранушенка «Наукова спадщина. Харківський період. Дослідження 1918-1932 рр.» (2011). До презентації працівниками бібліотеки було підготовлено книжкову виставку, на якій представлені раритетні видання і сучасні передруки робіт С. А. Таранушенка, що знаходяться у фонді бібліотеки.

 
Стефан Андрійович Таранушенко народився 9 грудня 1889 р. в м. Лебедині колишньої Харківської губернії (нині Сумська обл.) в родині дрібного торговця. Закінчив Охтирську гімназію й історико-філологічний факультет Харківського університету. Педагогічну діяльність розпочав у м. Полтаві, де в 1918 р. був обраний доцентом історико-філологічного факультету, з 1920 р. - ад"юнкт-професор українського інституту громадських наук. Одночасно викладав у Харкові в Академії теоретичних знань, а протягом 1924-1929 рр. - в художньому інституті. З утворенням у Харкові Церковно-історичного музею (1920) очолив цей заклад, який у 1922 р. реорганізовано в Музей давньоукраїнського мистецтва, а в 1926 p. - у Музей українського мистецтва.
Протягом 1920-1933 рр. учений організував кілька науково-дослідних експозицій, опублікував низку праць з історії мистецтва. Очолюючи з 1926 p. Харківську крайову інспектуру охорони пам"яток, провадив активну діяльність зі збереження історико-культурної спадщини.
У жовтні 1933 p. С. А. Таранушенка заарештовано у справі так званого «російсько-українського фашистського блоку» і в лютому 1934 p. засуджено до 5 років перебування у виправно-трудових таборах. Звільнився С. А. Таранушенко у 1937 р., проте повертатися в Україну йому було заборонено. Він працював у картинних галереях Курська й Астрахані.
Лише в 1953 р. Стефан Андрійович повернувся в Україну. Роботі в Академії архітектури УРСР в Києві він присвятив десять років, декілька останніх з них працював у відділі вивчення історії українського мистецтва та народної творчості. У 1963 р. вийшов на пенсію. Помер у жовтні 1976 р. Похований на Байковому кладовищі.

На книжковій виставці, крім презентованого видання «Наукова спадщина. Харківський період. Дослідження 1918-1932 рр.» (2011), представлені його унікальні праці. Усі охочі могли ознайомитися не лише із сучасними виданнями ученого, але й з раритетними, серед яких: «Предварительный отчет о командировке в Зарзму, Чуле и Сапару» (без року видання), «Хата по Єлисаветинському пр. під ч. 35 в Харькові» (1921), «Пам"ятки мистецтва старої Слобожанщини» (1922), «Старі хати Харькова» (1922), «Відчитна виставка» (1924), «"Полуботчишина" сорочка» (1927), «Мистецтво Слобожанщини» (1928), «Звіт за досліди в галузі українського мистецтва» (1929), «Лизогубівська кам"яниця» (1932) та ін.


На виставці представлене видання, що вважається «лебединою піснею» С. А. Таранушенка, - «Монументальна дерев"яна архітектура України» (1976). У книжці народна монументальна архітектура розглядається як єдиний організм, що протягом свого онтогенезу зберігає органічну єдність. Автор аналізує пам"ятки архітектури баштового типу, лиманської школи, охтирської групи. Крім того, розглядає пам"ятки зодчества і за періодами: першої половини XVII - першої половини XVIIІ ст., третьої чверті XVIIІ ст., кінця XVIIІ ст., початку ХІХ ст.
У виданні «Українські писанки» (192-) розглянуто типи писанкових орнаментів, властивих народним майстрам України, а також зроблено огляд літератури, присвяченої писанкам.
Своєму батькові вдячний син присвятив книжку «Мистецтво Слобожанщини XVII-XVIII в.в.» (1928), в якій дослідив історію заселення Слобожанщини. У щедро ілюстрованій книжці описано муровану архітектуру, монументальне дерев"яне будівництво, живопис, декоративно-вжиткове мистецтво, житлове будівництво регіону.На виставці експонуються два видання «Вітряків» - першодрук (1944) і його сучасний передрук (2010). С. А. Таранушенко вивчав вітряки протягом життя, він вважав їх важливою й своєрідною визначником народної архітектури. У виданнях описані види вітряків, зазначені дослідники цього типу архітектури, а також видання, в яких досліджувалися вітряки тощо. В альбомі вміщено понад 100 ілюстрацій.
Цікавився дослідник і іконостасами українських церков. Так, у виданні «Іконостаси Слобідської України» (2011) наведені зображення іконостасів, хрестів, потрів та інших предметів богослужіння православних храмів Слобідської України, сфотографовані автором як на початку своєї діяльності в 1912 р., так і в 1920-х рр., коли він був уже відомим дослідником. У роботі також представлені фото пам"яток, знищених в роки радянської влади.
Є у творчому доробку мистецтвознавця й видання, присвячене першим мурованим храмам Слобідської України, що являються в більшості випадках першими монументальними спорудами Харкова, Сум, Ізюма, Святих гір та інших міст Слобідської України - «Народні елементи в монументальній мурованій архітектурі Слобідської України XVII-XVIII ст.» (2011). Автор цією розвідкою вносить вагомий внесок у вивчення архітектурних шедеврів Слобідської України. Деякі з них можна побачити й сьогодні, інші відомі сучасникам лише зі світлин, що їх свого часу зробив С. А. Таранушенко.
Книжкова виставка «Український мистецтвознавець Стефан Андрійович Таранушенко (1889-1976)» прикрасила презентацію книжки й була поцінована присутніми на заході.


Прочитано: 3010 раз
Дополнительно на данную тему:
Іван Мазепа
Заболотний Володимир Гнатович (1898-1962): фотовиставка
Ковнір Степан Дем’янович (1695-1786)
Академія архітектури УРСР (1945-1956)
Видатний архітектор О. В. Кобелєв (1860-1942): до 150-річчя від дня народження
Т. Г. Шевченко
Виставка-презентація студентських проектів «Бібліотека майбутнього»
“Українському архітектору А.Ф. Ігнащенко – 80 років”
Графічні роботи Володимира Гнатовича Заболотного
Книжкова виставка «Українська писанка як вид декоративно-вжиткового мистецтва»

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7