Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Презентації, лекції

Презентація книжки С. А. Таранушенка «Наукова спадщина. Харківський період. Дослідження 1918–1932 рр.» (2010)

27 січня 2012 р.  в Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася презентація книжки патріарха українського мистецтвознавства С. А. Таранушенка «Наукова спадщина. Харківський період. Дослідження 1918-1932 рр.» (Харків, 2011). Цей захід став справжньою подією для любителів української культури.

 

 

 



Зі вступним словом виступила директор бібліотеки Галина Войцехівська,  яка відзначила важливість виходу у світ цього збірника. Вона відмітила, що праці С. А. Таранушенка є фундаментальним внеском в українське мистецтвознавство. І нині його концепції й настанови залишаються визначальними. Таранушенко - фахівець від Бога, принципова, компетентна людина. Недарма Сергій Білокінь у вступній частині до книжки, що презентується, назвав його «велетнем мистецтвознавства».

У своєму виступі директор бібліотеки наголосила, що створення такої збірки - це наукомістка праця, що потребує фахової підготовки, кропіткої роботи з пошуку матеріалів, реставрації ілюстрацій і фотографій, складної редакторської та коректорської роботи. Дуже приємно, що і ДНАББ ім. В. Г. Заболотного також причетна до видання цієї книжки.

На презентацію із Харкова приїхав видавець - кандидат філософських наук Олександр Савчук, який одночасно є одним з упорядників книжки (окрім О. Савчука упорядниками книжки є доктор історичних наук, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка С. Білокінь та харківський етнограф М. Красиков).

Свій виступ Олександр розпочав дуже оригінально. Замість вступу присутні в залі почули пісню на слова Г. Сковороди у супроводі традиційної бандури, яка є своєрідним «брендом» самобутньої культури Слобожанщини. С. А. Таранушенко також грав на бандурі, часто спілкувався з кобзарями, любив слухати їхній спів.
Савчук О. висловив подяку директорові бібліотеки Войцехівській Г. за допомогу в пошуку матеріалів до видання, яких ніде не могли знайти; повідав про труднощі, що виникали під час роботи над виданням, адже ця книжка є першою в новій серії «Слобожанський світ». Книжка вийшла коштом упорядників. Розрахована на істориків архітектури, мистецтвознавців, краєзнавців.

Виступаючий ознайомив присутніх з біографією С. А. Таранушенка. Він розповів, що Стефан Андрійович народився 9 грудня 1889 р. в Лебедині Харківської губернії (нині Сумська область) в сім"ї дрібного торговця. Закінчив Охтирську гімназію й історико-філологічний факультет Харківського університету.

Педагогічну діяльність розпочав у Полтаві, де 1918 р. був обраний доцентом історико-філологічного факультету, 1920 р. - ад"юнкт-професором українського інституту громадських наук. Одночасно викладав у Харкові в Академії теоретичних знань, а в період 1924-1929 рр. - художньому інституті. З утворенням у Харкові Церковно-історичного музею (1920) очолив цей заклад, який 1922 р. реорганізовано в Музей давньоукраїнського мистецтва, а 1926 p. - Музей українського мистецтва.

Протягом 1920-1933 рр. учений організував кілька науково-дослідних експозицій, опублікував низку праць з історії мистецтва. Очолюючи з 1926 p. Харківську крайову інспектуру охорони пам"яток, провадив активну діяльність зі збереження історико-культурної спадщини. Завдяки його втручанню взято на облік 76 пам"яток старовини в Полтавському та Лубенському округах, збережено від переплавки «для потреб індустріалізації» дзвін «Кизикермен» з дзвіниці Успенського собору та монумент Слави в Полтаві.

У жовтні 1933 p. Таранушенка заарештовано у справі так званого «російсько-українського фашистського блоку» і в лютому 1934 p. засуджено до 5 років перебування у виправно-трудових таборах. Відбувши термін, він працював у картинних галереях Курська й Астрахані.
В Україну Стефан Андрійович повернувся 1953 р. Роботі в Академії архітектури в Києві він присвятив десять років, декілька останніх з них працював у відділі вивчення історії українського мистецтва та народної творчості. У 1963 р. вийшов на пенсію. Помер у жовтні 1976 р. Похований на Байковому кладовищі.

Головною справою життя вченого стало дослідження монументальної архітектури Лівобережжя. Стефан Андрійович щороку організовував наукові експедиції, під час яких було досліджено понад 60 храмів і 150 старовинних хат. Першим з українських мистецтвознавців Таранушенко звернув увагу на народне житло як на витвір мистецтва. На думку вченого, пам"ятки матеріальної культури та народного мистецтва певного населеного пункту чи регіону слід вивчати в комплексі.

Усе своє культурне майно (папери, фототеку, кресленики, книжки з інскриптами й збірку графіки) він передав до рукописного відділу Центральної наукової бібліотеки АН УРСР (тепер Інститут рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського), а Шевченкову акварель «Пожежа в степу» - до Музею Тараса Шевченка.
Свою розповідь О. Савчук супроводжував демонстрацією фотографій. Кадри, на яких ми бачимо Таранушенка під час навчання в гімназії, університеті, на початку його трудової діяльності, в експедиціях, у сімейному колі, за роботою, відображені в книжці, що презентується. Багато фотографій публікуються вперше.

Завдяки одній з фотографій, продемонстрованих видавцем, вдалося визначити помешкання в Харкові, де жила сім"я Таранушенків у 30-х роках минулого століття. На цій світлині вчений сфотографований на балконі будинку разом з дітьми - сином Миколою та дочкою Ганною. На дальньому плані фото видно бані церкви. Коли збільшили цей кадр і порівняли з кадрами сьогодення міста, вдалося вирахувати цей будинок. Нині він знаходиться на вул. Мироносицькій, 86. Савчук продемонстрував і фото із сучасним виглядом будинку, парадного та дверима до квартири № 8, що збереглися до цього часу.

Особливо запам"яталося групове фото, датоване 1921 р., де Таранушенко знаходиться поряд зі своїм учителем Федором Івановичем Шмітом. Ця людина мала великий вплив на Стефана Андрійовича і, фактично, визначила все його подальше життя. На останній сторінці обкладинки винесено цитату зі спогадів Таранушенка, де він писав:
«Оцінюючи мою студентську медальну роботу в своїй рецензії, надрукованій в „Записках Харківського університету" за 1917 рік, Федір Іванович Шміт - мій учитель - писав:
„...професор недооцінив важливість теми; студент професора поправив, довівши, що поставлене в завданні професором питання потребує значно ширшого трактування..."
Професор побажав студентові, щоб і в майбутньому він ставив наукові інтереси вище власних особистих та щоб наукову правду завжди вважав вищою за професорські авторитети.

На протязі свого життя в своїй науковій роботі я намагався йти вказаним Федором Івановичем шляхом.
Вважаю своїм обов"язком передати цей морально-етичний заповіт тим, кому судилося продовжити дослідження історії українського мистецтва...».

Також присутні на презентації, мабуть, надовго запам"ятають і запис голосу С. А. Таранушенка, де він ділиться своїми дитячими враженнями та спогадами про церкву, які кожного разу «схвильовують», «збуджують емоції», «формують почуття». На плівці ми почули й про «шанобливу повагу» вченого до народних будівничих - «творців старовинної дерев"яної монументальної архітектури».

Савчук О. також розповів, що це видання підготовлено до 35-річчя від дня смерті С. А. Таранушенка. Він детально зупинився на концепції книжки та її структурі. Тут представлено монографічні видання та статті вченого, рецензії на його роботи, праці сучасних дослідників, спеціально написаних для цієї книги, додатки, ілюстрації (окремо виділено перелік ілюстрацій). Частина ілюстрацій друкується вперше. До всього видання розроблено покажчики.

На завершення свого виступу О. Савчук запросив фахівців до співпраці над новими випусками серії «Слобожанський світ», куди ввійдуть досліджені архіви П. Д. Мартиновича, Г. М. Хоткевича, Д. П. Гордєєва та ін.
На презентації виступив Віктор Вечерський - заступник директора Департаменту культурної спадщини і культурних цінностей Міністерства культури України. Він відзначив «величезну корисну справу», яку зробили видавці та упорядники, опублікувавши частину мистецької спадщини С. А. Таранушенка.

Виступаючий зазначив, що постать С. А. Таранушенка колосальна. У радянські часи робилося все, щоб його ім"я та мистецький доробок лишилися невідомими. Дуже необхідно, щоб його праці доходили до спеціалістів та широкого загалу, адже це справжні
цінності.
Віктор Вечерський розповів про те, що він також причетний до видання спадщини вченого. Так, у 1992 р. в журналі «Пам"ятки України» ним з особистого архіву було опубліковано раніше неопубліковані сторінки машинописного тексту роботи С. А. Таранушенка про народні елементи архітектури Слобожанщини.

Спеціально до презентації працівниками відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи підготовлено книжкову виставку , на якій представлено роботи С. А. Таранушенка, що знаходяться у фонді бібліотеки.


Фотогалерея:

«Презентація книжки С.А. Таранушенка "Наукова спадшина. Харківський період. Дослідження 1918-1932 рр. (2010)»

Прочитано: 3259 раз
Дополнительно на данную тему:
Презентація книжки Дмитра Антонюка «Римо-католицькі кляштори в Україні»
Презентація монографії «Архітектура, будівництво, дизайн в освітньому просторі»
«Невідомі периферії Києва. Північне Правобережжя»
ПРЕЗЕНТАЦІЯ електронних ресурсів Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного
Презентація книги «Анисимов А. Мой Киев. Портрет в интерьере Вечности…»
Презентація книги «Віктор Вечерський: Біобібліографічний покажчик. Графіка»
Презентація книги українського архітектора Віктора Вечерського «Православні святині Сумщини»
Презентація книги Богуслава Сланського - Техніка живопису та реставрації
Презентація книги В.П. Ієвлевої «Пам’ятки індустріального розвитку Києва кінця ХІХ – першої третини ХХ століття»
Презентація видань НДІ пам"яткоохоронних досліджень

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //