Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Презентації, лекції

«Межвоенный Киев. Правительственный центр и реконструкция столицы».

21 липня 2021 р.у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбуласяпрезентація книжки Семена Широчина «Архитектура межвоенного Киева. Правительственный центр и реконструкция столицы».



Ведуча заходу Світлана Чіковані, бібліотекар відділу соціокультурної діяльності ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, представила автора книги – дослідника архітектури Семена Широчина, наголосила, що наразі це п"ята за поточний рік презентація видань автора, що дослідник настільки глибоко висвітлює тему і настільки захоплено розповідає, що складається враження, ніби невтілені архітектурні комплекси та споруди оживають перед очима.

Розповідаючи про  перенос столиці з Харкова до Києва, дослідник зауважив, наскільки цей процес був складний з точки зору логістики, потрібно було знайти місце для нових урядових будівель, розробити проекти, звільнити приміщення для адміністративних кадрів, провести переселення та ущільнення людей в помешканнях. Зокрема, він зазначив, щоб перенести столицю у місто, його необхідно було прикрити з повітря, прикрити армією, тому у першу чергу з Харкова переїздили ГПУ, ПВО,  кавалерійські полки, міліція, преса, лише після них владні структури: ЦК, РНК, ВУЦИК, за ними міністерства та відомства. За даними статистики до Києва водночас переїхало 6000 сімей. Бюджет міста виріз відразу в 4 рази!

Перенос столиці відбувався з політичних мотивів, Київ мав стати укріпленим центром, особливо з західної частини. На Лівобережній частині виникло відразу три нових мікрорайони. Дослідник повідомив, що такої масштабної забудови Київ ще не знав, тим більше, що у 1920-х та на початку 1930-х років у Києві мало що будувалося, а були роки, коли не будувалося жодного будинку.

Автор зауважив, що у книзі висвітлює відповіді на запитання, на які йому самому ніхто не міг відповісти. Розповів про генеральний план Києва 1935 року, конкурс Урядового центру та історію урядових будівель на Липках. Зазначив, що ним була проведена масштабна дослідницька робота з виявлення прізвищ співавторів архітектурних проектів, які не були зазначені на графічних роботах, представлених на конкурс. Це імена наших співвітчизників, архітекторів, які без досліджень Семена Широчина могли залишитися невідомими. Навіть за автографами він ідентифікував людей, які були учасниками конкурсу.

 

Автор книги зазначив, що ідеологічним завданням розвитку радянських міст було показати, що соціалістичний шлях розвитку створює більш якісні міста, ніж капіталізм. У системі цінностей сталінської епохи місто, що проектується, мусить буди ідеальним. До принципів створення зеленого, комфортного для проживання міста, додається ще один: місто повинне бути красивим.

У генеральному плані 1935 року повстало місто, яке не може не вражати. Нові площі і бульвари, забудовані надзвичайно гарними ансамблями, засаджені деревами, прикрашені скульптурами та фонтанами. Чимало проектів так і залишилися на папері через неможливість фінансування їхнього втілення.

У проекті Печерсько-Звіринецького району центром стає сучасна площа Лесі Українки, оформлена у стилі площі-зірки Шарля де Голля в Парижі, де на Тріумфальну арку виходять багатокількісні магістралі.

Цікавим був проект планування Жовтнево-Святошинського району, де у його західній частині в самому центрі містився аеропорт.

Липський варіант адміністативного центру (П. Ф. Альошин, О. Колесниченко, Г. О. Любченко) вражав своєю широтою та монументальністю, але був занадто дорогий.  Тому було затверджено проект П. Г. Юрченка на Старокиївській горі.

За словами Широчина, найцікавішою роботою виявився проект Д. М. Чечуліна і Г. М. Орлова у другому турі конкурсу. Висота головної будівлі урядового кварталу за проектом мала сягати 130 м. Однак можливості бюджету не дозволяли втілити цей проект.

Цікавим автору видався  проект Й. Г. Лангбарда, який переміг у третьому турі конкурсу. Але коли було почате будівництво, стикнулися з тим, що  схил може не витримати масу будівлі, і вперше у СРСР для будівництва почали вбивати палі. Було вбито 160 паль, які ввігнали у грунт під схилом для укріплення. Не було втілено також помпезний підйом до кварталу зі схилу Дніпра разом з колоною В. І. Леніна.

Автор зауважив, що завдяки тому, що починають оцифровувати архіви, проекти, які були на полицях довгі роки і про їхнє існування ніхто не здогадувався, цінні матеріали з"являються у відкритому доступі. До речі, книжка на 304 сторінки вміщує понад 700 ілюстрацій, у тому числі й з архівів.

На завершення презентації Семен Широчин відповів на численні запитання, поставлені відвідувачами. Захід завершився неформальним спілкуванням автора з відвідувачамипід час автограф-сесії.

Інформаційним супроводом заходу була фондова виставка «Урядовий квартал у Києві 1930-х років», підготовлена фахівцями бібліотеки. Серед експонатів виставки ­– особливо цінні графічні роботи архітекторів та унікальний альбом конкурсних  проектів Урядового центру у Києві 1934–1939 років.

Перейти  до галереї >>>


Прочитано: 289 раз
Дополнительно на данную тему:
Презентація книжки Дмитра Антонюка «Римо-католицькі кляштори в Україні»
Презентація монографії «Архітектура, будівництво, дизайн в освітньому просторі»
«Невідомі периферії Києва. Північне Правобережжя»
ПРЕЗЕНТАЦІЯ електронних ресурсів Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного
Презентація книги «Анисимов А. Мой Киев. Портрет в интерьере Вечности…»
Презентація книги «Віктор Вечерський: Біобібліографічний покажчик. Графіка»
Презентація книги українського архітектора Віктора Вечерського «Православні святині Сумщини»
Презентація книги Богуслава Сланського - Техніка живопису та реставрації
Презентація книги В.П. Ієвлевої «Пам’ятки індустріального розвитку Києва кінця ХІХ – першої третини ХХ століття»
Презентація видань НДІ пам"яткоохоронних досліджень

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //