Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Корець Рівненської області

  17 листопада 2011 р. в читальному залі Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного в рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України» відбулося сімнадцяте засідання бібліотечного клубу «Національні святині», присвячене місту Корцю Рівненської області.

 

 Співорганізаторами заходу стали Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Рівненська обласна державна адміністрація, Корецька районна державна адміністрація, Корецька міська рада, Міжнародне громадське об"єднання «Рівненське земляцтво» та Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного.

У заході взяли участь архітектори, будівельники, реставратори, мистецтвознавці, археологи, краєзнавці, бібліотекарі з міст Корця, Рівного та Києва.

Відкрила засідання бібліотечного клубу Галина Войцехівська, директор Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного, яка коротко охарактеризувала мале місто Корець, де за даними останнього Всеукраїнського перепису населення України (2001) кількість мешканців становила 8 446 осіб.

Учасники заходу детально проаналізували історію міста та його сучасний стан.

Святослав Ващук, виконавчий директор Міжнародного громадського об"єднання «Рівненське земляцтво», Заслужений працівник культури України виступив з доповіддю «Високе слово про Волинь» і розповів про край, де живе своїм неспішним трудовим життям місто Корець, достойне своїх пращурів і землі, яка його зростила, підкреслив важливе значення Волині, як давнього історичного культурного регіону.

У виступі Бориса Дицяка, голови Корецької районної державної адміністрації, було репрезентовано Корецький район, яким він опікується і любить, як батько любить рідне дитя, гордий його досягненнями і засмучений тим, що ще не зроблено.

Людмила Дмитрук, голова Корецької міської ради, говорила про рідне місто з великою повагою до своїх земляків, що творять та бережуть місто, примножуючи економічні та культурні досягнення, виховуючи підростаюче покоління в любові до рідної землі і традицій предків.

Для знайомства з Корцем учасники заходу переглянули документальний фільм «Світанки древнього Корця», знятий до 850-річчя від дня заснування міста, що відзначалося у 2000 р.

Продовжила тему історії міста Неоніла Брухлій, директор Корецького районного історичного музею, яка звернула увагу присутніх на глибоке історичне коріння міста, що йде в сиву давнину літописного часу. Детально і барвисто описала низку історичних і культурних подій, що відбувалися в місті, пов"язаних з відомими особистостями, а також уродженцями міста: князя Федора Острозького (1380 р.), за часи панування якого на місці старого городища було збудовано добре укріплений замок; князів Корецьких (XV-XVII ст.), які володіли містом певний час, займали високі чини, протягом кількох поколінь збирали бібліотеку (на превеликий жаль, вона повністю згоріла під час пожежі в Корецькому князівському замку в 1832 р., після чого й сам палац більше не відбудовувався); відомого українського поета, педагога, церковного діяча Лаврентія Зизанія Тустановського (1612-1634), автора першої української граматики і першого в Україні букваря із словником, який жив і похований у Корці; магнатів Чарторийських-на-Корці (XVIIІ ст.), при останньому представникові з цього роду - Юзефові Чарторийському - розпочалося відродження міста: він здійснив велику перебудову замкової споруди, що була пристосована під князівський палац і резиденцію, залишки зовнішніх цегляних стін якої дійшли до наших днів.

Відзначила появу мануфактур у місті, коли наприкінці 1780-х рр. на березі Корчика було відкрито поклади каолінової глини, на основі якої засноване порцелянове виробництво. На порцеляновій продукції ставилося власне заводське клеймо - напис «Когес», зроблений від руки золотом. Окрім цього, в Корці на той час існували полотняна і три шкіряні мануфактури.

Не обійшла увагою легендарного Тараса Шевченка, який побував тут восени 1846 р. як член Київської археографічної комісії, про що письменник розповів у своїх повістях «Варнак» та «Прогулка с удовольствием и не без морали».

Зазначила, що спеціальною постановою уряду Корець у 1998 р. було включено до реєстру архітектурних та культурних центрів України як місто, де збереглося понад десять пам"яток архітектури державного значення.

Тему археологічних пам"яток міста Корця і Кореччини у своїй доповіді висвітлив Богдан Прищепа, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії Рівненського інституту слов"янознавства Київського славістичного університету. Зокрема, розповів про унікальну пам"ятку - курганний могильник на півдні від сучасного Корця, де знаходиться близько п"ятнадцяти курганів (епоха бронзи); курганний комплекс, при дослідженнях якого у 1980-х рр. виявлено археологічні знахідки бронзового та залізного віку, а також більш пізніх періодів; поховальну пам"ятку, що знаходиться у сусідньому з Корцем селі Гвоздєв, де на невеликій незабудованій ділянці міститься сім язичницьких курганів, один з них пошкоджений дорогою.

Схематично показав місцезнаходження археологічних пам"яток, у т.ч. городище, розвідки якого велися з кінця ХІХ ст., також сучасні розвідки кінця 1980-х рр. поблизу міста, де було знайдено велике селище Х - початку ХІІ ст.

Приділив увагу питанню збереження Корецького замку, що потребує детального археологічного дослідження. Розповів про нові археологічні дослідження в Корці в районах забудови міста і про нові археологічні знахідки на цих об"єктах.

Ольга Михайлишин, кандидат архітектури, доцент кафедри архітектури Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне) в своїй доповіді «Архітектурно-просторовий розвиток міста Корця», торкаючись аспектів розвитку міста, ядром якого є Корецький замок, як домінанта, навколо якої і сформувалося поселення, виділила етапи його розвитку і вказала на їх архітектурні особливості, пов"язані з історичними періодами.

На заході виступив Олександр Булига, директор Рівненського обласного краєзнавчого музею, який розкрив тему «Волинська династія князів Корецьких».

У виступі Лариси Виногродської, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту археології НАН України, висвітлена тема проблем історико-архітектурних пам"яток Корця та визначені перспективи їх збереження.

Про сучасне культурно-мистецьке життя міста Корця розповів Віталій Сидорчук, директор Корецької дитячої школи мистецтв, Заслужений працівник культури України.

Документальний фільм «Зелене Купало у літо упало» познайомив учасників бібліотечного клубу з творчими колективами м. Корця які відродили традицію святкування «Івана Купала» на корецькій землі.

На заході Дмитром Мироненком, бібліографом І категорії, в. о. завідувача відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, було продемонстровано відеоматеріали та викладено результати дослідження м. Корця, що базуються на фонді бібліотеки.


Також, до бібліотечного заходу, присвяченого рідному місту, корчани привезли вишивані роботи майстринь-вишивальниць - Ніни Дицяк, Галини Жереліної, Олени Бусленко, які були розміщені у читальній залі бібліотеки.


На завершення заходу присутні стали учасники творчої лабораторії народного пісенного мистецтва: майстер-клас провів корецький чоловічий народний аматорський квартет «Ясени», лауреат численних всеукраїнських конкурсів та фестивалів. У їхньому виконанні прозвучали українські пісні, що оспівують корецький край. Квартет «Ясени» також супроводжував гімн м. Корця, який виконали присутні на заході автори Ніна Дицяк (автор слів) та Віталій Сидорчук (автор музики).

Фотогалерея:
«Історія малих міст України: місто Корець Рівненської області»Прочитано: 4195 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7