Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Перемоги, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Віртуальні виставки

Віртуальні виставки бібліотеки ім. В.Г. Заболотного


Династія Приймаків
8 жовтня 2020 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулися ХV Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні» на тему «Династії зодчих України», що ознайомили з видатними архітектурними династіями Геккерів, Добровольських, Дьоміних, Приймаків, Самойловичів, Яблонських та їхнім внеском в історію української архітектури.
Фахівцями бібліотеки підготовлено книжково-мистецьку виставку «Архітектурні династії України». Складовою цієї виставки є експозиція, присвячена династії Приймаків.
Засновником династії був архітектор Борис Іванович Приймак (1909–1996), професійна діяльність якого розпочалася ще в роки навчання на архітектурному факультеті Харківського художнього інституту (1926–1930), працюючи креслярем, а згодом – помічником архітектора в «Індбуді» в м. Харкові.
Після цього Борис Приймак працював старшим архітектором у Харківському відділені «Діпромісто» і брав участь у розробленні генеральних планів міст Кривого Рогу (1933), Маріуполя, Тбілісі (1934). Навчаючись в Інституті аспірантури Академії архітектури СРСР, Борис Іванович проектував павільйон на ВДНГ (у співпраці із архітектором Я. Г. Ліхтенбергом), станцію Московського метро.
Після завершення Другої світової війни Борис Іванович керував архітектурно-планувальною майстернею м. Києва (з 1949 р. – інститут «Київпроект»). У співпраці з архітекторами О. Власовим, А. Малиновським, В Поліщуком брав участь у розробці генерального плану Києва, яким було передбачено відбудову Хрещатика, забудову перших житлових масивів на Чоколівці, Відрадному, Нивках.
З грудня 1955 і до 1973 року Борис Іванович займав посаду головного архітектора м. Києва, одночасно з 1966 р. викладав архітектурне проектування в Київському художньому інституті та керував тут художньою майстернею.
Серед проектів Бориса Приймака бібліотека-читальня у міському парку та інтер"єри Палацу піонерів у м. Харкові, проект парку і малих архітектурних форм у м. Кривому Розі, виставкова зала Спілки радянських художників у м. Москві, реконструкція та інтер"єри корпусу санаторія ім. Чкалова в м. Одесі, їдальня інституту ім. Мікояна, житловий будинок поблизу Пасажу на вул. Хрещатик у м. Києві, житловий будинок на розі Бессарабка та вул. Хрещатик у м. Києві, будівля поштамту на вул. Хрещатик у м. Києві, гуртожиток студентів інституту ім. Мікояна на вул. Тарасівській у м. Києві, проект зали засідань Ради Міністрів УРСР та ін. За участі Бориса Приймака збудовано станції київського метро «Завод «Більшовик» (нині «Шулявська»), «Нивки», «Жовтнева» (нині «Берестейська») [19, с. 20].
В експозиції виставки значне місце займають наукові роботи Б. І. Приймака, серед яких книжки та публікації в галузевих журналах, тексти виступів та інтерв"ю різних часів. Також демонструються публікації інших авторів, які досліджували життя та діяльність Б. І. Приймака. Ці експонати дають змогу дослідити етапи розвитку та становлення архітектурно-будівельної галузі України у повоєнні та наступні роки.
Найстарішою публікацією експозиції є стаття архітектора Б. І. Приймака, написана ним в 1936 році, в якій автор описує перспективу планування Старого міста та нових майбутніх масивів міста Кривого Рогу. Він зазначає, що основним завданням планування було об"єднати розрізнені райони в єдине місто, забезпечити зручний зв"язок між ними. Публікація містить світлини майбутніх запланованих об"єктів, зокрема проект адміністративного центру у місті Кривому Розі [14].
Привертає увагу відвідувачів книжка Б. І. Приймака, написана у співавторстві з академіком А. В. Добровольським, про розпланування і забудову вул. Хрещатик у м. Києві [4], де інформується про особливості цього проекту.
У публікаціях, на той час уже головного архітектора міста Києва Б. І. Приймака [10, 11], йдеться про плани та заходи територіального розширення міста Києва, планування нових житлових масивів, зведення яких збільшить кількість комфортного житла для населення.
Для краєзнавців та дослідників історії архітектури і містобудування публікація Б. І. Приймака про реалізацію генерального плану [9] є досить цікавою та пізнавальною, адже, крім інформаційно-значимого текстового наповнення, стаття містить світлини макетів та проектів планування таких нових житлових масивів як Дарницького, Воскресенської Слобідки, Нивок, масиву на Русанівській затоці, мікрорайону на Броварському проспекті, Повітрофлотському шосе.
Продовжує тему забудови м. Києва стаття, в якій автор аналізує досягнення післявоєнної відбудови центральної частини міста Києва та забудови масивів Першотравневого і Відрадного, ділиться планами щодо реконструкції основних транспортних магістралей міста, зокрема Брест-Литовського, звітує про введення в дію першої черги метро (станції «Дніпро», «Арсенальна», «Хрещатик», «Університет» і «Вокзальна», 1960) [8].


Не менш цікава стаття про містобудівельний розвиток м. Києва [5], в якій автори (написана в співавторстві І. Катаргіним) знайомлять читачів із досягненнями будівельної галузі у місті Києві, зокрема, про зведення Київського телевізійного центру, створення нових міських магістралей, а саме бульвару Дружби народів та проспекту Возз"єднання, зведення нового мосту через р. Дніпро (архітектор Ю. Іносов, 1965).
В експозиції виставки демонструються публікації колег, зокрема В. Чепелика [19], Ю. Асєєва [1], які розповідають про архітектора-містобудівельника – Бориса Івановича Приймака.
Архітектурна діяльність Б Приймака невід"ємна від творчості художника. Тематикою його мальовничих та графічних робіт була природа та архітектура. Родзинкою виставкових спогадів про Б. І. Приймака є стаття О. Косарєвої «Борис Приймак: рисунки на манжетах» [6], в якій значне місце займають малюнки, виконані Борисом Івановичем. Колекція цих малюнків була зібрана за життя архітектора, а наразі зберігається у приватному архіві авторки публікації.
Продовжила династію архітекторів Приймаків донька Бориса Івановича – Марина Борисівна (1940–1995). Вона закінчила Київський інженерно-будівельний інститут у 1967 році, працювала над різними проектами. Відомими є зразкові рішення інтер"єрів шкіл та клубів, готель «Інтурист» у м. Харкові, керамічне панно автобусних зупинок на трасі Київ–Харків, Палац спорту та торгівельний центр у мікрорайоні «Український» у м. Ташкенті, науково-дослідне обґрунтування експериментальних праць в області індустріального оздоблення будівель з алюмінієвих сплавів, стель, вікон та дверей та ін. [17].
Увагу відвідувачів виставки привертали увагу Особові листки членів Спілки архітекторів УРСР батька та доньки, Бориса та Марини Приймаків. Документи заповнені ними власноруч, містять їхні фото. Тут вміщено перелік авторських реалізованих та конкурсних проектів [15, 16].
Третє покоління династії Приймаків представляє онука Бориса Івановича – архітекторка Анастасія Олегівна Снісаренко-Єржиковська (р. н. 1967). Вона відома такими своїми роботами, як архітектурний проект мережі «Пузата хата», створення дизайну вітрин магазинів за допомогою використання техніки батик, розробка та втілення архітектурно-дизайнерських рішень в оздобленні приміщень. Анастасія Олегівна є автором циклу лекцій з етикету на телевізійному каналі, а також експертом Українського культурного фонду в конкурсній програмі «Інноваційний культурний продукт».
Про життя і діяльність Б. І. Приймака можна прочитати у розділі сайту бібліотеки «Видатні особистості» за посиланням http://dnabb.org/modules.php?name=Pages&go=page&pid=384


Список використаної літератури
1. Асеев Ю. С. Архитектор Борис Иванович Приймак / Ю. С. Асеев // Строительство и архитектура. – 1979. – № 6. – С. 22–24.
2. Вокруг Киева: беседа с главным архитектором Киева Б. Приймаком // Архитектура СССР. – 1956. – № 7. – С. 11.
3. Выступление главного архитектора Киева Б. И. Приймака // Строительство и архитектура. – 1970. – № 12. – С. 23.
4. Добровольский А. В. Планировка и застройка главной магистрали г. Киева – ул. Крещатик / А. В. Добровольский, Б. И. Приймак. – Киев, 1952. – 14 с.
5. Катаргин И. Достижения и перспективы градостроительного развития Киева / И. Катаргин, Б. Приймак // Строительство и архитектура. – 1967. – № 11. – С. 1–7.
6. Косарева О. Борис Приймак: рисунки на манжетах / О. Косарева // A+C: Art+Construction. – 2012. – № 3/4. – С. 13–15 : ил.
7. Мироненко Д. Приймак Борис Іванович (1909–-1996) / Д. Мироненко // Інформаційний бюлетень. – 2014. – № 5. – С. 47–48.
8. Приймак Б. Возрожденный город-герой / Б. Приймак // Строительство и архитектура. – 1963. – № 11. – С. 3–6.
9. Приймак Б. Генеральный план – в действии / Б. Приймак // Строительство и архитектура. – 1962. – № 5. – С. 3–6.
10. Приймак Б. Киев в семилетке / Б. Приймак // Строительство и архитектура. – 1959. – № 6. – С. 3–6.
11. Приймак Б. Развитие жилищного строительства в Киеве / Б. Приймак // Архитектура СССР. – 1959. – № 6. – С. 27–32.
12. Приймак Б. Строительство и архитектура на страницах "Украинской Советской Энциклопедии" / Б. Приймак // Строительство и архитектура. – 1966. – № 2. – С. 35.
13. Приймак Б. І. Київ у семирічці / Б. І. Приймак // Будівництво і архітектура. – 1959. – № 6. – С. 3–6.
14. Приймак Б. І. Основні планувальні розв"язання м. Кривого Рогу / Б. І. Приймак // Індустріальне будівництво – 1936. – № 10. – С. 12–15.
15. Приймак Борис Иванович [Изоматериал] : лич. листок чл. Союза архитекторов УССР. – Киев : [б. и.], 1956. – 8 с., [2] л.
16. Приймак Марина Борисовна : лич. листок чл. Союза архитекторов УССР. – Киев : [б. и.], 1968. – 6 л.
17. Приймак М. Б. Применение профилированных листов из алюминиевых сплавов для наружной и внутренней отделки гражданских зданий: обзор. информ. / М. Б. Приймак. – Москва : [б. в.], 1977. – 38 с. : ил.
18. Косарева О. Борис Приймак: рисунки на манжетах / О. Косарева // A+C: Art+Construction. – 2012. – № 3/4. – С. 13–15 : ил.
19. В. Чепелик Борис Иванович Приймак / В. Чепелик // Архитектура СССР. – 1972. – № 10. – С. 18–20.Прочитано: 233 раз
Дополнительно на данную тему:
Михайло Антончик – співець українського села
Іван Мазепа
Заболотний Володимир Гнатович (1898-1962): фотовиставка
Ковнір Степан Дем’янович (1695-1786)
Академія архітектури УРСР (1945-1956)
Видатний архітектор О. В. Кобелєв (1860-1942): до 150-річчя від дня народження
Т. Г. Шевченко
Виставка-презентація студентських проектів «Бібліотека майбутнього»
“Українському архітектору А.Ф. Ігнащенко – 80 років”
Графічні роботи Володимира Гнатовича Заболотного

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка

 


 Пошуквислів
будь-яке слово

Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Перемоги 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.18 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh --
Warning: include_once(/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/putslinkshere/mainlink.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php52/share/pear') in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 4

Fatal error: Class 'MLClient' not found in /sata1/home/users/dnabb1/www/www.dnabb.org/includes/custom_files/custom_footer.php on line 7