Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Заболотнівські читання

Інформація про заходи


ХІV Заболотнівські читання

9-10 жовтня 2019 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулися ХІV Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні» на тему «Родом з Академії».
У межах ХІV-х Заболотнівських читань було проведено Пленарне засідання та першу секцію на тему «Сучасна бібліотека - інформаційний ресурс і відкритий публічний простір» (присвячується 75-річчю Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного), що відбулися 9 жовтня 2019 р., та другу секцію на тему «Майстерня архітектурно-художньої кераміки: з історії творчих експериментів Академії архітектури УРСР» (присвячується 75-річчю керамічної майстерні Академії архітектури УРСР), що відбулася 10 жовтня 2019 р.



Пленарне засідання


9 жовтня 2019 р. в Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного у межах ХІV-х Заболотнівських читань «Архітектурна та будівельна книга в Україні» на тему «Родом з Академії» відбулося пленарне засідання.
На захід зібралися представники архітектурної та бібліотечної спільноти, користувачі та партнери бібліотеки.
Галина Войцехівська, директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, розповіла, що інформаційним приводом до проведення ХІV-х Заболотнівських читань стали події, пов"язані із 75-річчям створення Академії архітектури УРСР, її Наукової бібліотеки (нині Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного) та Майстерні архітектурно-художньої кераміки.
Микола Дьомін, віце-президент Української академії архітектури, Заслужений архітектор України, згадав як в студентські роки працював у Науковій біблотеці, яка на той час була особливим місцем для архітекторів, унікальною книгозбірнею, де можна було ознайомитись не тільки з вітчизняними, а й із зарубіжними виданнями архітектурно-будівельної тематики. Він відзначив важливе значення ДНАББ ім. В. Г. Заболотного в зберіганні традицій та історії Академії архітектури УРСР.
Микола Мосунов, керівник Центру соціокультурного проектування Міжнародного товариства прав людини, академік Української Академії Наук, відзначив роль бібліотеки в організації соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України».
Віктор Вєргунов, директор Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН України, відзначив вагомий науковий доробок ДНАББ ім. В. Г. Заболотного й передав вітання від наукової бібліотечної спільноти очолюваної ним бібліотеки, а також від Національної академії аграрних наук України.
Алла Скорохватова, генеральний директор Національної історичної бібліотеки України, та її заступник, Ірина Дяченко, розповіли про багаторічну співпрацю й відзначили важливість професійних парнерських стосунків для подальшого розвитку біблотек.
Галина Войцехівська, директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у виступі «Родом з Академії» окреслила етапи створення і розвитку Академії архітектури УРСР та академічних організацій - Наукової бібліотеки та Майстерні архітектурно-художньої кераміки.
Людмила Набок, історик, етнограф, музеєзнавець та екс-очільниця Меморіального музею академіка Володимира Заболотного, що в Переяславі-Хмельницькому, розповіла про останні наукові розвідки у виступі «До історії родоводу Володимира Заболотного за матеріалами метричних книг».
Андрій Кузьменко, канд. іст. наук, с. н. с., завідувач науково-дослідного відділу «Меморіальний музей академіка Володимира Заболотного», що в Переяславі-Хмельницькому, виступив із темою «Павільйони Хрещатого парку м. Києва, зведені за проектами студентів В. Г. Заболотного у другій половині 1930-х рр.». Він познайомив з історією проектування, спорудження і реконструкції павільйонів у Хрещатому парку (колишній Парк піонерів), реалізованих у 1934-1937 рр. студентами Київського будівельного інституту під безпосереднім керівництвом В. Г. Заболотного.
Любов Ільницька, канд. філос. наук, н. с. Укрпатентінформ, продовжила розповідь про В. Г. Заболотного через мистецький огляд його портретів у виступі «Розкриття покликання архітектора у своєрідних портретних образах В. Г. Заболотного».
Людмила Рабчевська, бібліотекар І категорії відділу соціокультурної діяльності ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у виступі «Діяльність Бібліотечної ради Наукової бібліотеки Академії архітектури УРСР. Архітектор Михайло Гречина» висвітила період тісної співпраці та творчого альянсу бібліотекарів і видатних архітекторів Академії архітектури УРСР, серед яких Михайло Гречина.
Ольга Пацеля, зав. філією ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у виступі «Інформаційне забезпечення фахівців галузевого міністерства» розкрила історію появи структурного підрозділу бібліотеки - на той час філії Науково-технічної бібліотеки в будівлі Держбуду УРСР та висвітлила її роботу сьогодні.
Наталія Світла, заступник директора ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у виступі «Спільність цілей - основа партнерської діяльності ДНАББ ім. В. Г. Заболотного» розповіла про низку цікавих партнерських заходів і проектів, що були організовані в бібліотеці.
Ірина Малакова, архітектор-реставратор, член Національної спілки архітекторів України, давній користувач ще Наукової бібліотеки, поділилася спогадами про користування бібліотекою, що на той час розташовувалася в колишніх келіях Митрополичого будинку.
Для учасників ХІV-х Заболотнівських читань фахівці бібліотеки провели екскурс в історію за матеріалами фотовиставки «Бібліотечна домівка», де представлені світлини 1944-2019 рр.
Святковий музичний настрій учасникам ХІV-х Заболотнівських читань створили студенти Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка.

Перша секція «Сучасна бібліотека - інформаційний ресурс і відкритий публічний простір»

9 жовтня 2019 р. у межах ХІV-х Заболотнівських читань «Архітектурна та будівельна книга в Україні» на тему «Родом з Академії» відбулося засідання першої секції, присвяченої темі «Сучасна бібліотека - інформаційний ресурс і відкритий публічний простір» і 75-річчю Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного.
На секції було висвітлено актуальні бібліотекознавчі теми, наукова, видавнича, проектна та партнерська діяльність ДНАББ ім. В. Г. Заболотного та досвід роботи інших книгозбірень.
Віра П"яскіна, методист І категорії науково-методичного відділу ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, презентувала фундаментальну працю - ретроспективний бібліографічний покажчик «Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного: бібліографічний портрет за 75 років».
Галина Пономаренко, зав. відділу комплектування ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, розповіла про особливості роботи відділу «Джерела і способи комплектування документного фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного: етапи та особливості становлення».
Тетяна Яковлєва, зав. відділу зберігання ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у виступі «Депозитарний фонд: історія створення, сучасний стан і використання» висвітлила інформацію про унікальний фонд книгозбірні.
Лідія Коновал, зав. відділу обслуговування ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у виступі «Матеріали про Гостиний двір з колекції В. П. Шевченко у фонді Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного» презентувала колекцію Валентини Шевченко, архітектора-реставратора, яка дала друге народження Гостиному двору, в якому впродовж 28 років (1985-2013) розташовувалася бібліотека.
Раїса Дідик, зав. відділу обробки документів та організації каталогів ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, представила нетиповий вид видань для бібліотек у виступі «Негативи на склі - унікальний бібліотечний ресурс кінця ХІХ - початку ХХ ст».
Наталія Хлівненко, зав. відділу рідкісної книги та краєзнавства ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, презентувала унікальну колекцію листівок у виступі «Поштові листівки кінця ХІХ - початку ХХ ст. у фонді Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного».
У роботі читань взяла участь колега із Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Людмила Коновал, канд. наук із соц. комунікацій, зав. відділу технологій електронного науково-інформаційного обслуговування Інституту інформаційних технологій НБУ імені В. І. Вернадського, яка розкрила тему «Значення інформаційного порталу «Наука України: доступ до знань» НБУВ для інтеграції доробку українських вчених у світову науку».
Наталія Світла, заступник директора ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, розповіла про важливий напрямок бібліотечної роботи у виступі «Інформаційно-аналітична діяльність Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного за 1999-2018 рр.».
Світлана Кирій, зав. відділу соціокультурної діяльності ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у виступі «Інноваційні бібліотечні проекти - складова соціокультурної діяльності Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного» розповіла про бібліотеку як центр соціокультурних комунікацій користувачів.
Антон Борисенко, зав. відділу бібліотечних комп"ютерних технологій ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, і Анна Гребінь, інженер-електронік відділу бібліотечних комп"ютерних технологій ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, представили комп"ютерну технологічну складову всіх бібліотечних процесів у виступі «Досвід оцифрування бібліотечного фонду і створення електронних аналогів книг, періодичних видань та ізопродукції».
Наталія Світла, заступник директора ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, розповіла про методичну роботу із забезпечення виробничої практики студентів у виступі «Виробнича практика студентів: півстолітній досвід Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного».
Ольга Углова, бібліограф І категорії відділу бібліографічної і довідково-інформаційної роботи ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, завершила роботу І-ї секції виступом «База даних KZD в програмному забезпеченні IRBIS-64 як інструмент біографістики», в якому розкрила питання зберігання і обробки взаємозалежної бібліотечної інформації.


Друга секція «Майстерня архітектурно-художньої кераміки: історія творчих експериментів Академії архітектури УРСР»

10 жовтня 2019 р. відбулася друга секція ХIV Заболотнівських читань «Майстерня архітектурно-художньої кераміки: історія творчих експериментів Академії архітектури УРСР».
Світлана Кирій, завідувачка відділу соціокультурної діяльності ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, зазначила, що бібліотека та Експериментальна майстерня художньої кераміки мають «родинні зв"язки», спільну історію створення, одну альма-матер - Академію архітектури УРСР - і сьогодні ця історія продовжується завдяки Заболотнівським читанням і людям, які зібралися в цьому залі. Вона розповіла, що до Заболотнівських читань фахівці бібліотеки підготували виставку керамічних виробів «Кераміка поза часом» і книжкову виставку «Майстерня архітектурно-художньої кераміки». Основна частина експонатів - це роботи Заслуженого художника України Галини Сильвестрівни Севрук. Унікальний експонат виставки представлено на фанерній дощечці, це - авторські жартівливі талісмани-охоронники або обереги, які ще називали «відляками», що зробили в стінах старовинної Софії художники Експериментальної керамічної майстерні. На зворотньому боці дощечки є напис, зроблений рукою багаторічного керівника майстерні Ніни Іванівни Федорової. Також на виставці експонується невелика кількість робіт Олени Камінської - зображення ангелів і плакеток церков і тарелі та вази інших майстрів. Також надали свої керамічні вироби для експозиції в бібліотеці майстрині, які працювали в Гончарні, Наталія Крутенко, Оксана Грузинська та родина Ганни Шарай.
Наталія Крутенко, кераміст Гончарні, мистецтвознавець, член Національної спілки художників України і давній друг ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, у своєму виступі «Софіївська гончарня»: унікальність творчого досвіду (1944-1991)» зауважила, що ідея створення майстерні належала Президенту Академії архітектури УРСР Володимиру Заболотному та художнику, мистецтвознавцю, випускнику Межигірського художньо-керамічного інституту Пантелеймону Мусієнку. Оселею майбутнього колективу стала споруда монастирських каретних рядів ХIХ ст., що на території заповідника Софія Київська, поруч із будівлею Академії.
Мистецтвознавець розповіла, що документація про створення Експериментальної майстерні архітектурно-художньої кераміки датується 1944-м роком. Але фактично майстерня почала своє життя в 1946 році. Два роки знадобилося Ніні Федоровій, дружині П. Мусієнка, його однокурсниці по Межигірському вузу, однодумцю, керівниці колективу, щоб підібрати людей, звести газову піч для випалювання та забезпечити матеріальну базу.
Наталія Крутенко у виступі висвітила атмосферу, що панувала в майстерні, розповіла про вражаючі результати її діяльності, мистецький доробок колективу, якому належить честь першими в країні застосувати кераміку для декоративного оформлення інтер"єрів громадських будівель.
Оксана Грудзинська, кераміст, Заслужений художник УРСР поділилася своїми спогадами про роботу в Майстерні. Розповіла, що почала працювати в майстерні з серпня 1947 р., згадала про яскраві сторінки своєї діяльності та знакові роботи.
У фонді бібліотеки зберігається рекламний буклет виставки Оксани Грудзинської, виданий у 1964 р. Спілкою художників Української РСР, де йдеться про творчість О. Грудзинської. Зокрема в брошурі зазначено: «Так само, як народні майстри-керамісти, художниця відкриває і підкреслює красу матеріалу. І головне - вона зрозуміла, що джерело одвічної молодості народного мистецтва у тісному зв"язку зі своїм часом, в умінні відзиватися на його потреби і виражати його дух».
Разом із Оксаною Грудзинською на заході були присутні її рідні та родина Ганни Шарай, зокрема, син Микола Шарай, донька Тетяна Шарай, онуки Катерина і Олена Шарай та правнук Владислав.
Ірина Малакова, архітектор-реставратор, член Національної спілки архітекторів України, розповіла про подарунок Ніни Федорової - керамічну таріль з фірмовою вишневою поливою. Таріль під час переїздів загубилася, але назавжди залишились теплі спогади про кераміку та напис, зроблений на тарілі «Сила - не правда, сила перед розумом никне».
Олена Корусь, с. н. с. Національного музею «Київська картинна галерея», у виступі «Зроблено в «Софійській гончарні»: скульптура Владислава Щербини та Інни Коломієць» познайомила з новою сторінкою історії Експериментальної майстерні художньої кераміки 1950-х рр. - створенням майолікової пластики професійними скульпторами з академічною освітою й представила твори з музейних і приватних збірок.
Про завдання, що стояли перед архітекторами і художниками майстерні того часу, читаємо у брошурі «Кераміка в побуті та архітектурі» 1962 року, а саме: створення споруд на основі синтезу архітектури, образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва; створення зразків такого мистецтва, яке органічно увійде в архітектуру, стане прикрасою стін та внутрішніх приміщень нових громадських і житлових будинків; створення сучасного стилю декоративно-прикладного мистецтва.
Людмила Сержант, м. н. с. Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України, у виступі «Творчі досягнення Експериментальної майстерні художньої кераміки Академії архітектури та будівництва УРСР в контексті мистецтва кераміки ХХ століття» подала розгорнуту характеристику й проаналізувала досягнення майстрів Гончарні для історії розвитку керамічного мистецтва світового рівня.
Ніна Степенко, онука С. Ю. Кацімона, поділилася спогадами про діда-гончара. Вона розповіла про родину і долю виробів, що зберігаються в Національному музеї заповідника «Битва за Київ» у с. Нові Петрівці Вишгородського р-ну Київської обл. Вона згадала, що Степан Кацімон почав працювати в 1967 р. у «Лабораторії архітектурно-художньої кераміки», вже після того як у 1963 р. було ліквідовано Академію будівництва і архітектури УРСР й Гончарня отримала назву «Лабораторія архітектурно-художньої кераміки», що підпорядковувалася Київському зональному науково-дослідному і експериментально-проектному інституту по цивільному будівництву (КиївЗНДІЕП). Його особисто знайшла Ніна Федорова, яка обійшла пішки не одне село в пошуку майстра.
Ольга Углова, бібліограф ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, презентувала бібліографічний покажчик «Кераміка в будівництві та мистецтві України». Вона розповіла про проведену велику пошукову роботу з укладання бібліографічного покажчика фахівцями ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, охарактеризувала інформаційний ресурс бібліотеки з питань кераміки, представила основні розділи покажчика, а також типи документів і довідковий апарат видання.
Для учасників другої секції ХІV-х Заболотнівських читань музичним подарунком став концерт у виконанні студентів Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка.
ХІV Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні» на тему «Родом з Академії» висвітлили давні події й актуальні питання сьогодення та додали ще одну яскраву сторінку до історії Академії, Бібліотеки й Гончарні.

Фотогалерея:

ХІV Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні» на тему «Родом з Академії


Прочитано: 1203 раз
Дополнительно на данную тему:
Заболотнівські читання-2002
П’яті Заболотнівські читання - Архітектурна і будівельна книга в Україні
Четверті Заболотнівські читання “Архітектурна і будівельна книга в Україні”
Треті Заболотнівські читання
Другі Заболотнівські читання
Перші Заболотнівські читання « Архітектурна і будівельна книга в Україні»
ХVІІ Заболотнівські читання
Шості Заболотнівські читання «Архітектурна і будівельна книга в Україні»
Сьомі Заболотнівські читання «Архітектурна і будівельна книга в Україні»
Восьмі Заболотнівські читання «Архітектурна та будівельна книга в Україні»

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.17 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //