Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Бібліотечний клуб

Історія малих міст України: місто Овруч Житомирської області

   14 квітня 2011 р. в читальному залі Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного відбулося тринадцяте засідання бібліотечного клубу «Національні святині» в рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України», присвячене місту Овруч Житомирської області.

 

 

 



У заході взяли участь представники міської ради міста Овруча, райдержадміністрації Овруцького району, Мінрегіонбуду України, архітектори, реставратори, мистецтвознавці, археологи, краєзнавці, бібліотекарі з міст Києва та Овруча.

Місто Овруч Житомирської області представив Голова міської ради Овруча Валерій Шваб, який розповів про економічне життя міста, активний розвиток малих та середніх підприємств різного торговельно-промислового спрямування, зазначив, що в місті збережено сім дитячих садків, середні школи, профтехучилище, відкрито вищі навчальні заклади, гімназію. Повідомив, що нещодавно випущена у співавторстві з місцевим краєзнавцем Сергієм Бондаренко книга «Історія вулиць нашого міста», в якій розповідається про історичні та сучасні назви вулиць і площ Овруча.

Торкнувся у своєму виступі історико-архітектурного опорного плану міста, створеного у 1982-1988 рр. Підкреслив, що план з внесеними до нього коригуваннями сьогодні дає можливість розумно використовувати міські земельні ресурси, а також зберегти історично сформований образ міста Овруча. Відзначив, що, незважаючи на всі труднощі і проблеми сучасного міського життя, Овруч розвивається, з впевненістю дивиться у завтрашній день.

У своєму виступі підкреслив важливість бібліотечного проекту як соціального явища, що допомагає зберегти історію і культуру українського народу для нащадків. Відзначив високу зацікавленість у проекті, який надав можливість побачити Овруч у світлі його минулого й сьогодення з перспективою на розвиток.

У заході також взяв участь головний архітектор міста Овруча та Овруцького району Петро Лавринович, який у своєму виступі охарактеризував містобудівний розвиток і архітектуру міста Овруча Житомирської області.

Розповідаючи про планування стародавнього Овруча середини XII ст., доповідач підкреслив, що з точки зору містобудування це було типове, середнє за розмірами місто Київської землі, з міцним князівським замком і досить великою окраїною (близько 28 га), укріпленнями з дерев"яних паль і земляних валів.

Охарактеризував плани Овруча різних років, починаючи з плану 1798 р., розповів про планування та забудову міста різних періодів, у т.ч. будівництво фортеці, спорудження культових і громадських об"єктів, майстерень і фабрик.

Зазначив, що протягом усього історичного періоду головним містобудівним чинником в Овручі була Овруцька гора з її Замковою горою і Василівським комплексом.

У засіданні взяв участь Андрій Томашевський, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України, начальник Овруцької експедиції Інституту археології НАН України, який розповів про результати та перспективи дослідження давньоруського і середньовічного Овруча. Маючи в своєму розпорядженні відеоматеріали, представив археологічну картину Овруча та району в цілому. Акцентував увагу на тому, що, в першу чергу, регіон славиться відомим з давньоруського періоду овруцьким пірофілітовим сланцем (шифером), та виробами з нього (пряслиця тощо), які є своєрідною візитівкою цього краю.

На засіданні виступила Інна Дорофієнко, головний художник-реставратор корпорації «Укрреставрація», Заслужений художник України, яка розповіла про історію, реставрацію та реконструкцію церкви св. Василія в місті Овручі Житомирської області, побудованої в 1190 р. Це була хрестово-купольна чотиристовпна споруда, завершена однією главою, до західного фасаду примикали дві башти - унікальне явище XII ст., де вздовж північної і південної стін збереглися галереї, що мали оборонне значення.

Нинішня будівля Василівської церкви є результатом реставраційної реконструкції, виконаної у 1907-1910 рр. за проектом архітектора О. Щусєва, яким був розроблений й проект інтер"єру.

Розповіла про реставрацію стародавнього розпису Василівської церкви в післявоєнний час, коли фахівцями Л. Калініченко, О. Плющем та Є. Мамолат було проведено обстеження та консервація залишків фрескової штукатурки і розписів XII ст.

Ірина Малакова, архітектор-реставратор, розповіла учасникам бібліотечного клубу про проект реставрації Свято-Василівського жіночого монастиря, який знаходиться поруч з церквою св. Василія в Овручі і побудований на початку ХХ ст. архітектором В. Максимовим. Проект реставрації виконувався фахівцями інституту «УкрНДІпроектреставрація» (1989), але через припинення фінансування у 1990 р., проект завершено не було.  Всі зусилля були спрямовані на відновлення на старих фундаментах Преображенського собору, що й було реалізовано.

У процесі підготовки до засідання бібліотечного клубу Дмитром Мироненком, бібліографом ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, було досліджено бібліотечний фонд і підготовлено документальний фільм «Місто Овруч Житомирської області у виданнях фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного», який представлено на заході. Виступаючий відзначив, що місто Овруч є райцентром Житомирської області, розташоване на річці Норинь (приток р. Уж, басейн Дніпра) за 127 км на північ від обласного центру. Однойменна вузлова залізнична станція знаходиться на магістралі, що сполучає північ і південь країни. За даними останнього перепису населення в Україні (2001) кількість жителів склала 16 896 осіб.

У своєму виступі розповів про походження назви міста, історію герба, надання в 1641 р. польським королем Владиславом місту Овручу магдебурзького права. Охарактеризував промисловість міста протягом його існування, особливо відзначив відоме всій Європі виготовлення дубового паркету та виробництво технічного спирту з торфу.

Сьогодні в місті працює Історичний районний музей, Овруцька бібліотека імені А. Малишка, будинок дитячої та юнацької творчості (тут же знаходиться Музей освіти Овруцького краю, музей загиблим землякам-афганцям), гімназія ім. А. Малишка, три середні, музична і художні школи, профтехучилище, філія Київського інституту міжнародної економіки та підприємництва, філія Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна».

Завершилося засідання клубу активним обговоренням сьогодення Овруча: піднімалися питання наявності водогону в місті (Валентин Кобзар, дослідник історії київського водогону, автор книги «Водовідведення Києва»), розбудови Овруча, збереження пам"яток, туристичної привабливості міста та ін. Засідання клубу не залишило байдужим жодного його учасника, що підтвердило професійне спілкування учасників заходу і після його закриття.


Фотогалерея :

"Історія малих міст України: місто Овруч Житомирської області"


Прочитано: 3936 раз
Дополнительно на данную тему:
Історія малих міст України: місто Кодима Одеської області
М.М. Жербін: будівельник і композитор
Історія малих міст України: місто Збараж Тернопільської області
Творча зустріч з українським кінорежисером В.І.Соколовським
Видатні українські будівельники ХХ століття: М.Д. Плєхов (1902-1968), Г.Я. Слободяник (1902-1972), Б.В.Стєфанов (1902-1986)
М.М. Дьомін (1903-1988): архітектор – містобудівник – реставратор
Засідання Вченої ради Академії будівництва України, присвячене 100-річчю від дня народження українського будівельника Михайла Сергійовича Буднікова
Історія малих міст України: місто Бар Вінницької області
Історія малих міст України: місто Хотин Чернівецької області
Історія малих міст України: місто Глухів Сумської області

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.15 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //