Welcome to Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г.Заболотного!

     
Публікації про бібліотеку
Про бібліотеку
Ресурси бібліотеки
Державні Закупівлі
Подорожуючи містами
Видатні Особистості
Дарувальники
Заходи бібліотеки
Проекти бібліотеки

 Контакти

Адреса: 03047 м. Київ, просп. Берестейський, 50
Ми на мапі

E-mail: dnabb2004@ukr.net

Телефон: (093) 304 85 32

(044) 456 01 72

(044) 456 31 98 (обслуговування)


 Повідомити про корупційне правопорушення

Повідомити про корупційне правопорушення


  НАШІ ВИДАННЯ

Бібліографічні покажчики

Бюлетень "Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство"

Бюлетень "Нові надходження до фондів ДНАББ ім. В.Г. Заболотного

Інформаційно-аналітичний огляд діяльності бібліотеки

Бібліотечні рубрики


 Приєднуйтесь до нас:
Приєднуйтесь до нас


Віртуальні виставки

Віртуальні виставки бібліотеки ім. В.Г. Заболотного


Андріївська церква - унікальна пам`ятка в архітектурному ансамблі Києва

Цікаві факти про Андріївську церкву:

 


  1. Андріївська церква є пам"яткою світового значення. Вона входить до складу музейного комплексу "Національний заповідник" Софія Київська ". Існує легенда про те, що в середині першого століття нашої ери апостол Андрій Первозванний встановив на місці нинішньої Андріївської церкви хрест, і передбачив велике майбутнє місту, який тут виникне. Перша, дерев"яна , церква і будови жіночого Янчиного монастиря на цьому місці було зведено в 1086. У1212 р поруч з монастирем споруджується Хрестовоздвиженська церква - символ заснування міста.

  2. У 1240 р. під час татаро-монгольської навали ці стародавні споруди були зруйновані. У VI - VII століттях на тому ж місці, одна за одною будується дві дерев"яні церкви. Остання з них в 1724 р. "від вітрів великих розвалився".

  3. У 1744 р., у зв"язку з приїздом до Києва імператриці Єлизавети Петрівни, на горі замість дерев"яної була за покладена кам"яна церква на честь Андрія Первозванного. Будівництво велося з перервами, і було закінчено в 1767 р. Архітектор - видатний зодчий Б. Растреллі, інженер і організатор робіт - І. Мічурін. Основні кам"яні роботи виконувалися майстрами Києво-Печерської лаври.

  4. Що вражає: своєю витонченістю спорудження підноситься над рівнем Дніпра на 87, 3 метра, церква стоїть на двоповерховому стилобаті, має в плані форму чотирикутного хреста. У 1918 р. Андріївська церква була включена в список пам"ятників архітектури, що підлягають охороні.



Андріївська церква у Києві - пам"ятка архітектури середини XVIII століття, яка дійшла до наших днів без значних змін, перебудов та пошкоджень, в цьому її виняткова цінність. Церква відіграє видатну роль у київському ландшафті. Вона вказує на місце, яке, за літописним переказом, було освячене апостолом Андрієм, і з якого бере свій початок Древній Київ.
Будівля Андріївської церкви височіє на одній із круч Старокиївської гори в мальовничому куточку Києва над Подолом. За переказом, на цьому місці апостол Андрій, перший проповідник християнства на Руся, провістив виникнення міста і поставив хрест. Саме на цьому місці в 1744 році під час перебування в Києві імператриця Єлизавета Петрівна побажала заснувати церкву.
Складати креслення доручили придворному обер-архітектору Бартоломео Растреллі. Працюючи над проектом Андріївської церкви, зодчий використав національні традиції народу, застосував унікальний в архітектурі стиль бароко. Керівником будівництва церкви було призначено архітектора Московської Гоф-інтендантської палацової контори Івана Мічуріна. Будівельні роботи велися у 1749-1754 роках. Для підготовчих робіт на спорудження храму залучались люди із навколишніх сіл.
Коли стали рити котлован для фундаменту, з"ясувалося, чому кияни так часто ставили нові церкви на одному і тому ж місці: гора насичена ґрунтовими водами, і всі будівлі просто падали, все підмивало підземними струмками. Граф Растреллі склав свій проект без урахування зсувного характеру грунтів. Та Іван Федорович Мічурін змушений був спішно вносити поправки і шукати вихід з положення, що склалося.
Растреллі планував всі прикраси відлити з чавуну, а Мічурін пропонував полегшити їх вагу, застосувавши теракот. Будівельна епопея підійшла до завершення в 1752 році, але оздоблювальні роботи тривали до 1767 року. Як завжди, в розпал будівництва урізали фінансування, і купола довелося зводити зі звичайного заліза, фарбованого олійною фарбою, без золочених гірлянд. Тільки після останньої реставрації церква нарешті придбала вид, відповідний початковим задумом Растреллі.
Особливістю Андріївської церкви є чотирнадцятиметровий стилобат, на якому збудовано храм. Він має вигляд двохповерхового житлового будинку, який із східного боку примикає до зрізу кручі, а з західного - фасадом виходить на Андріївський узвіз.
Інтер"єр його має світський палацовий характер. Оформлення інтер"єру церкви за стильовими особливостями близьке до оформлення споруд єлизаветинського часу з його показним блиском і пишністю. Внутрішнє оздоблення церкви ближче до стилю рококо. Тут гармонійно поєднується архітектура, позолочене гіпсове ліплення, плоске, рельєфне, горельєфне, ажурне різьблення на дереві, об"ємна позолочена та поліхромна скульптура, живопис XVIII й XIX століть. Приміщення Андріївської церкви поділено іконостасом на дві частини: залу і вівтар.
Довершеність архітектурних форм, твори живопису та багатий декор, органічне поєднання споруди з ландшафтом принесли пам"ятці всесвітню славу. Вона є однією з чотирьох пам"яток України, що занесені до каталогу скарбів людства п"яти континентів. Враховуючи надзвичайну цінність пам"ятки, Україна надала пропозиції щодо внесення Андріївської церкви до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.
Архітектура - це «застигла музика», Андріївська церква - «ода до радості», створена в сподіванні, передбаченні часів, коли краса і релігія зіллються в єдиний культ, що породжуватиме в людині такі почуття, які підносять її до зірок.
Народна поголоска пов"язувала з Андріївським храмом безліч легенд. Одна з них свідчила, що вівтарний образ Тайної вечері належить пензлю самого Леонардо да Вінчі. Інша пояснює причину, по якій храм уцілів в радянські роки - виявляється, в підвалах церкви б"є чудотворне джерело, що виникло ще тоді, коли апостол Андрій поставив на горі свій хрест; і піддалась би церква руйнуванню, води чудесного джерела затопили б весь Київ.
Ілюстрації сакральної пам"ятки, давні креслення та обміри демонструють лише невелику частину унікальних матеріалів з фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.
Завдяки повному списку джерел з їсторії та архітектури Андрііївської церкви та представленим матеріалам - читач ознайомиться із основними етапами історії творення Андріївської церкви, легендами, що огортають цю пам"ятку, дізнається про майстрів, які звели цю церкву, навіки подарувавши її українському народові.
Ласкаво просимо до захопливого перегляду книжкових, графічних та фото матеріалів про Андріївську церкву - перлину в архітектурному ансамблі Києва.


























1.    Андреевская церковь = Cerkiew Św. Andrzeja = Kostel Sv. Ondřeje : Фотоочерк/ авт. текста А. К. Мироненко; фот. В. Б. Соловского; худож.: Ю. И. Доценко, И. В. Козий. - К.: Мистецтво, 1980. - 64 с
2.    Андріївська церква = St. Andrew"s Church = L"Église Saint-André/ авт. тексту А. К. Мироненко; фот. В. Б. Соловського. - Київ: Мистецтво, 1977. - 60 с.
3.    Андріївська церква = Андреевская церковь = St. Andrew"s Church/ авт. тексту Ж. Г. Литвинчук; фот. В. Б. Соловського. - Київ: Мистецтво, 1985. - 60 с.
4.    Безсонов С. Архитектура Андреевской церкви в Киеве / С. В. Безсонов// Ин-т истории и теории архитектуры АА УССР. - М.: Гос. изд-во лит. по стр-ву и архит., 1951
5.    Гайна А. Розробка систем для забезпечення оптимального мікроклімату в Андріївській церкві / А. Гайна, В. Довгалюк // Пам"ятки архітектури і монументального мистецтва в світлі нових досліджень. - Київ, 1996. - С. 47-48.
6.    Зубков С. Андріївська церква / С. Зубков // СтройПрайс. - 2007. - № 29. - С. 8-9.
7.    Карманова И. Андреевская церковь на грани разрушения/ И. Карманова // БудМайстер. - 2009. - № 7. - С. 3
8.    Касьянов А. Градостроительство Украины/ А. М. Касьянов // Зодчество Украины/ Акад. архитектуры УССР, Ин-т истории и теории архитектуры. - Київ, 1954. - С. 76-119.
9.    Керасим И. А. Исследования Золотых ворот и Андреевской церкви членами Киевского общества охраны памятников старины и искусства/ И. А. Керасим // Сугдейский сборник / Нац. заповедник "София Киевская". – Киев; Судак, 2008. - Вып. 3. - С. 534-584.
10.    Киркевич В. Мой Андреевский спуск/ В. Киркевич // A+C:Art+Construction. - 2011. - № 2/3. - С. 154-157.
11.    Кожан Е. Основные причины негативного влияния деятельности человека на сохранность памятников архитектуры / Е. А. Кожан и др.// Сугдейский сборник/ Нац. заповедник "София Киевская". – Киев; Судак,  2005. - Вып. 2. - С. 587-595.
12.    Корж О. Андріївська церква: блакитна перлина Києва/ О. Корж // A+C:Art+Construction. - 2009. - № 2/3. - С. 250-253.
13.    Литвинчук Ж. Андріївська церква: інженерний шедевр XVIII ст./ Ж. Литвинчук // A+C:Art+Construction. - 2011. - № 2/3. - С. 142-146.
14.    Литвинчук Ж. Муравйов і сторічний ювілей Андріївської церкви / Ж. Литвинчук // Пам"ятки архітектури і монументального мистецтва в світлі нових досліджень. - Київ, 1996. - С. 48-50.
15.    Лосицкий Ю. Киевский Подол - эволюция ценностей / Ю. Лосицкий, Т. Власова // Архитектура СССР. - 1991. - № 1. - С. 26-31.
16.    Мироненко Д. Церква-символ [Текст] / Д. Мироненко// Будівництво України. - 2014. - № 3. - С. 42-45.
17.    Мироненко О. К. Андріївська церква/ О. К. Мироненко. - Київ: Будівельник, 1970. - 75 с.
18.    Мірошниченко М. “Ми прийняли скарби від своїх предків, ми повинні передати їх своїм нащадкам” / М. Мірошниченко // Вечірній Київ. - 2009. - № 149. - С. 7.
19.    Многомудер А. Андреевский крест и храм на горе/ А. Многомудер // A+C:Art+Construction. - 2011. - № 2/3. - С. 138-141.
20.    Ненашева Е. Художники об Андреевском: бланманже и дежавю/ Е. Ненашева // A+C:Art+Construction. - 2011. - № 2/3. - С. 170-179.
21.    Патока Л. Мой Андреевский спуск/ Л. Патока // Поділ і ми. - 2001. - № 6. - С. 11-15.
22.    Пучков А. Металопластика в архітектурі Києва на зламі ХІХ—ХХ століть/ А. Пучков // Архітектура України. - 1992. - № 1. - С. 34-36.
23.    Сазонова Н. Красуня з галантної доби / Н. Сазонова // Київські святині. - Київ, 1999. - С. 127-143.
24.    Тимофієнко В. Лабораторія української історико-архітектурної науки : до 50-річчя Ін-ту історії та теорії архіт. / В. Тимофієнко // Теорія та історія архітектури і містобудування / Держ. н.-д. ін-т. теорії та історії архіт. і містобудування. - Київ, 1998. - Вип. 2. - С. 16-20.
25.    Шлёнский Д. "Самая Киевская улица" / Д. Шлёнский, А. Браславец // Андреевский спуск: культурол. путеводитель. - Киев, 1998. - С. 13-180.
26.    Шленский Д. Обитель муз и старины/ Д. Шленский// Дом Индекс: Участки. Дома. Квартиры. – 2010. - № 7/8. - С. 40-46.


Прочитано: 1695 раз
Дополнительно на данную тему:
Виставка однієї книги
Михайло Антончик – співець українського села
Іван Мазепа
Заболотний Володимир Гнатович (1898-1962): фотовиставка
Ковнір Степан Дем’янович (1695-1786)
Академія архітектури УРСР (1945-1956)
Видатний архітектор О. В. Кобелєв (1860-1942): до 150-річчя від дня народження
Т. Г. Шевченко
Виставка-презентація студентських проектів «Бібліотека майбутнього»
“Українському архітектору А.Ф. Ігнащенко – 80 років”

Назад | Начало | Наверх

 Віртуальна довідка


 Пошук



вислів
будь-яке слово


 Електронний каталог





Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного
знаходиться за адресою: м. Київ, просп. Берестейський, 50 (м. "Шулявська").
Тел.: (044) 456-01-72

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Відкриття сторінки: 0.16 секунди
Державна наукова ахітектурно-будівельна бібліотека ім. В.Г. Заболотного.
НазваУточнювання
PHP-Nuke Platform by u$peh -- //